jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۱۱۲۷۶۱۵ ۱۶ اسفند ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

گفت و گوی جام جم آنلاین با رئیس بخش تحقیقات گیاه شناسی؛

رمز و رازهای تبدیل یک نهال به درختی تناور

در ایران، روز ۱۵ تا ۲۲ اسفند ماه به عنوان «هفته منابع طبیعی» نامگذاری شده که نخستین روز این هفته یعنی ۱۵ اسفند «روز ‌درختکاری‌» بود که پشت سر گذاشتیم و احتمالا بسیاری از مردم ایران در این روز یک نهال را در خاک قرار داده اندو شاید مهمترین پرسش برایشان پس از روز درختکاری این باشد که نحوه نگهداری نهال چگونه است، این پرسش را با رئیس بخش تحقیقات گیاه شناسی ایران در میان گذاشته ایم.

رمز و رازهای تبدیل یک نهال به درختی تناور

دکتر زیبا جم زاد به جام جم آنلاین گفت: درختان یکی از حیاتی ترین نقش ها را در زندگی انسان ها و سایر جانداران ایفا می کنند. آنها برای ادامه حیات از دی اکسید کربن استفاده کرده و به این وسیله هوا را پاک می سازند. هدف از درختکاری مهم ترین نکته در کاشت یک گیاه و نهال است، همه افراد با این هدف درخت می کارند که به ایجاد فضای سبز در شهر کمک کرده باشند و اساسی ترین منافعی که یک درخت برای محیط دارد تولید اکسیژن، تصفیه هوا و ایجاد سایه است.

وی نوع و محل کاشت درخت را مهم دانست و ادامه داد: مناطقی که افراد برای درخت کاری انتخاب می کنند ارتباط اساسی با ماندگاری آن دارد. آب و خاک مناسب در زنده ماندن گیاهان و درختان حرف اول را می زند.

رئیس بخش تحقیقات گیاه شناسی در رابطه با نشانه های یک گیاه بیمار گفت: گیاهانی که مورد حمله آفت و بیماری های دیگر قرار بگیرد از نظر ظاهری روی آنان تفاوت های زیادی ایجاد می شود. ریزش برگ ها ، ایجاد لکه هایی روی برگ و جمع شدن آنها یکی از شایع ترین نشانه های گیاه بیمار است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نور افشانی هایی که در برخی از خیابان ها روی درختان وجود دارد ممکن است آسیبی به آنان وارد کند، گفت: گاهی افراد لامپ هایی را روی خود درخت آویزان می کنند که باعث ایجاد یک گرمای مصنوعی روی آن شده که می تواند به درخت آسیب برساند. اما در خصوص نورافشانی هایی که در برخی از خیابان ها مشاهده می شود مانند خیابان ولیعصر باید گفت این نورها آنقدر شدید نیست که به درختان این منطقه آسیب وارد کند.

جم زاد در خصوص بهترین نحوه نگهداری گل، گیاه و نهال کاشته شده در روز درختکاری به جام جم آنلاین گفت: مهم ترین بخش آبیاری گیاه است و در مورد درختان نیز متناسب با نوع و گونه شان میزان آبیاری متفاوتی دارند و اگر درخت کاشته شده را با علم بر آنکه چقدر به آب نیاز دارد نگهداری کنیم بی شک به ثمر می رسد. نکته مهم دیگر این است که خاک موجود نباید سفت باشد چرا که باید نرم بوده تا هوا از آن نفوذ کند و به ریشه برسد.

رئیس بخش تحقیقات گیاه شناسی تغذیه گیاه و درخت را نکته سوم در طول عمر آنان دانست و افزود: کودپاشی سالیانه درختان از نکات حائز اهمیت است همچنین شخم زمینی پای درخت و افزودن کود حیوانی به آن مخصوصا در زمستان ها از نکات دیگر نگهداری یک نهال تازه کاشت است.

به گفته وی، برخی از خیابان ها پای درخت را آسفالت یا آجر فرش می کنند که این موضوع به شدت درختان را به نابودی می کشاند.

وی افزود: اگر می‌خواهید در باغچه خانه‌تان یا در باغچه‌های شهری اطراف خانه‌تان درخت بکارید. نخستین نکته این است که جاهایی مانند کنار تیرهای برق یا حریم کابل‌های تلفن و لوله‌کشی‌های گاز، مکان‌های مناسبی برای کاشت درخت نیستند. حتما نگاهی به دور و بر جایی که می‌خواهید درخت بکارید بیندازید. اگر ساختمان‌تان را تازه ساخته‌اید و باغچه‌ای کوچک در گوشه حیاط درنظر گرفته‌اید احتمالا بقایای مصالح ساختمانی مانند گچ و سیمان در خاک باغچه باشد.

به گفته این گیاه پزشک، پس از کاشت نهال تمامی مراقبت‌های زراعی از قبیـل آبیـاری، وجین علف‌های هرز، پاجوش‌گیری، مبارزه با آفات و بیماری‌ها، هرس و تربیـت درختـان بایـد در زمان مناسب خود انجام شود تا نهال‌ها به خوبی رشد کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر