jamejamclick
کلیک ابزارهای هوشمند کد خبر: ۱۲۷۳۱۹۷   ۱۹ مرداد ۱۳۹۹  |  ۰۷:۲۲

با وجود تلاش‌های متعددی که شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری برای توسعه‌ی شارژ بی‌سیم انجام می‌دهند، این فناوری هنوز راه زیادی تا بالغ شدن در پیش دارد.

گوشی‌های هوشمند مدرن امروزی، خصوصا در دسته‌ی پرچم‌دار، اغلب شارژ بی‌سیم را به‌عنوان گزینه‌ای کاربردی به مشتریان ارائه می‌کنند. در نگاه اول قطعا راهکار شارژ بی‌سیم و خلاص‌شدن از مشکلات سیم‌‌های شارژر، برای کاربران جذاب به‌نظر می‌رسد. ازطرفی فناوری مذکور دو نقطه‌ی ضعف مهم دارد که مانعی بزرگ بر سر راه استفاده‌ی عمومی و گسترده از آن قرار می‌دهد. بازدهی و برد شارژرهای بی‌سیم هنوز پذیرفتنی و قابل‌قبول نیست. درواقع اگر شرکت‌ها به‌دنبال منسوخ کردن شارژرهای سیمی هستند، باید بیش از همیشه روی رفع این دو چالش کار کنند تا شاید کاربران به استفاده از روش جدید، ترغیب شند.

شارژ بی‌سیم در ظاهر و روی کاغذ مزیت‌های متعددی دارد. کاربری آسان و شارژ راحت دستگاه که تنها با قرار دادن گوشی روی یک صفحه‌ی شارژر انجام می‌شود، قطعا کاربران را به خود جذب می‌کند. ازطرفی با حذف سیم‌های شارژ، دیگر نگرانی از خراب شدن پورت‌های شارژ و سیم‌ها هم وجود ندارد. درنهایت بسیاری از افراد جذب همین تجربه‌ی کاربری آسان می‌شوند. ازطرفی، بازدهی شارژ بی‌سیم هنوز فاصله‌ی زیادی با انتظارهای کاربر دارد. گزارش جدید از OneZero می‌گوید بازدهی صفحه‌های شارژ بی‌سیم بسیار کمتر از روش‌های کنونی شارژ است.

اریک راونسکرافت، در گزارش جدید خود برای بررسی بازدهی شارژرهای بی‌سیم از یک گوشی گوگل Pixel ۴ استفاده کرد. او انواع شارژرهای بی‌سیم را با این گوشی آزمایش کرد. همچنین بازدهی شارژ آن‌ها با یک شارژر سیمی معمولی هم مقایسه شد. در آزمایش‌های صورت‌گرفته، ابزارهای دقیق محاسبه‌ی مصرف توان به‌کار گرفته شدند تا توان انتقالی از پریز برق تا دستگاه شارژ هم محاسبه شود.

آزمایش‌های متعدد نشان داد که شارژ کردن یک گوشی با شارژر سیمی از صفر تا ۱۰۰ درصد، ۱۴/۲۶ وات‌ساعت نیرو استفاده کرد. درمقابل، شارژ کردن با همان شرایط با یک شارژر بی‌سیم برند Yootech، توان مصرفی بیشتری داشت و عدد ۲۱/۰۱ برای آن ثبت شد. به بیان دیگر، شارژر بی‌سیم ۴۷ درصد انرژی بیشتری مصرف کرده بود. نکته‌ی مهم‌تر اینکه در شرایط عدم قرارگیری صحیح گوشی روی صفحه‌ی شارژر، توان مصرفی بیشتر هم شد.

در آزمایش بعدی، از شارژر رسمی بی‌سیم پیکسل استند استفاده شد که احتمال قرارگیری اشتباه گوشی درحالت افقی را از بین می‌برد. در این آزمایش، توان مصرفی به ۱۹/۸ وات‌ساعت رسید که باز هم ۳۹ درصد بیشتر از شارژ سیمی معمولی بود.


چالش های جدی در مسیر توسعه شارژ بی‌ سیم

یکی از نکات جالب‌توجه که در آزمایش‌ها مشخص شد، مصرف توان همیشگی شارژرهای بی‌سیم بود. اریک می‌گوید صفحه‌های شارژ بی‌سیم حتی در زمانی‌که هیچ دستگاهی با آن‌ها شارژ نمی‌شود، کمی برق مصرف می‌کنند. توان مصرفی در چنین حالتی در ۲۴ ساعت، حدود ۶ وات‌ساعت گزارش شد. شارژرهای استاندارد سیمی درصورت اتصال به پریز و عدم شارژ دستگاه، هیچ توانی مصرف نمی‌کنند.

در بخشی از گزارش، به مقدار برق مصرفی بیشتر شارژرهای بی‌سیم اشاره می‌شود:

توان مصرفی بیشتر شارژرهای بی‌سیم در مقایسه با شارژرهای سیمی، برابر با روشن گذاشتن یک لامپ LED به مدت چند ساعت است. شاید چنین توانی حتی در قبض برق شما محاسبه هم نشود، اما به‌هرحال می‌تواند به مشکلی زیست‌محیطی بینجامد.

نویسنده‌ی گزارش بررسی شارژرها، برای نشان دادن بهتر توان مصرفی بیشتر، با متخصصان iFixit همکاری کرد. آرتور شی، نویسنده‌ی این وب‌سایت می‌گوید: «در شرایطی که از پریز دیواری تا باتری، بازدهی ۱۰۰ درصدی داشته باشیم، برای شارژ کردن بی‌سیم تمام ۳/۵ میلیارد باتری گوشی هوشمند موجود در جهان، به یک روز فعالیت ۷۳ نیروگاه برق زغال‌سنگ نیاز داریم». اکنون تصور کنید تمامی گوشی‌های فرضی، به‌صورت اشتباه روی شارژر بی‌سیم قرار بگیرند و بازدهی نصف شود. قطعا در چنین شرایطی تعداد نیروگاه‌های موردنیاز، دوبرابر می‌شود.

گزارش اخیر نشان داد که شارژرهای بی‌سیم، علاوه بر مشکل زمان بیشتر برای شارژ گوشی، توان بیشتری هم مصرف می‌کنند. درنتیجه طراحان و تولیدکننده‌ها هنوز چالش‌های متعددی برای بهبود محصولات دارند. شاید به همین دلیل هم باشد که شرکت‌های بزرگ و معتبر هنوز به‌طور جدی وارد صنعت شارژ بی‌سیم نشده‌اند./زومیت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر