jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۲۱۲۶   ۰۴ بهمن ۱۳۹۹  |  ۱۹:۵۵

داستان كووید ۱۹ در كشورمان مانند سریال‌هایی با موضوعات تكراری شده است! حداقل سه موج افزایشی بیماری را از ابتدای همه‌گیری در كشورمان داشتیم كه هربار با برنامه‌ریزی و اعمال محدودیت‌های سخت از طرف ستاد ملی كرونا و البته با جان‌فشانی كادردرمان به‌طور نسبی كنترل شده است.

 ولی به‌محض اعلام اخبار امیدبخش مبنی بر كاهش ابتلا، بستری و مرگ‌ومیر و به تبع آن كاهش محدودیت‌ها، ماسك‌ها ناپدید، مجددا رستوران‌ها باز، دورهمی‌ها بیشتر و مردم دلتنگ سواحل شمال و جنوب می‌شوند!

تخمین زده می‌شود كمتر خانواده ایرانی در اطراف خود بیمار كرونایی نداشته و شاید هم داغدار نشده باشد ولی با كمال تعجب كووید ۱۹ هنوز هموطنان ما را قانع نكرده كه مهمان ماندگار است.

ترس ما پزشكان از زمانی است كه واكسن در كشورمان توزیع شود و همان، عامل از بین رفتن حداقل احتیاط باشد.

در موج اول كووید ۱۹ همه غافلگیر شدیم و چند هفته طول كشید تا خودمان را پیدا كردیم ولی در حال حاضر كه ابعاد وحشتناك این بیماری مشخص‌شده تكرار رفتارهای پرخطر قطعا شجاعت نیست.

مقامات مسؤول ستاد ملی كرونا در هفته‌های اخیر بارها گوشزد كرده‌اند فریب آمار فعلی را نخورید و جانب احتیاط را رها نكنید؛ نكته‌ای كه اهمیت آن را با افزایش زیرپوستی آمار مبتلایان در چند روز گذشته حس می‌كنیم.

تعداد شهرهای قرمز كشور كه هفته قبل چهار شهر بود، در اعلام رسمی وزارت كشور به عدد ۱۰ رسیده است. با ادامه روند فعلی رسیدن تعداد مرگ‌ومیر به اعداد سه رقمی ماه‌های پیش بعید نخواهد بود.

هیچ‌كدام از كشورهایی كه واكسیناسیون در سطح گسترده را شروع كرده‌اند، پایبندی به شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رها نكرده‌اند؛ بنابراین ما هم چاره‌ای جز رعایت شیوه‌نامه‌های مقابله با كووید ۱۹ نخواهیم داشت؛ راهكاری كه به‌نظر می‌رسد جز از مسیر اعمال روش‌های سختگیرانه موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

با در پیش بودن تعطیلات آخر سال، باید از اكنون به فكر باشیم و اگر محدودیت‌ها را بیشتر نمی‌كنیم، كاهش هم ندهیم.

دکتر علیرضا فاطمی - متخصص بیماری های عفونی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها