jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۲۶۵۲۱۶ ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۲:۱۷

 رئیس جمهور آمریکا یعنی بالاترین مقام این کشور اردیبهشت 97 به‌صورت رسمی اعلام کرد از برجام خارج شده بنابراین خروج آمریکا از این توافق قطعی است و نمی توان این موضوع را به‌گونه‌ای دیگری تفسیر کرد.

آمریکا عضو برجام نیست و‌هیچ وجهه حقوقی در این توافق ندارد. ابتدا نیز شیوه خروج آمریکا از توافق هسته‌ ای میان ایران و 1+5 عجیب و خنده‌دار بود و حال امروز نیز ادعاهای‌شان مبنی بر حضور در برجام برای همه عجیب است.

این کشور عضو برجام نیست، بنابراین اجازه دخالت در امور این توافق را نیز ندارد و ادعاهایی که مطرح می‌کند تو خالی است، هرچند آمریکا کشور قلدری است و به هیچ عنوان درکی از منطق و حقوق بین‌الملل ندارد.

آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را از تمام فواید برجام محروم کرده و صرفا یکی از مزایای این توافق یعنی به اتمام رسیدن تحریم تسلیحاتی ایران طی چند ماه آینده باقیمانده که به طرق مختلف درصدد ایجاد مانع در مسیر دستیابی کشورمان به این مزیت است.

چرا که در صورت ناموفق بودن آمریکا در تمدید نشدن تحریم تسلیحاتی ایران، رقبای ترامپ از این موضوع علیه‌اش استفاده خواهند کرد و به این ترتیب وجهه ترامپ تخریب می‌شود.

به این معنی که در روزگاری که آمریکا مدام جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند و در مقابل کشورمان در منطقه مشغول شکست دادن آمریکا و‌ متحدان منطقه‌ایش است، موضوع تحریم تسلیحاتی ایران امتیازی خواهد بود که رقیب ترامپ می‌تواند از آن و ‌در انتخابات آتی علیه وی استفاده کند. 

محمد مرندی - استاد دانشگاه / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر