jamejamonline
اقتصادی بانک بیمه و بورس کد خبر: ۱۲۹۱۷۵۰ ۱۳ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۳:۲۱

دولت برنامه عرضه مابقی سهام خود در بانک ها را دارد و قطعا از سهم های گروه بانکی حمایت هایی خواهد شد‌.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از بورس نیوز ، اگرچه شاخص کل بورس چند روزی است که بر مدار مثبت قرار دارد؛ ولی خبری از رفتارهای هیجانی در بازار نیست و بورس تهران رشد کاملا ملایمی داشته و نمادهای بازار یکی در میان، منفی و مثبت معامله می شوند.

حسین ارجلو کارشناس بازار سرمایه در گفتگویی در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: در حال حاضر جریان ورود نقدینگی به بازار سرمایه، مثبت است و در چنین شرایطی معمولا بازار سرمایه شیب صعودی به خود می گیرد. ولی اینکه انتظار داشته باشیم روند قبلی تکرار شده و تمام سهم ها رشد کنند، انتظار معقولی نیست. بازار رفتار هوشمندانه تری نسبت به قبل دارد و گواه این ادعا هم این است که بازار دیگر لیدر محور نیست و منفی یا مثبت چند نماد خاص مثل "خودرو" و "شستا" و پالایشی ها کل بازار را تحت تاثیر قرار نمی دهد. تداوم این شرایط به نفع بازار بوده و اگر تمام نمادهای بازار با هم سبز نشوند، در منفی ها هم کل نمادها فشار فروش متحمل نخواهند شد. بنابراین معتقدم رشد بازار سرمایه در این مرحله با سرعت کمتر و پایدارتر از روند صعودی قبل خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به تاثیر مثبت افزایش قیمت های جهانی بر روند بازار سرمایه گفت: قطعا افزایش قیمت های جهانی تاثیر مثبتی بر صنایع کامودیتی محور خواهد داشت. نکته اینجاست که در حال حاضر زنجیره فولاد تحت تاثیر ابهام اخبار و حواشی مربوط به قیمت گذاری دستوری قرار دارد که معتقدم تصویب هم نخواهد شد؛ اما بصورت مقطعی تاثیرگذار خواهد بود. ولی در مجموع چشم انداز صنعت فولاد کاملا مثبت است. در بازارهای جهانی قیمت بعضی کامودیتی ها(غیر از نفت) به پیک قیمتی ۱۰ ساله رسیده و این اتفاق بسیار خوبی برای صنایع تولیدی است‌. البته افزایش قیمت های جهانی تا حدودی ناشی از روی کار آمدن دموکرات ها در آمریکا و تمایل این حزب به حفاظت از محیط زیست بوده و فلزاتی همچون مس و آلومینیوم که در باتری های خودروهای برقی کاربرد دارد، با افزایش تقاضا مواجه شده است.

سرمایه گذاری در سهام بانکی و بیمه در کوتاه مدت معقول است

 

ارجلو در معرفی گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری اظهار کرد: نمی توان برای بلند مدت و میان مدت، تحلیل قاطعی داشت. اما برای سرمایه گذاری کوتاه مدت، نمادهایی که در پرتفوی ETF سوم دولت قرار دارند، گزینه های مناسبی خواهند بود. دولت برنامه عرضه مابقی سهام خود در بانک ها را دارد و قطعا از سهم های گروه بانکی حمایت هایی خواهد شد‌. همچنین گروه بیمه هم گزینه معقولی برای سرمایه گذاری کوتاه مدت است؛ چرا که پرتفوی سرمایه گذاری بیمه ها سال قبل رشد چشمگیری داشت و سود خوبی نصیب شرکت های بیمه کرد و بیمه هایی که سهم بازار کمی از سرمایه گذاری داشتند، در حال حاضر پرتفوی خوبی در اختیار دارند. ضمن اینکه با وجود آنکه در روزهای اول شیوع کرونا به نظر می رسید بیمه ها متحمل هزینه های بیشتری خواهند شد؛ ولی گذشت زمان نشان داد اتفاقا شیوع کرونا منجر به کاهش ترددهای برون شهری و حتی کاهش مراجعه مردم به بیمارستان ها برای درمان برخی بیماری ها شده و در نتیجه هزینه های تحمیل شده به بیمه ها کاهش داشته است. از این رو می توان گفت سهام بانکی و بیمه ای برای سرمایه گذاری جذاب خواهد بود. همچنین تک سهم های گروه تولیدکنندگان "روی" هم با توجه به چشم انداز قیمت های جهانی، پتانسیل رشد دارند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

اوایل سال ۹۷ بود که آمریکا از برجام خارج شد و همه تحریم‌ها علیه ایران بازگشت. آن‌طور که کارشناسان اقتصادی و سیاسی تحلیل می‌کنند، تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌سابقه بوده و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلف شامل شرکت‌های نفتی، خودرویی، لوازم خانگی و غیره از ترس تحریم‌های آمریکا بعد از خروج آنها از برجام، چمدان‌های خود را بسته و کشورمان را ترک کردند.

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

زمانی که بودجه 1400 تقدیم مجلس شد انتقادات زیادی نسبت به اعداد و ارقام و همچنین منابع و مصارف آن مطرح شد، اما باید توجه داشت علاوه بر مشکلات بودجه سال آینده، نظام بودجه‌ریزی در ایران دارای ایراد و اشکالات ساختاری است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر