jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۱۶۴۲۲۷ ۲۲ شهريور ۱۳۹۷  |  ۱۱:۳۶

جان کری در مصاحبه با شبکه سی ان ان؛

آمریکایی ها از خواب بیدار شوند

جان کری گفت: آمریکایی‌ها از خواب بیدار شوند و بدانند که نبود ارتباط بین رئیس جمهور و واقعیت‌ها برای ما هزینه آور است.

آمریکایی ها از خواب بیدار شوند

به گزارش جام جم آنلاین از خبرگزاری صدا و سیما، جان کری وزیر امور خارجه پیشین آمریکا درباره کتابش و مسائل داخلی و خارجی آمریکا با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفتگو کرد.

ایران هرگز بر سر میز مذاکره مجدد درباره توافق اتمی حاضر نخواهد شد

جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا در پاسخ به این سئوال کریستین امانپور مجری این شبکه که پرسید توافق اتمی ایران که شما سال ها همراه دیگر کشورها برای تحقق آن تلاش کردید، در آستانه مرگ قرار دارد، گفت: این موضوع ممکن است که روی دهد و ممکن است که روی ندهد. قطعا این دولت با تمام توان تلاش می کند که این کار را انجام دهد. من به این موضوع افتخار می کنم که تنها آمریکا این توافق را ایجاد نکرد.این توافق در سازمان ملل متحد با اکثریت قاطع آراء تصویب شد. این توافق در شورای امنیت با پنجاه رای موافق در برابر هیچ رای مخالف تصویب شد. تا به امروز هم چین، روسیه، آلمان، فرانسه، انگلیس و ایران تلاش می کنند که این توافق را حفظ کنند.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید اجازه بدهید که به واقعیت ها توجه کنیم. این یک توافق بین المللی است اما اگر آمریکا از آن خارج شد و حمایت خود را از آن برداشت و تحریم ها را ضد ایران مجددا برقرار کرد، چه بر سر این توافق خواهد آمد و آنهایی که از توافق حمایت می کنند چه رفتاری خواهند داشت، شرکت ها در حال خروج از ایران هستند، گفت: آنها همچنان به توافق پایبند هستند. اما دولت آمریکا همچنان سیاست تغییر رژیم را دنبال می کند و آمریکا از لحاظ تاریخی سیاست تغییر رژیم را خوب اجرا نکرده است. شما می توانید به کشورهایی که ما وارد این موضوع شده ایم، توجه کنید. علاوه بر این اگر رئیس جمهور ترامپ درخواست هایی جدی از ایران داشته است. اجازه بدهید این موضوع را شفاف سازی کنم. رئیس جمهور اوباما و دولت ما بسیار شفاف بودند. ما مخالف دخالت آنها (ایرانی ها) در یمن بودیم. هیچ شکی در این رابطه وجود ندارد. ما مخالف روابط آنها با حزب الله بودیم. ما مخالف هرگونه حمله آنها به اسرائیل بودیم. ما مخالف دخالت آنها در امور عراق بودیم. ما مخالف اقدامات آنها در مناطق نا آرام بودیم. همه اینها مسائل مشروعی بودند. اما ما تصمیم گرفتیم که اگر قرار است که بر آنها فشار آوریم تا رفتار خود را تغییر دهند بهتر است که با کشوری توافق کنیم که سلاح اتمی نداشته باشد. ما تلاش کردیم که سلاح اتمی را از آنجا خارج کنیم و آن را در اینجا قرار دهیم تا آنگاه با حمایتی که از چین و روسیه و دیگر کشورها به دست آوردیم بتوانیم رفتار ایران را در دیگر کشورها تغییر دهیم.

کری گفت: تلاش کردیم که با نوعی مذاکره با آنها درباره امنیت در منطقه برسیم. آنها نشان دادند که آماده اند تا در رابطه با این مسائل مذاکره کنند. اما آنچه که دونالد ترامپ انجام می دهد خروج است. مقامات ارشد امنیتی در اسرائیل معتقدند که توافق موثر بوده است و نباید از آن خارج می شدید. برای مقابله با دیگر مسائل شما به حمایت دیگر کشورها نیازمند هستید. اگر ما هم اکنون شاهد بحرانی بزرگ در منطقه هستیم می توانیم به فوریت بگوییم که این در نتیجه خروج دونالد ترامپ از توافق اتمی است. آیا فکر می کنید که چین،روسیه ،فرانسه،آلمان و انگلیس به سرعت به سازمان ملل بروند به نظر ما رای دهند و بگویند که موافق شما هستیم و ما باید در آنجا دخالت کنیم؟ نه هرگز،دلیل من این است که دونالد ترامپ می خواهد مجددا مذاکره کند. آیا معتقدید که رهبران ایران دوباره بر سر میز مذاکره حضور پیدا خواهند کرد و با فردی که می خواهد سیاست های داخلی آنها را تحت تاثیر قرار دهد، مذاکره خواهند کرد؟

وزیر خارجه پیشین آمریکا در ادامه در پاسخ به سوال مجری شبکه که پرسید آیا با مقامات ایرانی صحبت کرده اید، گفت: من با آنها پیش از آنکه توافق صورت گیرد، صحبت کرده ام.

وی در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید: اگر رئیس جمهور ترامپ پیشنهاد مذاکره دهد آیا آنها خواهند پذیرفت، گفت: من با آنها گفتگو کرده ام و آنها گفته اند که مجددا مذاکره نخواهند کرد. حتی اگر رئیس جمهور ترامپ هم پیشنهاد نکند آنها مذاکره نخواهند کرد.تا مادامی که رئیس جمهور ترامپ قصد دارد که منافعی را که آنها از توافق به دست آورده اند از آنها بگیرد این از نظر سیاسی غیرممکن است که رهبران ایران که ما را شیطان بزرگ خطاب می کنند به ما بگویند که هر آنچه که شما می خواهید انجام خواهیم داد. این غیر ممکن است.

دیدار ترامپ با رهبر کره شمالی صوری بود و هیچ نتیجه محسوسی نداشت

وی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید هم اکنون شاهد موضع گیری های افراطی در ایران هستیم. اما اجازه بدهید که به موضوع کره شمالی بپردازیم. به نظرم شما موافق هرگونه دیدار بین رئیس جمهور اوباما و کیم جونگ اون در آن زمان بودید، گفت: من از هرگونه ارتباط حمایت می کردم. من به این موضوع اعتقاد داشتم. من معتقدم که ما باید یک راهبرد داشته باشیم. من معتقدم که ما پیش از حضور بر سر میز مذاکره باید همه چیز را بررسی کنیم. اما ما شاهد یک دیدار ظاهری بودیم که هیچ نتیجه محسوسی به همراه نداشت. ما شاهد هیچ جزئیاتی درباره خلع سلاح اتمی نبودیم. خلع سلاح اتمی باید چگونه باشد. کیم جونگ اون حس متفاوتی درباره خلع سلاح اتمی دارد. او با کشورهای کره جنوبی و ژاپن و دیگران هم نظر نیست. کره جنوبی بارها به دنبال گفتگوهای سیاسی با کره شمالی بوده است اما آنها به رئیس جمهور ترامپ اعتماد نکرده اند.

کری گفت: من بارها در آن زمان به چین سفر و تلاش کردم که بر کره شمالی فشار آوریم. ما موجب شدیم که چین تحریم هایش را ضد کره شمالی افزایش دهد. ما دوبار این کار را انجام دادیم.من علنا در آن زمان از آنچه که روی می داد انتقاد کردم زیرا معتقد بودم که تحریم های ما ضد ایران که سلاح اتمی نداشت به مراتب سنگین تر از تحریم های ما ضد کره شمالی بود که سلاح اتمی داشت. این بی معنی بود. ما سبب شدیم که چین و روسیه در این جهت حرکت کنند. ما تلاش کردیم که تحریم ها را افزایش دهیم. این در حالی است که رئیس جمهور ترامپ مخالف افزایش تحریم ها است. من در اجلاس آیپک گفتم که آماده مذاکره با کره شمالی هستیم اما مقامات کره شمالی از این موضوع سرباز زدند و امتناع کردند.

اروپایی ها درباره سیاست های دونالد ترامپ نگرانی های جدی دارند

وی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید رئیس جمهور مکرون اعلام کرده است که ما نمی توانیم به آمریکا به عنوان یک متحد قابل اعتماد تکیه کنیم، گفت: این یک مطلب جداگانه است.این وضع به طور کامل از طرف رئیس جمهور ترامپ و با سیاست های وی در قبال اروپا و ناتو ایجاد شده است. دیدار وی با پوتین در هلسینکی این پیام را به اروپایی ها داد که آمریکا از اروپایی ها در برابر پوتین دفاع نخواهد کرد. اروپایی ها نگرانی هایی بسیار جدی دارند. آنها درباره آنچه که باید انجام دهندیا ندهند نگران هستند.

رئیس جمهور درباره یازده سپتامبر هیچ چیز نمی داند

امروز سالگرد یازدهم سپتامبر است. من دوستانی را در آنجا از دست دادم. آنچه که امروز شاهد آن هستیم این است که رئیس جمهور کنونی آمریکا چیزی درباره یازدهم سپتامبر نمی داند. او تنها به جف سشنز و وزارت دادگستری حمله می کند. او امروز در پیام توئیتری خود این کار را انجام داد. من امیدوارم که آمریکایی ها از خواب بیدار شوند و بدانند که نبود ارتباط بین رئیس جمهور و واقعیت ها برای ما هزینه آور خواهد بود. این موضوع برای ما در اروپا و دیگر کشورهای جهان هزینه خواهد داشت.

زنان و کودکان زیادی در جنگ ویتنام کشته شدند که این اقدامی زشت بود

جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا درباره مسائل جنگ ویتنام در کتابش گفت من در کتاب خود جدی و شفاف بوده ام. در جنگ ویتنام زنان و کودکان زیادی کشتار شدند. این اقدام زشتی بود. این اقدامی طبیعی نبود اما میلیون ها غیرنظامی در این جنگ کشته شدند. این زمان آسانی نبود .همه نظامیانی که از ویتنام به آمریکا برگشتند هزینه های زیادی را به خاطر حضور خود در آنجا پرداخت کردند. ما شاهد خودکشی بسیاری از نظامیان پس از بازگشت از ویتنام بودیم. ما شاهد استفاده آنها از مواد مخدر و مرگ آنها بر اثر مصرف بیش از حد مواد بودیم. اسناد بیمارستان بازنشستگان نظامی به خوبی بیان کننده این موضوع است. ارتش پس از جنگ ویتنام هم تحقیقات خود را انجام داد تا بداند که چه روی داده است.

مجلس سنا کاملا دو قطبی شده است.

سنا جایی است که می توانیم برخی از اقدامات را کنترل کنید. در حال حاضر سنا کاملا دو قطبی شده است و کاری نمی تواند انجام دهد. قوانین تغییر نکرده اند بلکه این سنا است که تغییر کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر