jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۵۳۵۹   ۰۸ اسفند ۱۳۹۹  |  ۰۱:۰۴

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید؛

کروناویروس با صحبت کردن هم منتقل می‌شود

نتایج یک مطالعه که به تازگی منتشر شده است، نشان می دهد افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ به ویژه زمانی که از ماسک استفاده نمی کنند، به سادگی می توانند تنها با صحبت کردن موجب انتقال این ویروس به دیگران شوند.

به گزارش جام جم آنلاین، نتایج این مطالعه که توسط محققان دانشگاه «ناگویا» در ژاپن انجام شده است، نشان می دهد هوای بازدم و قطرات ویروس که از فرد کرونایی بدون ماسک در زمان صحبت کردن در هوا منتشر می شود، تحت تأثیر نیروی جاذبه زمین به سمت پایین حرکت می کند و قبل از چسباندن خود به نزدیکترین فرد، در هوا پراکنده می شود.

این یافته ها نشان می دهد جریان هوای بازدم در نزدیکی و اطراف دو نفری که در حالت های چهره به چهره که اغلب در صنعت خدمات، سالن آرایشگاه ها، مطب دکترها و سالن های مراقبت های بهداشتی یافت می شود به راحتی می تواند موجب گسترش ویروس شود.

محققان در این مطالعه ویژگی های انتشار هوای بازدم افراد مبتلا به کرونا را با ماسک و بدون ماسک و در حالت های ایستاده، نشسته، صورت رو به پایین و نیز در حالت خوابیده و صورت رو به بالا است بررسی کردند.

ویروس کووید ۱۹ از فرد آلوده و زمانی که قطرات ریز تنفسی در هوای بازدم آنها منتشر می شود، گسترش می یابد و این موضوع ربطی به علامت دار بودن و یا علامت دار نبودن این افراد ندارد.

بیشتر مطالعاتی که در همه گیری کرونا انجام شد، در مورد جریان هوای بازدم بر روی سرفه یا عطسه متمرکز شده اند که می تواند آئروسل ها را در مسافت های طولانی منتشر کند؛ هرچند محققان اظهار داشتند که ویروس کرونا از طریق صحبت کردن یا آواز خواندن نیز گسترش می یابد.

محققان در این مطالعه با استفاده از دود و نور لیزر، جریان هوای بازدم منتشر شده در نزدیکی و اطراف دو نفر را در حالت هایی که معمولا در صنعت خدمات یافت می شود، بررسی کردند.

آنها این مطالعه را در یک سالن آرایشگاه در ژاپن انجام دادند. محققان در این مطالعه با استفاده از سیگارهای الکترونیکی، دود مصنوعی تولید کردند که متشکل از قطراتی به قطر حدود یک دهم میکرون بود که مشابه اندازه ذرات ویروس کرونا است.

مایعی که در این سیگارهای الکترونیکی استفاده می شود، مخلوطی از گلیسیرین و پروپیلن گلیکول است و ابری از قطرات ریز تولید می کند که نور را از لیزر پراکنده کرده و اجازه تجسم الگوهای جریان هوا را فراهم می کند.

به گفته محققان، زمانی که ماسک بر صورت باشد در حالت ایستاده یا نشسته، ابر بخار تولید شده در زمان صحبت کردن تمایل دارد که به بدن سخنران که گرم تر از هوای محیط اطراف است، بچسبد.

اما زمانی که فرد سخنران خم می شود و مشتری در زیر دست وی نشسته است، این ذرات آئروسل از بدن فرد سخنران جدا شده و بر روی مشتری زیرین می افتد. در این حالت اگر مشتری در حالت خوابیده و یا نشسته در زیر دست فرد سخنران باشد، آلوده می شود.

قدرت انتشار این قطرات آئروسل حتی در صورتی که سخنران ماسک بر چهره ندارد مشخص تر می شود. برعکس، استفاده از محافظ های صورت (شیلد) می تواند مانع از حرکت هر نوع آئروسل منتشر شده از اطراف ماسک فرد سخنران به سمت مشتری شود.

محققان گفتند: از این رو استفاده از ماسک و محافظ های صورت در هنگام ارائه خدمات به مشتریان در سالن های آرایش الزامی است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها