jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۱۳۳۱۴۶   ۱۹ فروردين ۱۳۹۷  |  ۰۹:۰۸

بیماری‌هایی مانند دیابت،HIV یا بیماری‌های التهابی روده نیز می‌توانند احتمال تشکیل لخته را افزایش دهند.

چه عواملی در ایجاد لخته خون نقش دارند؟

به گزارش جام جم،در ادامه 8 مورد از شایع ترین عواملی که در ایجاد لخته خون دخیل هستند را می خوانید.


اضافه وزن : هرچقدر فاصله‌ای که با وزن متعادل دارید بیشتر باشد احتمال تشکیل لخته نیز افزایش می‌یابد. هرچقدر اضافه وزن بیشتر باشد از بین رفتن لخته نیز مشکل‌تر خواهد بود.

مصرف سیگار : مصرف دخانیات لایه داخلی رگ‌ها را تخریب می‌کند و احتمال چسبیدن ذرات خون به یکدیگر را افزایش می‌دهد. به همین دلیل سیگار کشیدن با مشکلات قلبی و بیماری‌های عروق محیطی مرتبط است.

بارداری : هورمون‌های اضافی بویژه استروژنی که هنگام بارداری در خون جریان می‌یابد شرایط تشکیل لخته را وخیم‌تر می‌کند. همچنین بزرگ و بزرگ‌تر شدن جنین در رحم می‌تواند باعث فشار آمدن به رگ‌های خونی شکم و لگن شده، مسیر جریان خون را مسدود کند و باعث تشکیل لخته شود.

مصرف استروژن : مصرف قرص‌های ضدبارداری احتمال تشکیل لخته خون را سه تا چهار برابر افزایش می‌دهد. مصرف قرص ضد بارداری یا استفاده از درمان هورمونی علامت هشداری برای تشکیل لخته است.

بیماری جدی یا عفونت : سرطان‌های مغز، تخمدان، پانکراس، روده بزرگ، معده، ریه و سرطان کلیه می‌توانند افراد را در معرض خطر ترومبوز سیاهرگی عمقی یا آمبولی ریوی قرار دهند. لخته‌ها گاهی قبل از سرطان خود را نشان می‌دهند و یک نشانه هشداردهنده هستند. بیماری‌هایی مانند دیابت،HIV یا بیماری‌های التهابی روده نیز می‌توانند احتمال تشکیل لخته را افزایش دهند.

بی‌حرکت بودن برای مدت طولانی : بی‌حرکت ماندن برای چند ساعت ریسک ایجاد لخته را افزایش می‌دهد، بویژه در صورتی که آب کافی ننوشید.

وراثت: اگر در نیاکان شما کسانی مشکل غیرمعمول لخته خون داشته‌اند احتمال دارد مشکل آنها ژنتیک بوده و از این طریق به شما نیز منتقل شود.

تجربه قبلی تشکیل لخته: یک‌سوم کسانی که ایجاد لخته خون را تجربه کرده‌اند در ده سال آینده احتمال دارد دوباره به این مشکل مبتلا شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بحران بی‌تدبیری

بحران بی‌تدبیری

تعداد قربانیان کرونا چند روزی است دوباره سه‌رقمی شده است و دیروز ۳۹۸ ایرانی قربانی کرونا لقب گرفتند.

راه مقاومت ادامه دارد

راه مقاومت ادامه دارد

عروج ملکوتی سردار محمد حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، همه محبان و طرفداران جبهه مقاومت را مغموم کرده است.

یک انقلابی کارآمد

یک انقلابی کارآمد

سردار حجازی نمونه یک انسان متخلق بود. آشنایی ایشان با پدرم شهیدهمدانی به دوران دفاع‌مقدس بازمی‌گردد و در یک بازه زمانی یکساله از ۶۶ تا ۶۷ ارتباط و دوستی میان سرداران جعفری، همدانی و حجازی بیشتر می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر