jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۱۸۳۴۹ ۲۳ فروردين ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

محققان ایرانی موفق به طراحی و ساخت شیر داغ‌کن با قابلیت پاستوریزه و استرلیزه کردن و حفظ کلسیم شیر شدند.

به گزارش مهر، در حال حاضر هیچ وسیله‌ای برای استرلیزه، هموژنیزه و پاستوریزه کردن شیر در مقادیر کم وجود ندارد و دستگاه‌های موجود بسیار بزرگ، گران‌قیمت و نیازمند تخصص بالا هستند که تنها در اختیار واحد‌های صنعتی قرار گرفته‌اند. از این رو محققان ایرانی در صدد برآمدند تا شیرداغ‌کن‌هایی با این مزیت را که می‌توان شیر را در مقادیر کم استرلیزه، هموژنیزه و پاستوریزه کرد، به تولید برسانند. استرلیزاسیون،هموژنیزاسیون و پاستوریزاسیون شیر در هر حجمی و در همه مکان‌ها با استفاده از این شیر داغ‌کن، امکان‌پذیر است.

دامداران و افراد روستایی می‌توانند برای تهیه شیر سالم یا ماست متحمل هزینه‌های اضافی نشوند. زمانی‌که از این شیر داغ‌کن استفاده می‌شود، دیگر نیازی به مواد افزودنی و نگهدارنده نیست و با استفاده از آن می‌توان شیر را تا زمان دلخواه و در دمای دلخواه نگهداری کرد.

همچنین با استفاده از این شیر داغ‌کن، از سر رفتن شیر جلوگیری می‌شود. استفاده از این شیرداغ‌کن مانع از بین بردن کلسیم‌های شیر شده و می‌توان آن‌را در ابعاد و حجم‌های مختلف طراحی و به تولید رساند.

با توجه به این‌که مصرف سرانه شیر در کشور یک‌سوم میزان استاندارد جهانی است و چون مردم ایران از مصرف شیرهای صنعتی به دلیل وجود افزودنی‌ها و از شیر‌های تهیه شده از دامداران به دلیل احتمال ابتلا به تب مالت و.... دوری می‌کنند، استفاده از این شیر داغ‌کن می‌تواند در مصرف سرانه شیر تاثیر بسزایی داشته باشد.

این طرح با عنوان «طراحی و ساخت شیر داغ‌کن با قابلیت پاستوریزه و استرلیزه کردن با حفظ کلسیم شیر» توسط فاطمه صیادی، ثبت اختراع شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر