jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۶۱۹۵   ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۳:۰۵

در كنار تاثیرات سلامتی كه ویروس كووید 19 بر افراد جامعه داشته، این ویروس حتی بر كسانی كه به آن مبتلا نشده‌اند نیز تاثیرات فیزیكی به جای گذاشته است. آیا برای شما هم پیش آمده كه در طول این شب‌ها بیشتر از حد معمول در رختخواب بیدار بمانید و دقایق را بشمارید یا بیشتر از همیشه رویاهای واضح ببینید؟

title
بهتر است بدانید شما تنها نبوده‌اید. از زمان شروع همه‌گیری افراد زیادی ناتوانی خود در به خواب‌رفتن را در شبكه‌ های اجتماعی به اشتراك گذاشته‌اند.
 
خیلی‌ها نیز دیدن رویاهای عجیب و واقعی را گزارش كرده‌اند. دكتر یلنا توماشووا، عصب‌شناس و متخصص خواب از نیوجرسی آمریكا در این باره كه چگونه بیماری همه‌گیر بر خواب تأثیر می‌گذارد می‌گوید این بیماری بر همه ما تاثیر گذاشته است و استرس اضافی ناشی از آن می‌تواند باعث ایجاد مشكل بی‌خوابی یا حتی فعال شدن مجدد آن شود.
 
افسردگی و اضطراب نیز می‌تواند عامل دیگری باشد كه باعث افزایش یا كاهش خواب می‌شود. دكتر توماشووا می‌گوید خواب مرحله رم (REM) یا خواب با حركات سریع چشمی مرحله‌ای از خواب است كه مغز ما بیشتر در آن خواب می‌بیند.
 
از سوی دیگر چرخه طبیعی خواب افراد تحت‌تاثیر استرس‌هایی كه در زندگی دارند تغییر می‌كند. در نتیجه، چرخه خواب ممكن است از هم گیسخته شود بنابراین، مرحله خواب رم می‌تواند دیرتر و در بخش دوم شب اتفاق بیفتد و اگر فرد مدت طولانی‌تری بخوابد، مدت زمان این مرحله نیز طولانی‌تر می‌شود.
 
رویاهای ما منعكس‌كننده واقعیت‌های فعلی زندگی ما هستند و به ما در پردازش امور كمك می‌كنند بنابراین جای تعجب نیست اگر این روزها خواب‌هایی ببینید كه ترس و اضطراب‌هایی را كه احتمالا آنها را تجربه می‌كنید به تصویر بكشند.
 
همچنین ممکن است كه خواب‌هایتان را بیشتر از گذشته به خاطر بیاورید بیشتر است. زیرا رویاهای‌تان ماهیت قوی‌تری دارند.

 دكتر توماشووا برای مقابله با این مشكل، این موارد را توصیه می‌كند:

 یك روال دقیق را برای خوابتان رعایت كنید. برای تقویت ریتم شبانه‌روزی عادی بدن، ساعت مشخصی برای خواب و بیداری‌تان داشته باشید.

 برای كمك به «سم‌زدایی» از مغز و استراحت آن خواب كافی داشته باشید. این كار به شما امكان می‌دهد كارایی بیشتر و سطح انرژی بالاتری در تمرینات ورزشی داشته باشید و این به نوبه خود خواب و روحیه شما را بهبود خواهد بخشید.
 
اتاق‌ خواب خود را تاریك و خنك (روی دمای 18 درجه سانتیگراد) نگه دارید.

 از تماشای تلویزیون در اتاق‌ خواب و استفاده از موبایل خودداری كنید.

 از غذا خوردن تا دیروقت و نزدیك به زمان خواب بپرهیزید.
 
منبع: health enews
مترجم: یاسمین مشرف / روزنامه جام جم
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج پنجم کرونا در راه است؟

موج پنجم کرونا در راه است؟

براساس مشاهدات میدانی می‌توان گفت موج چهارم کرونا در بسیاری از استان‌ها در حال فروکش است و این روزها از قله موج چهارم کرونا عبور کرده‌ایم.

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

خبر خیلی دردآور بود؛ انفجارهای تروریستی مدرسه دخترانه سیدالشهدای کابل. هنوز و در حالی که چند روز از انفجارها می‌گذرد، پایتخت جمهوری اسلامی افغانستان همچنان در سوگ است.

حقی که ناحق است

حقی که ناحق است

یکی دو هفته بود همه هشدار می‌دادند و حالا چند روز است همان‌ها دارند انتقاد می‌کنند که چه وضعش است! چرا این همه آدم می‌آیند برای انتخابات ریاست‌ جمهوری ثبت‌ نام می‌کنند؟ اینها کلی هزینه مادی و معنوی دارد و اصلا کجای دنیا برای انتخاب رئیس‌ جمهوری، طی پنج‌روز، 300نفر ثبت‌نام می‌کنند؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر