jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۱۲۹۵۹۹۳   ۰۲ دی ۱۳۹۹  |  ۰۰:۰۶

نگهداری لباس در کمد نیازمند اصولیست که اگر رعایت نشود لباس فرم خود را از دست می‌دهد و خیلی زود غیر قابل استفاده و عمرش کوتاه می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پارسینه ،هرکسی با استفاده از یک روشی از لباس هایش نگهداری می‌کند، اما همه نمی‌دانند که درست‌ترین روش ممکن کدام است که در این بخش از راز‌های خانه داری نمناک به ۱۰ مورد از این اشتباهات رایج برای نگهداری لباس‌ها اشاره خواهیم کرد.

۱۰. نگهداری اشتباه از لباس‌ها در هر فصل

قبل از اینکه برای لباس‌های فصلی جای خاصی تعیین کنید باید تمام آن‌ها را شسته و خشک کرده باشید.

لباس‌های کثیف را روی جا رختی آویزان نکنید، زیرا ممکن است که گرد و غبار ان‌ها روی لباس‌های تمیز بنشیند و باعث شود که لباس‌های چرم نیز درخشندگی خود را از دست بدهند و یکی دیگر از کار‌ها این است که از حشره کش مخصوص لباس استفاده کنید.


نگهداری صحیح لباس چگونه است؟

۹. وکیوم کردن و بسته بندی لباس‌ها

کیف‌های وکیوم شده طرفداران زیادی پیدا کرده اند، اما نمی‌توانند مکان مناسبی برای نگهداری لباس‌های چرم باشند، زیرا این لباس‌ها بدون اکسیژن کم کم پوسیده می‌شوند و همچنین بعضی دیگر از لباس‌ها در این کیف‌ها بوی بدی می‌گیرند و حالت چسبنده‌ای پیدا می‌کنند پس استفاده از آن‌ها را کلا برای لباس فراموش کنید.

۸. استفاده از چوب لباسی‌های اشتباه

در مورد چوب لباسی خسیس نباشید مثلا اگر پنج چوب لباسی و ۱۰ لباس دارید پس با مشکل مواجه خواهید شد.

یکی دیگر از کار‌هایی که نباید انجام دهید این است که چند لباس را با یک دیگر روی یک چوب لباسی آویزان کنید، زیرا زمانی که لباس‌ها روی هم دیگر باشند، نمی‌توانند نفس بکشند و عمر ان‌ها کوتاه می‌شوند و دوباره چروک خواهند شد.

• چوب لباسی را متناسب با سایز لباس انتخاب کنید که این کار باعث می‌شود که لباس حالت خود را از دست ندهد.

• چوب لباسی را باید متناسب با وزن لباس انتخاب کرد. مثلا کت‌ها و ژاکت‌های بسیار سنگین را روی چوب لباسی‌های کوچک آویزان نکنید یا لباس‌های فابریک را نباید روی چوب لباسی‌هایی با جنس چوب آویزان کرد، زیرا باعث پاره شدن لباس می‌شود.

نگهداری لباس بدون هیچ آسیب احتمالی

۷. نگهداری اشتباه از لباس‌های بافتنی و سویی شرت‌ها

لباس‌های بافتنی و پشمی را نباید با چوب لباسی آویزان کرد، زیرا چنانچه نکات خانه داری نمناک اشاره کرده است این کار باعث می‌شود که بافت آن‌ها شل شود و لباس‌ها گشاد شوند و بهترین راه این است که آن‌ها را تا کنید و داخل طبقه‌های کمد قرار دهید و اگر چیزی روی این لباس‌ها بگذارید، شکل و حالت آن‌ها از بین خواهد رفت.

۶. آویزان کردن لباس‌های بلند روی چوب لباسی

پیراهن‌ها و دامن‌هایی که بسیار بلند هستند، نباید زمین را لمس کنند و سعی کنید که لباس‌ها را دقیقا مانند شکل در کمد قرار دهید.

۵. اشتباه آویزان کردن شلوار‌ها

برعکس چوب لباسی‌های قدیمی، رخت آویز‌های جدید قابلیت‌های زیادی دارند، اما برای هر نوع لباسی کاربرد ندارد مثلا لباس‌های پشمی و بافتنی را نمی‌توان با گیره به چوب لباسی آویزان کرد، زیرا بافت آن‌ها آسیب می‌بیند و علاوه بر اینکه نباید تا بخورند، اما از این رخت آویز‌های گیره دار می‌توان برای آویزان کردن شلوار‌ها بدون تا زدن استفاده کرد.

نگهداری لباس‌هایی که زود خراب می‌شوند

۴. تا کردن سوتین‌ها از وسط

اگر سوتین را مانند شکل از وسط تا کنید، ممکن است که در کوتاه مدت ظاهر آن بهم بریزد و دیگر قابل استفاده نباشد پس بهتر است که تغییری در شکل آن‌ها ایجاد نکنید و آن‌ها را همانگونه در کشوی جداگانه قرار دهید.

۳. استفاده از قفسه به جای رخت آویز

بلوزها، تیشرت‌ها و پیراهن‌هایی که جنس پارچه ان‌ها نازک است را باید مطابق با سایزشان روی چوب لباسی آویزان کرد، لباس‌های پشمی و بافتنی را هم باید به بهترین حالت تا کرد و داخل قفسه‌های کمد قرار داد.

۲. آویزان کردن چند لباس متفاوت روی یک رخت آویز

شاید این کار یکی از بدترین ایده‌ها برای نگهداری از لباس‌ها باشد و در واقع در این حالت شما فضای زیادی در قسمت رخت آویز ندارید، اما می‌خواهید که هر نوع لباسی را به زور روی آن جا دهید.

قرار دادن لباس‌های زیاد روی جا لباسی باعث عمر کوتاه لباس می‌شود.


نکات مهم نگهداری لباس

۱. آویزان کردن لباس‌ها بدون بستن دکمه و زیپ

زمانی که لباس‌ها را روی رخت آویز می‌گذارید، باید زیپ ان‌ها را بکشید یا دکمه‌ها را ببندید که این کار باعث می‌شود تا لباس‌ها حالت خود را حفظ کنند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تحول در روابط تهران و مسکو

تحول در روابط تهران و مسکو

در شرایط فعلی، روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه، هم از حیث جنبه‌های تجاری و اقتصادی و هم از نظر ابعاد منطقه‌ای، بین‌المللی و امنیتی حائز اهمیت است.

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

گفتگو

بیشتر
یک دست‌ انداز نوروزی

گزارشی از پشت‌صحنه مجموعه نوروزی «دست‌ انداز» همراه گفت‌وگو با کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگران آن

یک دست‌ انداز نوروزی

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر