سعودیها قیمت بنزین را منفجر کردند

در اقدامی سوال‌برانگیز و عجیب مقامات سعودی مصوب کردند، قیمت بنزین را از ابتدای سال ۲۰۱۸ بین ۸۲ تا ۱۲۶ درصد افزایش دهند.
کد خبر: ۱۱۰۸۸۱۴
سعودیها قیمت بنزین را منفجر کردند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، خبرگزاری رسمی عربستان (واس) نوشت: وزارت نیرو، صنعت و معادن عربستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، اجرای قیمت‌های جدید حامل‌های انرژی از امروز (دوشنبه) اجرا می‌شود و این افزایش قیمت شامل مالیات بر ارزش افزوده نیز خواهد بود.

این وزارتخانه افزود، بنزین معمولی لیتری ۱.۳۷ ریال عربستان فروخته خواهد شد که نسبت به قبل افزایش قیمت ۸۲ درصدی را نشان می‌دهد چراکه قبلا به قیمت ۰.۷۵ ریال فروخته می‌شد.

بنزین سوپر به قیمت ۲.۰۴ ریال فروخته خواهد شد، در حالی که نسبت به قیمت قبلی که لیتری ۰.۹۰ ریال بود، افزایش قیمت ۱۲۶ درصدی را نشان می‌دهد. اما قیمت گازوئیل کامیون‌ها و ماشین‌های سنگین بدون تغییر یعنی لیتری ۰.۴۷ ریال باقی‌ می‌ماند.

وزارتخانه مذکور ادامه داد، این افزایش قیمت در چارچوب طرح توازن پولی برای تصحیح قیمت تولیدات انرژی با هدف کاهش سرعت بالای مصرف انرژی در عربستان و نیز استفاده بهتر از منابع طبیعی ملی و حمایت از استمرار آنها اجرا شده و افزایش قیمت در حدود ۸۲ تا ۱۲۶ درصد خواهد بود.

این افزایش قیمت بنزین در عربستان چند روز پس از آن صورت گرفت که مسؤولان عربستانی اولین مرحله پرداخت یارانه نقدی به اقشار با درآمد متوسط و ضعیف را انجام دادند.

بر اساس نتایج تحقیقی که از سوی خبرگزاری آناتولی ترکیه انجام شد، قیمت سوخت در چهار کشور عربی حوزه خلیج فارس یعنی امارات، قطر، عمان و عربستان در ماه ژانویه جاری در مقایسه با دسامبر گذشته افزایش داشته اما در دو کشور عربی کویت و بحرین ثابت ماند.

افزایش قیمت داخلی سوخت در این کشورها تحت تاثیر افزایش قیمت آن در بازارهای جهانی و نیز آغاز اجرای مالیات بر ارزش افزوده در امارات و عربستان و پرداخت یارانه در عمان است.

از زمان آغاز تحریم قطر از سوی کشورهای عربی در حدود هفت ماه قبل به اتهام حمایت دوحه از تروریسم، این دومین بار در امارات و عمان و چهارمین بار در قطر است که افزایش قیمت سوخت رخ می‌دهد.

طبق گزارش‌های منتشر شده، امارات در ماه ژانویه بالاترین قیمت سوخت را در میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس داشته است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها