jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۶۳۴۴   ۱۷ اسفند ۱۳۹۹  |  ۰۵:۰۴

بر اساس ارزیابی محققان آلمانی؛

بیماری خطرناکی که در کمین گیاهخواران است

بر اساس ارزیابی محققان آلمانی، گیاهخواران به دلیل رژیم غذایی خاصی که دارند، بیش از سایرین در معرض یک بیماری خطرناک قرار دارند.

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، یک مطالعه هشدار داده است که پیروی از رژیم غذایی بدون گوشت و لبنیات می‌تواند استخوان‌های شما را ضعیف کرده و خطر شکستگی‌های دردناک را افزایش دهد.

محققان آلمانی در یک ارزیابی، با استفاده از سونوگرافی، سلامت استخوان ۳۶ گیاهخوار و ۳۶ غیرگیاهخوار را مقایسه کردند، آن‌ها دریافتند که گیاهخواران به دلیل کمبود آشکار مواد مغذی اصلی که معمولا از محصولات حیوانی بدست می‌آیند، سلامت استخوان کمتری دارند.

گفته می‌شود مردم نه تنها به دلیل دلسوزی نسبت به حیوانات و آگاهی از مشکلات زیست محیطی بلکه به دلیل مزایای سلامتی نیز به رژیم غذایی گیاهی روی می‌آورند.

شواهد علمی نشان می‌دهد رژیم عذایی گیاهی ممکن است افراد را در برابر بسیاری از بیماری‌های مزمن مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی یا سرطان محافظت کند، اما با این حال مشخص شده که این نوع رژیم با تراکم مواد معدنی استخوانی کمتری همراه است که می‌تواند خطر شکستگی را افزایش دهد.

در این مطالعه محققان از استخوان پاشنه ۷۲ نفر عکسبرداری کرده و دریافتند که نیمی از آ‌نها رژیم‌های غذایی گیاهی را دنبال کرده‌اند و در نتیجه سلامت استخوان ضعیف‌تری دارند.

محققان همچنین توانستند با گرفتن نمونه‌هایی از خون و ادرار شرکت کنندگان ۱۲ به اصطلاح «نشانگر زیستی» را که در حفظ استخوان نقش دارند، شناسایی کنند.

یافته‌ها نشان داد که در ترکیب ویتامین‌های A و B۶، لیزین، لوسین، اسید‌های چرب امگا ۳، سلنوپروتئین P، ید، هورمون محرک تیروئید، کلسیم، منیزیم و پروتئین α-Klotho با سلامت استخوان‌ها ارتباط مثبت دارند. لیزین یک اسید آمینه است که در گوشت، ماهی، لبنیات، تخم مرغ و برخی گیاهان مانند سویا یافت می‌شود و بدن نمی‌تواند به تنهایی آن را تولید کند؛ در همین حال ویتامین A در تخم مرغ و سبزیجات برگ تیره وجود دارد، در حالی که ویتامین B۶ در گوشت و ماهی و همچنین نخود، مرغ و برخی میوه‌ها یافت می‌شود.

این در حالی است که آن دسته از شرکت کنندگان با استخوان‌های سالم‌تر غلظت کمتری از هورمونی به نام FGF۲۳ دارند که نقش اصلی آن تنظیم غلظت فسفات در پلاسماست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر