jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۸۹۴۹۷ ۰۴ آذر ۱۳۹۹  |  ۲۲:۰۷

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید انستیتو پاستور گفت: اگر یک تصمیم گیری درست،فرماندهی واحد و مشارکت مردم را داشته باشیم و نظارت مناسب اتفاق بیفتد، انتظار داریم بتوانیم بر موج سهمگین کرونا که کشور چندین هفته درگیر آن است، فائق بیاییم.

به گزارش جام جم آنلاین، احسان مصطفوی، رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران در گفتگو با فارس در پاسخ به این پرسش که «میزان اثر بخشی اجرای طرح تعطیلی دوهفته‌ای در کشور چگونه است؟»، اظهار داشت: از روز شنبه محدویت‌های جدی تری در کشور شروع شده است و بر اساس تعداد بیماران بستری که روزانه در شهرهای مختلف گزارش می‌شوند، مناطق کشور به سه دسته قرمز، نارنجی و زرد تقسیم شده است.

وی ادامه داد: در هرکدام از این رنگ بندی‌ ها، محدودیت‌ های حضور در محل کار و اجتماع و محدودیت‌های دیگری اعمال شده است؛ البته لازم به ذکر است در حال حاضر بسیاری از کشورها مثل کشورهای اروپایی و آمریکایی مثل کشور ما درگیری شدید با کرونا را تجربه می‌کنند و آن‌ها نیز متناسب با شرایط‌شان محدودیت‌ها و تعطیلاتی را دنبال می کنند.

استاد اپیدمیولوژی انستیتو پاستور ایران افزود: تجربه گذشته این کشورها به خصوص کشورهای اروپایی این است که آنها تعطیلی‌ و محدودیت‌های گسترده‌ای را تجربه کردند که نتیجه آن، کاهش قابل توجه انتشار بیماری بود و اکنون در برخی کشورهای اروپایی مثل فرانسه این تعطیلی‌ها هنوز ادامه دارد.

عضو هیأت علمی انستیتو پاستور ایران تأکید کرد: مسلم است این تعطیلی و محدودیت ها اگر براساس ضوابط علمی و مشخص اتفاق بیفتد، انتظار داریم که تاثیر آن کاهش موارد ابتلا و مرگ بعد از گذشت حداقل 2 تا هفته باشد.

مصطفوی متذکر شد: اما باید چند نکته را برای اعمال صحیح و اثر بخشی مناسب این محدودیتها مد نظر داشته باشیم. اول اینکه انتظار است نوع محدودیتها و اولویت بندی آنها بر اساس مستندات و مبتنی بر شواهد علمی پذیرفته شده باشد.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران بیان داشت: در تصمیم گیری در ارتباط بانوع محدودیتها، باید مشارکت اقشار مختلف جامعه و مخصوصا خبرگان علمی و متخصصان مرتبط اخذ شود و نهایتا اینکه به موضوع بررسی صرفه- هزینه مداخلات در تصمیم گیری‌ها توجه جدی داشت تا بتوانیم با هزینه کمتر، بیشترین بازدهی را در مداخلاتی که در پیش می‌گیریم، داشته باشیم.

مصطفوی اضافه کرد: نکته دوم اینکه باید همه ساختارهای کشور اعم از مردم و ساختارهای اجرایی، فرماندهی واحد ستاد ملی مقابله با کرونا را بپذیرند و یک هدف واحد دنبال شود و آن کاهش موارد ابتلا و موارد مرگ از طریق تبعیت از چارچوب‌هایی است که توسط وزرات بهداشت تدوین و توسط ستاد ملی مقابله با کرونا اعمال می‌شود.

رئیس بخش اپیدمیولوژی انستیتو پاستور ایران تصریح کرد: در نهایت اینکه اگر ما بهترین تصمیم‌ها را گرفته باشیم، همکاری و همراهی خوب مردم را داشته باشیم و فرماندهی خوب و منسجمی را برای کنترل اپیدمی داشته باشیم؛ اما یک نظارت خوب و جدی برای اعمال مداخلات دنبال نماییم، قطعا نتیجه مناسبی نخواهیم گرفت.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌ های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور افزود: به نظر می‌رسد در محدودیت‌ هایی که از شنبه در کشور اعمال شده، نظارت مناسب و تنبیهات متناسبی برای قانون شکنان در نظر گرفته نشده یا اجرایی نشده است؛ در نتیجه اینکه در بعضی موارد، این محدودیت‌ها شکننده به نظر می‌رسد.

مصطفوی ابراز داشت: انتظار است اگر موارد فوق را درست اجرایی کنیم، بتوانیم بر موج سهمگینی که کشور بیش از یک ماه درگیر آن است، فائق بیاییم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر