jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۱۴۸۳   ۲۸ دی ۱۳۹۹  |  ۲۲:۰۱

کافئین مفید است یا مضر؟

بهترین صبحانه برای ورزشکاران

براساس ماهیت فعالیت ورزشی و ویژگی‌های ورزشکار، نیاز به کالری در طول شبانه روز متفاوت خواهد بود.

به گزارش جام جم آنلاین، در صورتی که فعالیت ورزشی ماهیت انفجاری داشته باشد و مدت زمان کوتاهی به طول بیانجامد، معمولا روزانه به حدود ۲۰۰۰ کیلوکالری برای خانم ها و ۲۵۰۰ کیلوکالری برای آقایان نیاز است و اگر تمرین برای مدت زمان بیشتری به طول بیانجامد و نیازهای ویژه ای را طلب کند، ممکن است نیاز به انرژی تا ۵۰۰۰ کیلوکالری نیز افزایش یابد و باید در نظر داشت که این نیاز به کالری باید در طول روز و میان تمام وعده ها و میان وعده ها تقسیم شود، اما می توان یک سوم آن را به وعده صبحانه اختصاص داد.

کربوهیدرات، پروتئین و چربی

بر اساس این مطلب که از سوی کیمیا معینی افشاری، متخصص پزشکی ورزشی تهیه شده و از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: کربوهیدرات ها، منبع اصلی تامین انرژی برای بدن هستند، بنابراین به منظور افزایش عملکرد عضلات و بهبود عملکرد ورزشی، وعده های غذایی و به ویژه وعده صبحانه، باید حاوی کربوهیدرات باشد.

توصیه شده است صبحانه ورزشکاران متشکل از ۵۰ درصد کربوهیدرات، ۲۵ درصد پروتئین و ۲۵ درصد چربی باشد و صبحانه سالم برای ورزشکاران می تواند شامل منابع کربوهیدراتی مانند میوه ها و سبزیجات، غلات سبوس دار مانند نان گندم و یا غلات صبحانه سبوس دار باشد. پروتئین و چربی های طبیعی را نیز می توان با مصرف تخم مرغ، آجیل ها و مغزها، پنیر، ماست، شیر و گوشت ها تامین کرد.

مایعات

تغذیه در ورزشکاران سالم، رژیم غذایی سالم و مصرف کافی مایعات است و با افزایش شدت فعالیت، نیاز به مایعات افزایش یافته و توصیه می شود ورزشکاران روز خود را با حداقل ۲ لیوان آب آغاز کنند تا به تامین مایعات بعد از خواب شبانه کمک شود.

آب در نوشیدنی ها و آبمیوه ها نیز یافت و مصرف میوه های کامل به دلیل فیبر و آنتی اکسیدان ها توصیه می شود و باید مصرف آبمیوه ها به دلیل محتوای قندی بالا و کاهش مواد مغذی به دلیل پوست گیری، مورد توجه قرار بگیرد.

کافئین

بسیاری از مطالعات درباره نقش منفی مصرف بیش از حد کافئین صحبت کرده اند؛ اما در حقیقت، کافئین نقش مهمی را در رژیم غذایی ورزشکاران ایفا می کند چرا که کافئین به تامین انرژی و افزایش عملکرد استقامتی کمک کرده و مصرف یک فنجان چای یا قهوه به همراه وعده صبحانه در میان ورزشکاران مرسوم است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر