تحقیقات نشان می دهد؛

تحمل درد برای زنان خطرناک است

دردهای آنژینی از علل سکته قلبی است

«درد» نشانه ای برای مراجعه به پزشک است

دردهای آنژینی بعلت کاهش خون رسانی به عضله قلب اتفاق می افتد که اگر خون رسانی کاهش پیدا کند، ممکن است منجر به سکته قلبی شود.
کد خبر: ۹۷۸۸۸۴
«درد» نشانه ای برای مراجعه به پزشک است

به گزارش جام جم آنلاین دکتر سینا مرادمند متخصص قلب و عروق در گفتگو با برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه دردهای کرونری که ناشی از تنگی عروق کرونر است، به دردهای آنژینی معروف است، افزود: عروق کرونر، عروق خون رسان به عضله قلب است. البته ممکن است درد قلبی منشا دیگری هم داشته باشد مثلا به علت التهاب جدار خارجی قلب باشد یعنی بعلت پریکاردیت. دردهای کرونری اهمیت زیادی دارد.


وی با تاکید بر اینکه این دردها چند خاصیت دارند که اگر این خاصیت ها با هم باشند به نفع این دردها هستند، ادامه داد: این دردها موقع فعالیت ایجاد می شود. مثلا هنگام بالارفتن از پله، دویدن، موقع راه رفتن، بار سنگین برداشتن. این دردها در پشت جناغ شایع تر روی می دهند. البته می تواند در جداره طرف چپ سینه یا طرف راست سینه هم انتشار پیدا کند.


با بیان اینکه کیفیت درد گنگ و مبهم است، تاکید کرد: فرد نمی تواند موضعی را برای درد نشان دهد و فرد حالت عدم راحتی و آسایش در سینه را ابراز می کند. بیمار اظهار می دارد سنگی را روی سینه ام گذاشته اند؛ درد 5 دقیقه بعد، 10 دقیقه بعد یا 20 دقیقه بعد به تدریج خوب می شود. با استراحت یا قرص زیر زبانی بهبود می یابد. در این جا محل درد، مدت درد، عوامل ایجاد کننده درد اهمیت دارد.


در پاسخ به این پرسش که منظور از آنژین پایدار و ناپایدار چیست گفت: وقتی مشخصات درد آنژینی که قبلا توضیح دادیم، یک ماه، دو ماه تا چند ماه حتی چند سال تکرار شود و موقع استراحت بهبود یابد، آنژین پایدار می گوییم؛ اما دردهایی که جدیدا اتفاق افتاده، مثلا فرد 15 روز است دچار این دردها شده است، یا دردهایی که قبلا داشته و ماه ها طول کشیده؛ ولی در حال حاضر شدت دردها افزایش یافته است و مدت دردها نیز افزایش یافته، به این حالت آنژین ناپایدار می گوییم.


در خصوص علت اهمیت دردهای آنژینی افزود: این دردها به علت کاهش خون رسانی به عضله قلب اتفاق می افتد و اهمیت این دردها این است که اگر خون رسانی کاهش بشتری پیدا کند، ممکن است منجر به سکته قلبی شود. البته تشخیص این که دردها مربوط به کدام بخش بدن است، فقط به عهده پزشک است. پزشک از روش های پاراکلینیکی مانند آنژیو گرافی، نوار قلب، تست ورزش و اکو استفاده می کند و تشخیص قطعی را اعلام می کند.


ادامه داد: دردهایی که در استراحت ایجاد می شوند و در هنگام فعالیت وجود ندارند، مدتشان کوتاه حداکثر چند ثانیه تا یک دقیقه است و موضعی هستند، در جلوی سینه به حالت تیر کشیدن و یا سوزن سوزن شدن احساس می شوند، دردهای قلبی نیستند. یعنی دردهای ارگانیک نیستند. اسپاسم های عضلانی- عصبی هستند. البته تشخیص نوع درد فقط به عهده پزشک است.


در پاسخ به این پرسش که آیا همه دردهای قلبی منشا کرونری دارند؟، گفت: خیر، به عنوان مثال شلی مادرزادی دریچه میترال (پرولاپس میترال) هم دردهای قلبی غیر آنژینی ایجاد می کند. دردهای پرولاپس میترال، آزار دهنده هست ولی خطرناک نیست.


با بیان اینکه دردهای گوارشی ممکن است پشت جناغ احساس شود، افزود: اگر یک نقطه از قلب درد بگیرد و به دست چپ انتشار پیدا کند و با نفس کشیدن تشدید شود از خصوصیات درد قلبی نیست.


وی در پاسخ به این پرسش که استخوان جناغ در کدام قسمت بدن قرار گرفته است ادامه داد: در ناحیه وسط سینه، از بالا به دو استخوان چنبری (کلاویکول) متصل می شود. دنده ها از دوطرف به استخوان جناغ متصل می شوند. استخوان جناغ تا بالای شکم امتداد دارد. ضعف و تعریق (عرق سرد) – تهوع از علائم همراه دردهای آنژینی است . البته اگر کسی یک دفعه عرق کند بعد از 10 دقیقه تعریق تمام شود ممکن است مربوط به قلب نباشد. در این مورد استثنا هم وجود دارد. ممکن است فرد 80 ساله ای که مبتلا به دیابت است، درد قلبی را احساس نکند و فقط عرق ریزش داشته باشد و مشکل قلبی هم داشته باشد.


در ادامه بیان کرد: اسپاسم مری درد پشت جناغ ایجاد می کند که به کتف انتشار می یابد. حتی ممکن است بیمار عرق هم بکند. زخم مری، التهاب مری به علت برگشت اسید معده به مری یا به علت بدخیمی، عارضه ریفلاکس که به علت کارایی کافی نداشتن اسفنگتر انتهای مری، محتویات اسیدی معده به مری وارد می شود ایجاد می شود. اسپاسم معده (زخم معده) سنگ کیسه صفرا که در حال حرکت است و ناراحتی لوزالمعده ممکن است دردهایی شبیه درد قلبی ایجاد کند.


وی با بیان اینکه درد یک نشانه است و بیماری نیست، گفت: باید فردی که در ناحیه قلب دچار درد می شود به پزشک مراجعه کند و پزشک با روش های پاراکلینیکی به تشخیص برسد تا طبق نظر او درمان انجام شود. درمان ممکن است دارویی یا آنژیو پلاستی باشد. یعنی پزشک برای برطرف کردن تنگی از استنت (در اصطلاح عامیانه فنر) استفاده می کند. گاه برای برطرف کردن تنگی، پزشک از عمل جراحی قلب باز استفاده می کند. البته پزشک با استفاده از روش های پاراکلینیکی مانند تست ورزش- نوار قلب و اسکن و اکو، ممکن است بیمار را به سایر همکاران راهنمایی کند. یعنی نتیجه بگیرد که دردها منشا قلبی ندارد.


در پایان با بیان اینکه معتقد نیستم کسی برای درد قلبی دمنوش بخورد چون درد یک علامت است، اظهارداشت: این افراد باید مراجعه به پزشک داشته باشند و بررسی شوند و علت درد باید پیگیری شود. طب سنتی نسبت به داروهای گیاهی می بایست نظر دهد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها