jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۷۹۱۴   ۲۷ اسفند ۱۳۹۹  |  ۰۴:۰۸

مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: آرتروز باعث از بین رفتن غضروف مفصلی و در نتیجه راه رفتن بیمار مشکل می شود که سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به آن مبتلا می‌شوند.

به گزارش جام جم آنلاین از بهداشت نیوز، ایرج بیگلری اظهار کرد: علائم این بیماری بسیار متفاوت است و گاهی اوقات هیچ علائمی ندارد و فقط با عکسبرداری از مفاصل مشخص می شود، در شرایطی هم خود را با علائمی مانند ورم، درد، سفتی و کاهش دامنه حرکات نشان می دهد و سپس محو می شود.

وی عنوان کرد: برخی از انواع آرتروز علاوه بر مفاصل، قلب، چشم ها، ریه ها، کلیه ها و پوست را نیز تحت تاثیر قرار می دهند.

بیگلری مهمترین علامت آرتروز را در زانو خواند و گفت: آرتروز هنگام دو زانو یا چهار زانو نشستن، بلند شدن و یا از پله بالا رفتن خود را نشان می دهد و در موارد پیشرفته هم به طور دائم درد زانو وجود دارد.

وی سپس به پیشگیری از آرتروز اشاره کرد و گفت: همیشه نمی توان از ابتلا به بیماری آرتروز پیشگیری کرد؛ برخی دلایل مانند بالا رفتن سن، سابقه خانوادگی و جنسیت خارج از کنترل ما هستند اما با رعایت مواردی می توان خطر درد مفاصل را با بالا رفتن سن کاهش داد.

بیگلری عنوان کرد: زانوها وظیفه تحمل وزن بدن را دارند و داشتن اضافه وزن یا چاقی فشار بسیاری روی زانوها وارد می کند و خانم های مبتلا به اضافه وزن نسبت به خانم هایی که وزن طبیعی دارند حدودا چهار برابر بیشتر در خطر آرتروز هستند.

وی درخصوص تاثیر ورزش در پیشگیری از آرتروز گفت: ورزش نه تنها وزن اضافی که روی مفاصل وارد می شود را از بین می برد بلکه عضلات اطراف مفصل را نیز قوی می کند؛ افزایش قدرت عضلانی اطراف مفصل موجب ثبات و محافظت آنها در برابر آسیب ها می شود.

بیگلری ادامه داد: برای به حداکثر رساندن مزایای برنامه ورزشی خود، فعالیت های هوازی متناوب مانند پیاده روی یا شنا به همراه ورزش های قدرتی تاثیر بسیار خوبی دارند همچنین به تمرین های خود حرکات کششی اضافه کنید تا علاوه بر افزایش انعطاف دامنه حرکات خود را نیز افزایش دهید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر