jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۶۴۷۷   ۱۷ اسفند ۱۳۹۹  |  ۱۸:۳۲

احتمالا در ماه‌های اخیر خبرهایی در مورد انجام جراحی تومورهای مغزی در شرایطی را که بیمار در حال نواختن ساز است و بیهوش نمی‌شود، شنیده‌اید اما این نوع جراحی که در وضعیت بیدار انجام می‌شود چه ویژگی‌هایی دارد و در چه مواردی کمک‌کننده است؟

نزدیکی یک تومور مغزی به نواحی حرکتی، تکلم، بینایی، شنوایی، هوشیاری و... به‌معنی وجود خطر آسیب به این نواحی در زمان جراحی خواهد بود.

برای جلوگیری از این اتفاق بررسی‌های تصویربرداری پیشرفته قبل از عمل برای مشاهده محل دقیق عملکردهای حرکتی و تکلم و میزان مجاورت آنها با تومور بسیار کمک‌کننده است.

به علاوه مانیتورینگ عصبی حین عمل می‌تواند اطمینان زیادی از حفظ عملکرد حرکتی اندام‌ها در زمان جراحی را فراهم آورد.

این موضوع در مورد عملکرد تکلم به‌سادگی امکان‌پذیر نیست زیرا نواحی متعدد و مختلفی در مغز در تکلم دخالت دارند و کنترل همه این نواحی صرفا در صورتی امکان‌پذیر است که بیمار بیداربوده و در زمان برداشتن تومور تکلم داشته باشد؛ بنابراین فقط در مورد تومورهایی که احتمالا نزدیکی و مجاورت زیادی با مناطق حساس تکلم دارند جراحی‌بیدار می‌تواند کمک‌کننده باشد.

در این روش از بی‌حسی موضعی در محل جراحی روی سر استفاده می‌شود و متخصص بیهوشی که مهارت کافی در اداره بیمار در چنین عمل‌هایی دارد، همزمان با تجویز داروهای ضددرد و آرامش‌بخش به بیمار کمک شایانی به انجام جراحی می‌کند.

در زمان برداشتن تومور با تحریک الکتریکی بافت‌های اطراف و همزمان مکالمه با بیمار می‌توان نقاط حساس تکلمی را پیدا و در زمان برداشتن تومور از آسیب آنها جلوگیری کرد.

دكتر علیرضا طبیب خویی - جراح مغز ‌و ‌اعصاب / روزنامه جام جم 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها