jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۰۷۲۹۷   ۰۴ خرداد ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

شمارش معکوس برای آغاز بزرگ‌ترین حراج داخلی آثار هنری

هنر ایران جمعه چکش می‌خورد

جمعه پیش رو، ساعت 18 هتل پارسیان آزادی میزبان پنجمین حراج تهران است که در آن آثار در دو بخش کلاسیک و مدرن چکش می‌خورند. تفاوت مهم در این دوره از حراج، عرضه بیش از پیش آثار کلاسیک و نیز اجرای مراسم توسط حسین پاکدل است.

به گزارش جام‌جم، تنها پنج سال از تولد استانداردترین حراج آثار هنری ایران می‌گذرد. حراجی که برای رقابت با دیگر حراج‌های منطقه مانند حراج کریستیز شعبه خاورمیانه که در دبی برگزار می‌شود، پا گرفت. با این حال با وجود عمر کم حراج تهران، این رویداد توانسته به یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنری سال تبدیل شود و بسیاری از هنرمندان، گالری داران و هنردوستان چشم به آن دوخته‌اند.

پنجمین دوره حراج تهران امسال جمعه هفتم خرداد برگزار می‌شود. اما همچون ادوار قبل، متقاضیان خرید آثار هنری می‌توانند پنجم و ششم خردادماه از ساعت 11 تا 21 آثار تجسمی ارائه‌شده در این دوره از حراج را در دو بخش کلاسیک و مدرن بررسی کنند.

سال گذشته رضا کیانیان بازیگر سینما و تلویزیون که از دوره اول اجرای این حراج را برعهده داشت، از احتمال کناره گیری خود برای چکش زنی این مراسم در دوره‌های بعد سخن گفته بود. در همان دوره قبل حسین پاکدل برای دقایقی اجرای مراسم را برعهده گرفت تا گمانه‌‌زنی‌هایی صورت گیرد که مجری حراج امسال کیست. به احتمال زیاد امسال حسین پاکدل اجرای مراسم را عهده‌دار خواهد بود.

در این دوره از «حراج تهران» از بزرگانی مانند فریده لاشایی، نصرالله افجه‌ای، آیدین آغداشلو، هانیبال الخالص، حسین ارژنگی، عیسی بهادری، سونیا بالاسانیان، بهمن دادخواه، ایران درودی، عبدالرضا دریابیگی، پروانه اعتمادی، محمود فرشچیان، کمال‌الملک، منصور گلریز، جواد حمیدی، هادی هزاوه‌ای، علی‌محمد حیدریان، منصوره حسینی، صداقت جباری، محمدابراهیم جعفری، محمود جاویدپور، پرویز کلانتری، کیخسرو خروش، رضا مافی، حسین محجوبی، لیلی‌ متین‌دفتری، محمد مدبر، بهمن محصص، علی‌اکبر مزین‌الدوله، غلامحسین نامی، منوچهر نیازی، ناصر اویسی، علی‌اصغر پتگر، جعفر پتگر، حسین قوللر آغاسی، بیژن رافتی، جلیل رسولی، علی رخ‌ساز، جعفر روح‌بخش، علی‌اکبر صادقی، عبدالقاسم سعیدی، ابوالحسن صدیقی، جلال شباهنگی، میشا شهبازیان، کوروش شیشه‌گران، محسن سهیلی، حسین طاهرزاده بهجت تبریزی، محسن وزیری‌مقدم و جلیل ضیاپور، هرکدام یک اثر چکش حراج خواهد خورد.

همچنین از حسین زنده‌رودی، منوچهر یکتایی، مهدی ویشکایی، پرویز تناولی، ژازه تباتبایی، سهراب سپهری، بهجت صدر، هوشنگ پزشک‌نیا، سیرک ملکونیان، حسین کاظمی، منیر فرمانفرماییان، احمد اسفندیاری، محمد احصایی، ناصر عصار و مسعود عربشاهی آثاری به حراج گذاشته می‌شود.

چهارمین «حراج تهران» هشتم خرداد سال گذشته با ثبت فروش 21 میلیارد و 400 میلیون تومانی برگزار شد. در آن دوره تابلویی از سهراب سپهری در «حراج تهران» رکوردی تاریخی زد و با قیمت دو میلیارد و 800 میلیون تومان در میان 126 اثر ارائه‌شده حراجی جایگاه نخست را کسب کرد. حالا باید تا پایان هفته صبر کرد و دید آیا اثر دیگری از هنرمندان کشورمان موفق می‌شوند رکورد سهراب سپهری را جابه جا کنند و گران‌ترین هنرمند ایران لقب بگیرند یا نه.

سجاد روشنی - فرهنگ و هنر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر