Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۱۹۱۷ ۲۵ اسفند ۱۳۹۸  |  ۱۱:۵۴

قدیمی ها یک چیزی حتما می دانستند که گفته‌اند مرغ همسایه غاز است. توی نشانه‌های آخرالزمان می خوانی که مردم کافی است به کف دستشان نگاه کنند تا دنیا را ببینند.

این‌جوری نیست که برای یک مکه رفتن و یک کربلا رفتن یکسال طول بکشد قبل از رفتنش از همه آبادی خداحافظی کند .

توضیح واضحات است که کسی آن ور دنیا آب بخورد به اندازه لود شدن عکس و ویدئو و دانلود شدنش در هرکجای جهان زمان می‌برد تا جهان مطلع شود  و این به نسبت سرعت قدیم یعنی یک بشکن زدن فقط . عکسها و ویدئوها می رسد . کانادا ایتالیا فرانسه سوئد و... این کشورها معروفند به باکلاس بودن شهروندانش . معروفند به رفاه اجتماعی و وفور نعمت . نه می دانند تحریم چیست نه تورم .

نه متوجهند که الان دلار بخرم یا طلا یعنی چی ؟ سود وام و قسط هم برایشان همانقدر غریب است که زبان آنگولایی برای ما . همیشه نظم و ترتیب و انسانیت‌شان را  چماق کرده و توی سرمان زده اند . از انصاق نگذریم در خیلی از جاها هم از ما جلوترند. تعارف هم نداریم  و البته همه‌شان هم بدنیستند و  نمی‌شود همه را به یک چوب راند و قضاوت کرد ولی خب چیزهایی که این روزها از سرزمین‌شان به این ور کره زمین جایی که به قول خودشان کشورهای جهان سومی هستند چیزهایی مخابره می‌شود که خوشایند نیست .  حالا همین شهروندان باکلاس و رفاهمند بعد از خبر شیوع کرونا ریخته‌اند توی فروشگاه‌ها و تقریبا همه چیز را  درو کرده اند و در بعضی جاها کار به کف گرگی و نزاع هم کشیده است . 

فرقی هم ندارد چی بوده و به چه قیمتی . خلاصه که هرکسی دنبال این بوده که دستش را بگذارد روی کلاه خودش که باد نبرد . این رسانه است که گاهی چیزی را  که دوست دارد برای ما انتخاب می کند که ببینیم . این کرونا یک روز آمده یک روز هم می رود .

این وسط روسیاهی‌اش می ماند به آنها که در هنگام نواختن شیپور جنگ با این دشمن ریزه میزه  دستی زیر سنگ بردند و از این نمد آلوده خواستند کلاهی بدوزند . منی که به خاطر ترس از کرونا می‌روم و اندازه شش ماه مایحتاج منزلم را می خرم، شاید بتوانم بگویم پولش را داده‌ و دزدی نکرده‌ام . حالا یک کم بیشتر خریده ام ایرادش چیست . ایرادی ندارد نوش جانت اما رفیق که رفتگر محلتان وقت خالی کردن صندوق عقب پر از خرید  . پیک موتوری ای که خریدت را می آورد .

همسایه ات که توی آسانسور چشم توی چشم شدید . اگر دید و جیبت تپل نبود و توی دلش خالی شد و شب قبل از خواب آه کشید چی ؟ به این هم فکر کرده ای؟

حامد عسکری - شاعر و نویسنده / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر