jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۱۲۷۶۴۴۳   ۲۹ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۴:۲۱

رادیو اربعین با حضور برخی مدیران رسانه ملی در اولین روز ماه صفر افتتاح شد.

رادیو اربعین راه‌اندازی شد

به گزارش گروه سیما جام جم آنلاین از خبرنگاران جوان، آیین «راه‌اندازی رادیو اربعین» با حضور حجت الاسلام و المسلمین موسوی مقدم قائم مقام رئیس سازمان صدا و سیما، حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی، ذوالفقاری رئیس ستاد مرکزی اربعین کشور، حامد فاتحی مدیر رادیو اربعین و جمعی از مسئولان کشوری و لشکری و خادمان اربعین حسینی در صدا و سیما، با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار شد.

اربعین حسینی استمرار واقعه عاشوراست

حجت‌الاسلام موسوی مقدم قائم مقام رئیس رسانه ملی در این مراسم گفت: اربعین حسینی استمرار واقعه عاشوراست و در عین حال یک تابلوی تمام نما از این حماسه تاریخی است. برای استمرار، دوام و بقای ارزش‌های این حادثه، اربعین حسینی هم دوام پیدا کرده؛ دوام عاشوراست که اربعین را زنده نگه داشته است.

وی ادامه داد: در طول تاریخ به واسطه واقعه عاشورا و اربعین انسان‌ها درس‌های فراوانی آموخته و زندگی سرافرازانه خود را در این مسیر پیش گرفته اند. اگر بخواهیم برکات و آثار عاشورا را بشماریم، باز هم ناگفته‌های عاشورا فراوان وجود دارد.

قائم مقام رئیس رسانه ملی تاکید کرد: امسال مراسم راهپیمایی اربعین انجام‌نمی شود؛ اما این یک فرصت بسیار خوب برای رسانه هاست که بتوانند ابعاد دیگر عاشورا و اربعین را تبیین و تشریح کنند. اربعین باقی است و مجموعه مراسم‌های اربعین دوام دارد. تنها یکی از مناسک اربعین (راهپیمایی از نجف تا کربلا) برگزار نمی‌شود و بقیه مراسم‌ها پابرجاست؛ از جمله زیارت اربعین و عاشورا و مراسم‌هایی که با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار خواهند شد.

هیچ ثبت‌نامی برای پیاده‌روی اربعین نداریم

ذوالفقاری رئیس ستاد مرکزی اربعین هم با اشاره به ابتکار عمل صدا و سیما در راه اندازی یک شبکه تخصصی برای اربعین گفت: ابتکار راه‌اندازی رادیو اربعین یکی از شاهکار‌های صدا و سیما بود و نقش موثری در اطلاع‌رسانی و کار‌های تبلیغی داشت. از زمانی که رادیو اربعین کار خود را شروع کرد و در فضای اطلاع‌رسانی و تبلیغی موفق بود، هر سال کارش دشوارتر شد. به خصوص امسال این شبکه باید به دلیل عدم برگزاری راهپیمایی اربعین، نقش تبلیغی خود را پررنگ‌تر کند.

وی عنوان کرد: ما امسال دو غم و دلتنگی بزرگ داریم؛ یکی حضور ویروس کرونا که اجازه راهپیمایی را به خادمان و عزاداران حسینی نداد و برنامه‌هایی که ستاد اربعین برای سال ۹۹ در نظر داشت، به اجرا در نیامد. غم دوم هم اینکه امسال سردار دل‌ها در بین ما نیست. امیدوار بودیم مکانی که حاج قاسم به شهادت رسیده را زیارت کنیم، اما امسال این توفیق نصیب ما نشد.

ذوالفقاری درباره برگزار نشدن راهپیمایی اربعین اظهار کرد: با هماهنگی‌هایی که با ستاد اربعین در عراق داشتیم و پیگیری‌هایی که کردیم، به شکل رسمی هیچ راهپیمایی اربعینی نداریم. مسئولان عراقی رسماً مطرح کردند که امکان پذیرش زوار را ندارند. ستاد اربعین در کشورمان با دو الزام پیش رو اربعین امسال را برگزار می‌کند؛ اول اینکه طبق دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا، راهپیمایی نخواهیم داشت. دوم اینکه امیدواریم مردم به فراخوان‌ها و ثبت نام‌ها در فضای مجازی توجه نکنند، در مرز‌ها حاضر نشوند و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را جدی بگیرند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین بیان کرد: این ستاد هیچ ثبت‌نامی برای پیاده‌روی اربعین ندارد و موکب‌ها برپا نشده اند. نه دولت عراق آمادگی لازم را برای پذیرش زائران دارد و نه ما برنامه‌ریزی برای برپایی موکب‌ها داشته‌ایم.

حاج قاسم «غایبِ حاضر» در اربعین امسال است

شاه آبادی معاون صدا هم در این مراسم گفت: این پنجمین سالی است که رادیو اربعین کار خود را در یک بازه زمانی خاص آغاز می‌کند. روزی که دست اندرکاران رادیو اربعین کار خود را آغاز کردند، می‌خواستند از طریق این رسانه روایتگر حال و هوای زائران امام حسین (ع) باشند؛ اما امسال با توجه به محدودیت‌های ناشی از کرونا شرایط با سال‌های گذشته متفاوت است.

وی ادامه داد: اربعین امسال تفاوت دیگری هم با سال‌های گذشته داردو آن این است که سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به ظاهر در جمع ما نیستند. حاج قاسم «غایبِ حاضر» در اربعین امسال است. اساساً مأموریت و فلسفه اربعین پیام رسانی است و حضرت زینب (س) پرچمدار این حرکت رسانه‌ای هستند. در میان ائمه برای هیچ کدام از امامان بزرگداشت اربعین و به اصطلاح چهلم نمی‌گیریم. این مأموریت بزرگ ما در برابر تاریخ زندگی امام حسین (ع) است که حرکت حسینی و پیام حسینی را به بازماندگان و نسل‌های آینده بشر مخابره کنیم.

معاون صدای رسانه ملی عنوان کرد: چه حال و هوایی از امسال حساس‌تر و چه مأموریتی از این شیوا‌تر که پیام استکبارستیزی امام حسین (ع) را به جهان مخابره کنیم. دشمنان ما با تمام تجهیزات خود در برابر سپاه حق قرار گرفته اند.

شاه آبادی اظهار کرد: اگر امروز سردار ما نیست، یک دنیا شور در بین مردم برای ادامه راه مقاومت او وجود دارد. اربعین بیانگر صحت و درستی این راه است. دست‌اندرکاران رادیو اربعین خوشبخت هستند که پرچمداری اشاعه فرهنگ مقاومت را انجام می‌دهند. رادیو اربعین به عنوان رسانه اختصاصی، حال و هوای مردم جهان و ایران در ایام اربعین سالار شهیدان را به تصویر می‌کشد. رادیو اربعین نخ تسبیح است تا قلوب مردم را به یکدیگر پیوند بزند و بتواند نقش و رسالت خود را در این حرکت عظیم به درستی انجام دهد.

رویکرد‌ برنامه سازی رادیو اربعین تابع تصمیمات ستاد اربعین است

در ادامه، فاتحی مدیر رادیو اربعین گفت: با توجه به ویروس کرونا، امسال رادیو اربعین از ماهیت اطلاع رسانی به رویکرد برنامه سازی تغییر روش داده است. رویکرد‌های رادیو اربعین تابع تصمیمات ستاد اربعین و ستاد ملی مقابله با کروناست.

وی افزود: ما طرح‌های متنوعی را برای برنامه‌سازی در رادیو اربعین دریافت کرده‌ایم. درخواست ما این بود که سازندگان، ساختار‌های نوین برنامه‌سازی را به کار گیرند. ساختار‌های نمایشی و مشاعره بخشی از برنامه‌های رادیو اربعین است. امسال باید بیشتر به سمت حسینیه مجازی برویم. برگزار نشدن آیین پیاده‌روی به سمت کربلا همزمان با اربعین امسال، کار برنامه سازی را متفاوت کرده است.

مدیر رادیو اربعین عنوان کرد: برنامه زنده و تولیدی را در ساختار‌های مختلف مستند نمایشی و گفتگو محور تدارک دیده‌ایم. برای مثال، برنامه «از سرچشمه آفتاب» فراز‌هایی از سخنان امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب است. همچنین تولید برنامه‌هایی همچون «به تو از دور سلام»، «منظومه نور»، «عصر حسینی»، «در آرزوی وصال» و «مشاعره شعر و شعور» هم تدارک دیده شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها