jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۹۵۵۶   ۰۳ تير ۱۳۹۹  |  ۱۷:۲۲

بنا بر اعلام موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، ویروس کرونا نمی‌تواند از طریق اهدای خون منتقل شود، بنابراین به نظر می‌رسد، بررسی کردن خون‌های اهدایی از نظر وجود ویروس کرونا در مراکز انتقال خون، ضروری نیست.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، با توجه به همه‌گیری بیماری کرونا در سطح جهان، سوالی که بیش از پیش در مجامع علمی مطرح می‌شود این است که آیا لازم است که خون و فرآورده‌های خونی از نظر وجود ویروس کرونا در مراکز انتقال خون مورد بررسی قرار گیرند؟

در حال حاضر شواهدی در خصوص انتقال ویروس کرونا از طریق انتقال خون و فرآورده های خونی وجود ندارد. گیرنده‌های سلولی مورد نظر ویروس کرونا برای اتصال به بدن در سطح سلول های خونی وجود ندارد و این ویروس از گروه ویروس‌های سنگین است، در نتیجه نمی‌تواند از طریق تزریق خون به بدن منتقل شود.

همچنین در مراکز انتقال خون، پروتکل‌ها و قوانین ایمنی طراحی شده‌اند که خطر ابتلا به بیماری کرونا را به حداقل ممکن می‌رسانند، برخی از اقدامات ذکر شده در این پروتکل‌ها عبارتند از:

-پوشیدن دستکش و تعویض مداوم آن

-شست و شو و ضدعفونی کردن سطوح در تماس با افراد بعد از هر بار اهدای خون

-استفاده از وسایل استریل برای هر اهدا کننده

-آماده کردن بازو برای اهدای خون با مواد ضد عفونی کننده

-انجام معاینه فیزیکی اولیه به منظور تضمین سلامت فرد اهدا کننده

-فراهم سازی امکانات شست و شو و ضدعفونی دست ها برای اهدا کننده

-بررسی وضعیت دمای بدن اهدا کنندگان

-پوشیدن ماسک

بنابراین با توجه به موارد ذکر شده و ویژگی‌های زیستی ویروس کرونا، به نظر می‌رسد بررسی کردن خون‌های اهدایی از نظر وجود ویروس کرونا در مراکز انتقال خون، ضروری نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها