jamejamclick
کلیک گجت های همراه کد خبر: ۱۲۷۹۶۲۰ ۲۰ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۱:۱۷

دانشمندان روسی در جدیدترین تحقیقات خود به بالاترین سرعت ممکن برای صوت دست یافتند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از شهر خبر، دانشمندان در جدیدترین تحقیقات خود به بالاترین سرعت ممکن برای صوت دست یافتند.

در تحقیقاتی که میان دانشمندان دانشگاه‌های «کوئین مری لندن»، «دانشگاه کمبریج» و «انستیتوی فشار عالی فیزیک» (Institute for High Pressure Physics)  واقع در شهر «ترویتسک» روسیه به انجام رسید، بالاترین سرعت ممکن برای صوت کشف شد.

در این پژوهش که نتایج آن درمجله علمی «Science Advances» منتشر شده است، مشخص شد که سرعت صوت در «هیدروژن اتمی جامد» (solid atomic hydrogen) به ۳۶ کیلومتر در ثانیه می‌رسد؛ این رقم دو برابر سرعت صوت در الماس(سخت‌ترین ماده شناخته شده در جهان) است.

تا به امروز مشخص نبود که آیا موج‌های صوتی هنگامی که از مواد جامد و یا مایع گذر می‌کنند، حدی نهایی دارند یا خیر.

صوت در کدام ماده دارای بالاترین سرعت است؟

بر اساس این گزارش، دانشمندان پیش بینی‌های تئوری خود را بر روی طیف گسترده‌ای از مواد به انجام رساندند و بر این اساس مشخص شد، صوت در «هیدروژن اتمی جامد» دارای بالاترین سرعت است.

هیدروژن اتمی جامد در فشار بالای یک میلیون اتمسفر را می‌توان در هسته غول‌های گازی مانند مشتری یافت.

فایده تحقیقات در زمینه امواج صوتی

پروفسور «چریس پیکارد» (Professor Chris Pickard) استای علوم مواد در دانشگاه کمبریج در این خصوص می‌گوید: امواج صوتی دارای اهمیتی بالا در بسیاری از زمینه‌های علمی هستند. به طور مثال، زلزله شناسان از امواج صوتی ایجاد شده در عمق زمین می‌توانند در درک ماهیت زمین لرزه استفاده کنند.

 امواج نوری یا صوتی، انرژی را از نقطه‌ای به نقطه دیگر منتقل می‌کنند. امواج صوتی می‌توانند در محیط‌های مختلف مانند آب، هوا و با سرعت‌های متفاوت انتقال یابند. امواج صوتی در مواد جامد بسیار سریعتر از مواد مایع یا گازی منتشر می‌شوند. به همین خاطر است که ما می‌توانیم صدای نزدیک شدن یک قطار را از طریق ریل‌های قطار، بسیار سریعتر از طریق هوا بشنویم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر