jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۰۸۶۸۹۸ ۰۳ آبان ۱۳۹۶  |  ۰۹:۱۰

باید دانست که کشف زودرس سرطان در مراحل اولیه، منجر به درمانهای آسان تری می شود و مهمترین فردی که در این کشف می تواند کمک کند شخص زنان هستند. در ایران، سالانه ۱۰ هزار سرطان سینه جدید پیدا می‌شود که تحت درمان قرار می‌گیرند.

پس از ۳۰ سالگی مراقب این 22 عامل سرطان سینه باشید!

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم ، محمد اسماعیل اکبری - رئیس مرکز تحقیقات سرطان و پدر پزشکی جامعه نگر ایران به‌مناسبت ماه اکتبر میلادی که ماه آگاه‌سازی درباره سرطان سینه در سراسر جهان است، در یادداشتی اختصاصی آورده است: بانوان ریحانه‌های خلقت هستند و مبنای حیات؛ و در حکمت الهی جایگاه ویژه ای به زنان داده شده است.

در ادامه این یادداشت علمی آمده است: سرطان سینه به عنوان شایع ترین سرطان زنان در دنیا یکی از اتفاقاتی است که همه را به دانایی و خدمت رسانی بهتر فرا می‌خواند.

تا امروز اقدام خاصی که بتواند از این بیماری پیشگیری کند رخ نداده است، اما کم کردن عوامل خطر متعددی که وجود دارد می تواند از میزان بروز این بیماری بکاهد.

باید دانست که کشف زودرس سرطان در مراحل اولیه، منجر به درمانهای آسان تری می شود و مهمترین فردی که در این کشف می تواند کمک کند شخص بانو و خانم‌های محترم هستند.

ایران از کشورهایی است که میزان بروز سرطان سینه در آن کم بوده و نسبت به کشورهای غربی یک پنجم تا یک ششم است.

در کشورمان ایران، سالانه قریب 10 هزار سرطان سینه جدید پیدا می‌شود که تحت درمان قرار می‌گیرند.

هر سال حدود 2500 بانوی ایرانی از این بیماری فوت می‌کنند که با در نظر گرفتن سن مبتلایان و فوت شدگان، تنها 6 درصد از بار بیماری سرطان در کشور را شامل می شود.

درمانهای این بیماری در ایران با همه جهان همخوانی دارد و جامعه پزشکی توان مقابله کافی با این بیماری را دارد.

به‌لطف الهی مرکز تحقیقات سرطان به عنوان بنیانگذار و پیشرو در آموزش این بیماری و تربیت افراد فوق تخصص و فلوشیپ، سهم ویژه ای را به خود اختصاص داده است.

به‌هر حال در حال حاضر خانم های کمتر از چهل سال حدود 20 در 100 هزار و خانم‌های بالای 40 سال حدود 100 در 100 هزار نفر مبتلا می‌شوند که رقم بالایی نیست و نباید مورد تبلیغات وحشت آفرین قرار گیرد.

باز هم تاکید می‌کنم که آگاهی زنان ارجمندمان از عوامل خطر می‌تواند در مدیریت این بیماری موثر باشد.

در مورد این عوامل قبلا توضیح داده ام که امید باز پخش و توجه به آنها را دارم؛ لکن به طور خلاصه به عرض می رسانم که عوامل روانی، اجتماعی و معنوی نقش پررنگی در ایجاد آن دارند؛ مثلا اتفاقات ناگواری که شخص نتوانسته آن را کنترل کند و یا بپذیرد، استرس های طولانی مدت، نبود جایگاه امن اجتماعی، عوامل اقتصادی و عدم پشتیبانی های خانوادگی و اجتماعی از فرد و همچنین شاخص های غیرمعنوی همچون نامهربانی، حسد، عدم ایثار و گذشت و بخشش، نداشتن توکل و صبر در مصائب و شناخت نامناسب و ناقص از حیات و مرگ با جهان بینی نامناسب و ناقص، از عوامل خطر جدی هستند!

از میان عوامل جسمی، عدم ازدواج، ناباروری، مصرف هورمن های زنانه نابجا، شیرندادن، چاقی و مصرف دخانیات و الکل از دلایل عمده ابتلا به سرطان سینه است.

به همه بانوان ضمن رعایت و کنترل عوامل خطر فوق توصیه می کنم بعد از 30 سالگی به ویژه با داشتن سابقه فامیلی مثبت، هر ماه پس از اتمام قاعدگی خود را معاینه کنند و سالی یک بار به همکارانم در گروه پزشکی اعم از پزشک خانواده، پزشکان عمومی، ماماها یا جراحان عمومی مراجعه کنند. جراحان فلوشیپ بیماریهای پستان، به عنوان نقطه اتکای نهایی این برنامه پاسخ گوی سوالات پیچیده و اقدامات تشخیصی درمانی هستند.

توجه کنید که هرگز مراجعه برای سونوگرافی و یا ماموگرافی را به‌عنوان یک روش غربالگری قبول نکرده و به آن اطمینان نکنید! این پزشک معالج شما است که مسئول تشخیص زودرس بیماری از این تست ها و پاتولوژی است و این تست ها فقط در کنار شرح حال درست و معاینه علمی معنا پیدا می‌کند.

در پایان سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی همه دختران، همسران و مادران عزیز این سرزمین را از خدای بزرگ خواستارم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر