jamejamclick
کلیک گجت های همراه کد خبر: ۱۲۷۳۸۲۰ ۰۱ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۷:۵۳

دانشمندان "دانشگاه صنعتی نانیانگ"(Nanyang Technological University) در مطالعه اخیرشان یک سیستم هوش مصنوعی (AI) ساخته‌اند که حرکات دست را با ترکیب الکترونیک‌های پوستی مانند دید رایانه‌ای تشخیص می‌دهد.

شناسایی حرکات دست انسان توسط سیستم‌های هوش مصنوعی در دهه گذشته تحولی ارزشمند بوده و در ربات‌های جراحی با دقت بالا، تجهیزات نظارت بر سلامت و در سیستم‌های بازی استفاده شده است.

سیستم‌های تشخیص ژست هوش مصنوعی که در ابتدا فقط بصری بودند با ادغام حسگرهای پوشیدنی به یک سیستم دارای رویکرد "ترکیب اطلاعات" تبدیل شده است. حسگرهای پوشیدنی قابلیت حس لامسه پوست را دوباره ایجاد می‌کنند.

با این حال، دقت تشخیص حرکات هنوز هم از کیفیت بالایی برخوردار نیست و این یکی از مشکلات این موضوع است. برای مقابله با این چالش، محققان یک سیستم زیستی ترکیب اطلاعات را ایجاد کردند که از حسگرهای کششی مانند پوست ساخته شده از نانولوله های کربنی تک دیواره‌ای و یک رویکرد هوش مصنوعی استفاده می‌کند و توسط آن این سیستم می تواند حرکات دست انسان را تشخیص دهد. دانشمندان با ترکیب سه رویکرد شبکه عصبی در یک سیستم، سیستم هوش مصنوعی بیولوژیکی خود را توسعه داده‌اند. در نهایت موفق به توسعه سیستمی شدند که می‌تواند حرکات انسان را با دقت و کارآمدتر از روش‌های موجود تشخیص دهد.

برای ثبت داده‌های حسی از حرکات دست، محققان یک حسگر قابل کشش شفاف و کششی ساختند که به پوست می‌چسبد. عملکرد سیستم هوش مصنوعی مذکور بسیار بالا است و به طور موثری در تاریکی نیز کار می‌کند و میزان دقت و تشخیص آن بیش از ۹۶.۷ درصد است.

یافته‌های این مطالعه در مجله"Nature Electronics" منتشر شد./ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر