محققان با بهره گیری از فناوری یادگیری ماشین بالاخره توانسته اند مشکل دیرینه روبات‌ها در تشخیص و گرفتن اشیای شفاف و درخشان را مرتفع کنند.
کد خبر: ۱۲۷۱۴۹۰

موضوعی وجود دارد که احتمالاً تاکنون به آن فکر نکرده اید؛ اینکه روبات ها چگونه اشیای شفاف و بازتاب دهنده نور را می بینند؟ باید گفت که آنها در واقع این اشیا را به درستی نمی بینند و به همین دلیل است که نمی توانند وسایل آشپزخانه مانند چاقوهای براق را تشخیص دهند و در دست بگیرند.

با این حال، متخصصان روباتیک در دانشگاه "کارنگی ملون" در توسعه تکنیکی برای آموزش روبات ها و تشخیص و برداشتن این اشیاء موفق شده اند.

تکنیک تازه توسعه یافته آنها نیازی به حسگرهای خاص، آموزش جامع یا راهنمایی انسانی ندارد، بلکه تنها به یک چیز متکی است: یک دوربین رنگی.

دانشمندان یک سیستم دوربین رنگی ایجاد کرده اند که می تواند اشکال مختلف را بر اساس رنگ شناسایی کند و طوری آموزش داده شده است تا عمق را تشخیص داده و شکل اشیا را برای گرفتن آنها دریابد. محققان برای انجام این کار از تصاویر دوربین تشخیص عمق اشیای مات در کنار تصاویر رنگی همان اشیاء استفاده کردند.

بدین ترتیب، سیستم دوربین رنگی قادر به شناسایی اشیاء شفاف و براق شد و در گرفتن این اشیا توسط روبات بسیار موفقیت آمیز عمل کرد.

"دیوید هلد" استادیار انستیتوی روباتیک دانشگاه کارنگی ملون گفت: روبات بعضی اوقات این اشیا را از دست می دهد، اما بیشتر اوقات کار خود را به خوبی انجام می دهد و بسیار بهتر از همه سیستم های قبلی برای گرفتن اشیای شفاف یا بازتاب دهنده نور عمل می کند.

"توماس ونگ" دانشجوی دکترای روباتیک در این دانشگاه گفت: سیستم ما نه تنها می تواند اشیای شفاف و بازتابنده را بردارد، بلکه می تواند این اجسام را در دسته های به هم ریخته تشخیص دهد و مرتب کند.

این یک موفقیت بزرگ است، زیرا سایر تلاش ها برای انجام این کار توسط روبات ها به سیستم های آموزشی متکی بوده است که نیاز به ۸۰۰ هزار مورد تلاش برای آموزش اصول این کار داشته است.

این سیستم جدید تابستان امسال در کنفرانس مجازی بین المللی روباتیک و اتوماسیون معرفی خواهد شد./ایسنا

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها