jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۳۷۰۷۶ ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درباره شایعترین سرطانها در 30 استان کشور، گفت: سرطان دستگاه گوارش (معده، روده بزرگ، مری و لوزالمعده) با سهم 27درصد، سرطان سینه (که عمدتا دربین زنان بروز مییابد) با سهم 12 درصد، سرطان ریه و حنجره با سهم 5/7 درصد و سرطان کلیه، مجاری ادراری و مثانه با سهم 7 درصد، شایعترین سرطانها در کشور است.

به گزارش جامجم، رضا ملکزاده افزود: سرطان معده با 5/21 مورد در هر صدهزارنفر، سرطان پوست با 5/20 مورد در هر صد هزار نفر، سرطان پروستات با 5/18 مورد در هر صد هزار نفر، سرطان روده بزرگ با 5/16 مورد در هر صد هزارنفر و سرطان مثانه با 3/14 مورد در هر صد هزار نفر، شایعترین سرطانها در بین مردان ایرانی هستند.
وی عنوان کرد: سرطان سینه با 5/34 مورد در هر صد هزار نفر، سرطان روده بزرگ با 12 مورد در هر صد هزار نفر، سرطان پوست با 5/11 مورد در هر صد هزار نفر، سرطان معده با ده مورد در هر صد هزار نفر و سرطان تیروئید با هفت مورد در هر صد هزار نفر، شایعترین سرطانها در بین زنان ایرانی هستند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از سرطانهای معده، ریه، خون، مری، روده بزرگ، مغز و سیستم عصبی، سینه، پروستات، کبد و لوزالمعده به عنوان مرگبارترین سرطانها در ایران در سال 2016 یاد کرد.
وی با بیان اینکه برنامه «ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت ایران»، 98 درصد جمعیت کشور را پوشش داده است، افزود: در این برنامه، آمار دقیق بروز سرطان در 30 استان کشور، برآورد و اعلام شده است و این میزان پوشش جمعیتی در برنامه ثبت سرطان، یکی از مهمترین ویژگیهای برنامههای ثبت سرطان در کشورهای پیشرفته است.
ملک‌زاده به تشریح نتایج نخستین گزارش ثبت سرطان مبتنی بر کل جمعیت ایران، پرداخت و عنوان کرد: در این برنامه، 112 هزار بروز سرطان در طول سال 93 (زمان اجرای برنامه ثبت سرطان در 30 استان ایران) ثبت شد و متوسط بروز سرطان سالانه در ایران برابر با 158 در هر صد هزار نفر (با در نظر گرفتن سرطان پوست) و 143 در هر صد هزار نفر (بدون درنظر گرفتن سرطان پوست) بود در حالی‌که متوسط بروز سرطان سالانه (بدون در نظر گرفتن سرطان پوست) در دنیا بر اساس گزارش مرجع جهانی ثبت سرطان در پنج قاره، برابر با 182 در هر صد هزار نفر است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بیان کرد: متوسط بروز سرطان سالانه در کشورهای اروپایی، 267 در هر صدهزار نفر و در کشورهای پیشرفته مانند انگلستان و آمریکا به ترتیب 272 و 318 در هر صد هزار نفر است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شمایل دانش و خرد

شمایل دانش و خرد

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد، آغاز خط مبارزه 67 ساله‌ای است که امپراتوری پر نخوت و شیطانی آمریکا را به سراشیبی افول کشاند.

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

در کشور ما دور تازه محدودیت‌ های کرونایی از اول آذرماه آغاز شد که این تقریبا مصادف با اعمال محدودیت‌های جدید در اغلب کشورهای درگیر با کرونا و به‌خصوص اروپا بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر