jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۱۳۰۰۳۲   ۲۴ اسفند ۱۳۹۶  |  ۱۰:۱۳

اسفند، ماه خانه تکانی است و هر چه به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم، تکاپوی بیشتری در تمیزکاری‌ها دیده می‌شود؛ بنابراین طبیعی است مصرف مواد شوینده با افزایش چشمگیری همراه باشد. البته در این بین باورهای درست و غلط زیادی هم درباره این پاک‌کننده‌ها وجود دارد که مهم‌ترین‌شان را با هم مرور می‌کنیم.

باورهای درست و غلط درباره شوینده‌ها

به گزارش جام جم آنلاین، شاید برایتان عجیب باشد، اما بیشتر مسمومیت‌ها با مواد شوینده در اسفند تصادفی است. اگر انواع و اقسام شوینده‌ها و سفید‌کننده‌ها (که گاز کلرآزاد می‌کنند) در فضای سربسته و بدون رعایت نکات ایمنی مورد استفاده قرار گیرند، منجر به مسمومیت‌های شدید می‌شوند. این مسمومیت‌ها در یک سطح نیستند و بسته به مدت زمان تماس، میزان تماس و نوع ماده متفاوت است.

شوینده‌ها را مخلوط نکنید!: در این میان بسیاری از خانم‌ها و حتی آقایان برای تمیزی بیشتر، انواع مختلف مواد شوینده را با هم مخلوط می‌‌کنند. آیا واقعا براساس اخبار منتشر شده این روزها در فضای مجازی (مرگ خانم 21 ساله در استان مازندران حین شستن حمام) این کار می‌تواند باعث مرگ شود؟ بد نیست بدانید مواد شوینده و پاک‌کننده با توجه به سوزانندگی به درجات مختلف تقسیم می‌شوند. برای مثال مایع سفیدکننده سوزانندگی کمتر و جوهرنمک سوزانندگی بیشتری دارد. متأسفانه بسیاری از خانم‌ها در فضای بسته مایع سفیدکننده و جوهرنمک را برای پاکیزگی بیشتر محیط مخلوط می‌کنند و این حرکت بسیار نادرست است و باعث ایجاد گاز کلر و سوزش گلو، سرفه و سوزش و قرمزی چشم و حتی خفگی‌های فوری می‌شود. این موضوع بویژه در حمام و توالت به علت عدم تهویه مناسب و وجود بخار آب، بیشتر حائزاهمیت است. پس اگر یک محصول شوینده برای پاک کردن سطحی کافی و کارساز نیست، ابتدا با دستمال نمدار مواد قبلی را کاملا از روی سطح زدوده و سپس از مواد جدید استفاده کنید.

فقط مشکل تنفسی نیست: باید بدانید بیشتر افرادی که به دلیل این مسمومیت‌ها (استنشاق گاز کلر براثر ترکیب انواع مواد شیمیایی با هم یا با آب گرم در محیط‌های سربسته) به مراکز درمانی آورده می‌شوند دچار گرفتگی صدا، اختلال در تنفس،سرفه،خس‌خس سینه و درد قفسه سینه نیز هستند. علاوه بر اینها موادی که وارد سیستم تنفسی می‌شوند، به چند طریق باعث بروز بیماری‌ می‌شوند و بر خلاف باور عموم تنها مقصر بروز مشکلات تنفسی گذرا نیستند.

به عنوان مثال مواد اسیدی موجب سوختن مخاط یا بعضی از این مواد منجر به التهاب در ریه می‌شوند که این التهاب فرد را به برونشیت و بیماری‌های التهابی مبتلا می‌کند. حتی میزان التهابی که بعضی از این مواد ایجاد می‌کنند، آن قدر شدید است که حالات اورژانسی و فوریت پزشکی به‌وجود می‌آورند. برخی واکنش‌های التهابی نیز بشدت مزمن هستند و حتی در شروع ممکن است هیچ علامتی در بیمار ایجاد نکنند اما بعد از 15ـ10سال کم‌کم آثار خود را نشان می‌‌دهند.

از ماسک تا سرطان: در این میان باوری مبنی بر سرطان زا بودن شوینده‌های اسیدی وجود دارد. آیا واقعا همین‌طور است؟ به گفته متخصصان، سرطان‌زایی این مواد به اثبات نرسیده، ولی در مورد آنها حتما باید جانب احتیاط را رعایت کرد چون به هر حال برای ابتلا به سرطان، این مواد خطر بالقوه دارند. باور دیگری هم حسابی شایع است. این که استفاده از ماسک‌ها در جلوگیری از مسمومیت‌های ناشی از شوینده‌ها موثر است. بر اساس بررسی‌ها خیلی نمی‌توان به این ماسک‌ها اطمینان کرد. به همین دلیل توصیه می‌شود خانم‌ها در خانه تکانی از مواد شوینده و پاک‌کننده‌ای (شوینده‌های پودری) استفاده کنند که آسیب کمتری می‌رسانند و مواد شوینده شیمیایی بویژه سفیدکننده‌های قوی و بودار را از برنامه تمیز کاری حذف کنند یا حداقل در صورت استفاده از این گونه مواد از مخلوط کردن آنها با هم جدا بپرهیزند و از استفاده آنها در فضاهای بسته بخصوص حمام و سرویس‌های بهداشتی خودداری کنند.

خوردن شیر:‌ به دفعات هم می‌تواند در کاهش علائم مسمومیت تاثیرگذار باشد. از طرفی وقتی برای شست‌وشوی سرویس‌های بهداشتی از شوینده‌ها استفاده می‌کنید، حتما پنجره‌ای را در آن مکان باز و در صورت وجود هواکش، آن را روشن کنید. در ضمن برای شست‌وشو از آب داغ استفاده نکنید چون بخارات ناشی از محلول آب داغ و مواد شوینده می‌تواند موجب مسمومیت تنفسی شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر