jamejamonline
نشان ایرانی عمومی کد خبر: ۱۳۰۷۷۴۲   ۲۵ اسفند ۱۳۹۹  |  ۱۵:۳۲

شرکت «نانو فیدار نیکان پارس» با استفاده از فناوری نانو، ماندگاری محصولات مواد غذایی را بالا برده است

میوه و سبزی را هوشمند بسته ‎بندی کن

چند بار پیش آمده سراغ کیسه نان یا دیگر مواد غذایی در یخچال بروید و ببینید کپک زده است؟! اصولا انتظار نداریم در یخچال چیزی کپک بزند یا فاسد شود، اما به هر حال باکتری‌ها و کپک‌ها کار خود را خوب بلدند! یک راهکار خوب برای پیروزی بر موجودات میکروسکوپی فاسدکننده مواد غذایی، استفاده از بسته‌بندی‌های هوشمند مواد غذایی است.

در این صورت با احتمال خیلی کمتری ممکن است با صحنه‌های منزجرکننده مواد غذایی فاسدشده روبه‌رو شوید.

میوه و سبزی را هوشمند بسته ‎بندی کن

به این ترتیب اسراف مواد غذایی کمتر می‌شود و در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی می‌کنید. شرکت خلاق و نوآور «نانو فیدار نیکان پارس»، تولیدکننده بسته‎ بندی هوشمند برپایه فناوری نانو در ایران است و با استفاده از این کیسه‌ها می‎توانید میوه، سبزی‌ها، نان و خشکبار را تا مدت طولانی‎تری نگهداری کنید.

شروع فعالیت‎های شرکت نانو فیدار نیکان پارس در سال ۱۳۹۱ با پایان‎نامه مدیرعامل این شرکت، باموضوع افزایش مدت‌زمان نگهداری کیوی در بسته‎بندی‎های نانو جرقه زده شد.

مهندس آزاده مرزبان، روش جدید و موثر خود را توانست در قالب اختراع ثبت کند. سپس باهمکاری شرکت نانو فیدار نیکان پارس وارد مراحل تجاری‎سازی و استراتژی‎های بازاریابی این شکل از بسته‎بندی شد. اما آنها برای ورود به‎بازار به‎محصولی نیاز داشتند که همه انواع مواد غذایی و در گام اول میوه و سبزی‌ها را بتواند پوشش دهد.

ازاین‎رو، فناوری و فرآیند محصول اولیه را توسعه و ارتقا دادند و به بسته‎بندی رسیدند که برای نگهداری همه میوه‎ها و سبزی‌ها موثر است، با نمونه خارجی رقابت می‎کند و دربعضی فاکتورها رکوردهای بهتری حتی نسبت‎به رقبای خارجی ثبت کرده است.

میوه و سبزی را هوشمند بسته ‎بندی کن

آنها درگام دوم محصولی برای نگهداری موثر نان و خشکبار نیز به‎بازار معرفی کرده‎اند و به گفته حمیدرضا بیات، رئیس هیأت‌مدیره این شرکت، در گام‎های بعدی سراغ تولید محصولات بسته‎بندی‌شده برای لبنیات، گوشت و نوشیدنی‎ها خواهند رفت.

حمیدرضا بیات در خصوص روند فعالیت‎های این شرکت می‎گوید: «ما ابتدا عوامل فساد را در مواد غذایی مختلف شناسایی کرده و سپس مطابق با آن عوامل و با استفاده از ترکیبات نانویی و پلیمری، فرآیند و مکانیسمی را برای کنترل فساد طراحی می‎کنیم. درواقع بعد از به‎وجودآوردن ترکیب موردنظرمان از مواد نانویی، آن را به حالت‎های مختلف پلاستیک تبدیل می‎کنیم. برای مثال معروف‌ترین عامل فساد در میوه‌ها و سبزی‌ها گاز اتیلن است و سیب و کیوی بالاترین میزان تصاعد این گاز را دارند. رتبه‎های بعدی فساد نیز به‎ترتیب کپک، آلودگی‎های میکروبی، افت رطوبت و افت وزن میوه‎ها و سبزی‌ها و خواص تغذیه‎ای آنها هستند.»

بیات در ادامه می‎گوید: «بسته‎بندی‎های ما در معتبرترین شرکت‎های کنترل کیفی فعال در زمینه میوه و سبزی‌ها آزمایش‌شده و نتایج نشان می‎دهد، افت وزن مواد غذایی در بسته‎بندی ما در مقایسه با بسته‎بندی معمولی، تقریبا صفر بوده است. به‎علاوه بسته‎بندی نانو پک پارس، ارزش غذایی را حفظ، کپک و آلودگی‎های میکروبی را کنترل و گاز اتیلن متصاعد شده از میوه را جذب می‎کند.» رئیس هیأت مدیر این مجموعه تأکید می‌کند: «نتایج محصولات ما مطابق با استانداردهای بسته‎بندی فعال در سازمان غذا و داروی ایالات متحده و اروپاست.»

پشتیبانی از صادرکنندگان محصولات کشاورزی

حتما فیلم‎های صف طولانی کامیون‎های حامل محصولات کشاورزی را پشت مرزهای بسته دیگر کشورها دیده‎اید. در چنین شرایطی بار میوه و سبزی این کامیون‌ها فاسد شده و صادرکنندگان ناچار می‌شوند بارشان را معدوم کنند.

شرکت نانو فیدار نیکان پارس برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی و ضررهای مالی ناشی از آن، خدمات پس از فروش رایگانی را برای فعالان صادرات محصولات کشاورزی درنظر گرفته است. آنها به کشاورزان یاد می‎دهند محصولاتشان را با چه میزان قندی برداشت و در چه دمایی و با چه سطحی از اتیلن نگهداری کنند. همین‎طور به صادرکنندگان آموزش می‎دهند چطور میوه‏ ها را در کیسه‎های هوشمند قرار دهند و هوای کیسه را خالی کنند.

میوه و سبزی را هوشمند بسته ‎بندی کن

بیات دراین‎باره به جام‎جم می‌گوید: «صادرکننده‎های بزرگ می‎توانند درخواست محصول سفارشی خود را با ابعاد، ضخامت و طرح چاپ خودشان از نانو فیدار نیکان پارس داشته باشند و استراتژی‎های بازاریابی خود را تغییر دهند. برای مثال اگر تا امروز به‎صورت فله با واردکننده کشور خارجی همکاری می‎کردند، می‎توانند در بسته‎بندی‎ شکیل محصولشان را مستقیم در قفسه‎های فروشگاه‎های خارجی قرار دهند و سود خیلی خوبی ببرند. یا اگر محصولات را هوایی و با هزینه‎های بالا جابه‎جا می‎کنند، می‎توانند با بسته‎بندی در کانتینرهای یخچال‎دار به صورت زمینی این کار را امتحان کنند و بی‎شک نتیجه بهتری خواهند گرفت.»

به حجم آب موجود در ضایعات کشاورزی توجه کنید

از حمیدرضا بیات درباره اهمیت کاهش دورریز موادغذایی و ضایعات بخش کشاورزی پرسیدم. وی در پاسخ به آمار جالب و تامل‎برانگیزی اشاره کرد و گفت: «با شروع فصل گرما، همه صحبت از کمبود منابع آبی و صرفه‎جویی در مصرف آب می‎کنند، اما به منشا این مشکل نمی‎پردازند.به‌گفته مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب، سهم آب مصرفی بخش خانگی و صنعت هفت میلیارد مترمکعب است، درحالی‎که به‎نقل از پایگاه خبری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ۹.۳ میلیارد مترمکعب آب صرف محصولات کشاورزی ازبین رفته و ضایعات این بخش می‎شود.»

رئیس هیأت مدیره این شرکت، درادامه اضافه می‎کند: «درسال‎های اخیر با مشکل فروش نفت و درآمدهای نفتی مواجه بوده‎ایم، درحالی‎که درآمد حاصل از صادرات محصولات کشاورزی در بسیاری از کشورها، از درآمد نفتی ما بالاتر است. برای مثال طبق اعلام موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، ایران با داشتن یک درصد جمعیت کل دنیا، ۲ تا ۷.۲درصد از حجم کل ضایعات کشاورزی و مواد غذایی دنیا را به خود اختصاص می‎دهد. به‌بیان‌دیگر از ۳.۱ میلیارد تن مواد غذایی که سالانه در دنیا هدر می‎رود، ۳۵میلیون تن آن سهم کشور ما و به‎ارزش ۱۵میلیارد دلار برآورد می‎شود. جالب است بدانید این رقم برابر با نیمی از درآمد نفتی ایران در سال ۱۳۹۵ است. همین‎طور ازنظر محیط‎زیستی نیز پس از کشورهای چین و آمریکا، غول‎های تولیدکننده گازهای گلخانه‎ای، ضایعات مواد غذایی رتبه سوم تولید گازهای گلخانه‏ای‌ را دارد. از سوی دیگر تجزیه پلاستیک در طبیعت صدها سال زمان نیاز دارد، در حالیکه ما ادعا می‎کنیم محصولاتمان زیست‎تخریب‎پذیر هستند.»

بسته‎ بندی هوشمند‌ را چطور تهیه کنم؟

کیسه ‎های هوشمند نانو پک پارس در ابعاد کیسه‎های فریزی دربسته‌های ۲۰عددی به‎همراه یک کیسه هدیه دربازار موجود است و تا ۱۰بار می‎توان آنها را شست و دوباره استفاده کرد.

شما می‎توانید این کیسه‎های هوشمند را علاوه‎بر خرید اینترنتی، از تمام فروشگاه‎های استان قم و نمایندگی‎های این شرکت در استان‎های گلستان، خراسان‎رضوی، یزد و به‎زودی در نمایندگی تهران تهیه کنید.

برای استفاده از این کیسه‎های پلاستیکی، تفاوت‎های کوچکی با کیسه‏ های معمولی وجود دارد. برای مثال میوه‎های مختلف جدا از هم و در کیسه‎های مجزا باید قرار بگیرند و قبل از بستن درِ کیسه، باید هوای داخل آن به‌طور کامل خالی شود.

بنا بر ادعای تولیدکنندگان این بسته‎بندی‎ها، مدت‎زمان نگهداری میوه‏ ها و سبزی‌ها در این کیسه‎ها تا سه برابر افزایش می‎یابد و برای نان و خشکبار نیز طول مدت نگهداری، دو تا سه برابر بیشتر می‎شود.

ریحانه رادی - نشان ایرانی 2 / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: