jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۹۰۴۰۹۹ ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۱۰:۳۰

مشاور وزیر نیرو با اعلام اینکه ۲۰ سد در آستانه سرریز شدن قرار دارد گفت: ۶۷ درصد مخازن سدها پُر است.

ذخیره ۵۰ سد بالای ۹۵ درصد/ ۲۰ سد در آستانه سرریز شدن

به گزارش جام جم آنلاین ، محمد حاج رسولی ها با اشاره به اینکه از مجموع ۱۶۷ سد مهم کشور که آمار آب آنها رصد می شود، آب مخزن حدود ۵۰ سد بیش از ۹۵ درصد ظرفیت آنها بوده که آماده سرریز شدن است، گفت: با مدیریت افزایش خروجی آب و افزایش دریافت انرژی مانع از سرریز این تعداد سد شدیم.

مشاور وزیر نیرو با تاکید بر اینکه ۶۷ درصد مخازن سدها پُر است اظهارداشت: ذخیره آب سدها ۳۴ میلیارد متر مکعب برآورد می شود. این سدها که وظیفه تامین آب شرب را بر عهده دارد، در شرایط مطلوب است.

وی با اشاره به اینکه به غیر از دو سد درودزن در فارس و زاینده روز در اصفهان که تامین کننده آب شرب میلیونها نفر هستند و محدودیت‌های جدی و کمبود آب دارند، سایر سدهای کشور در شرایط مطلوبی قرار گرفته است، اظهارداشت: حدود ۲۰ سد در حال سرریز شدن است.

حاج رسولی ها با اشاره به اینکه ۱۴۶ هزار رودخانه در کشور وجود دارد که حدود ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ کیلومتر آن در محدوده شهرهاست، افزود: در زمان وقوع سیلاب، بیش از ۵۰ درصد خسارت به همین محدوده دو درصد وارد می شود که دلیل آن دخالت و تصرف انسان در حریم رودخانه ها است.

وی با تاکید بر اینکه حریم و بستر رودخانه ها را باید به صورت یکپارچه رصد کنیم، تصریح کرد: پارسال در مشهد رودخانه کشف رود، آزاد سازی شد، رودخانه ای در شرق اصفهان، رودخانه کن در تهران و خیلی از رودخانه ها را در برنامه ریزی ها بصورت یکپارچه آزاد سازی خواهیم کرد تا سیلاب‌های ۲۵ ساله را بتوانند از خود عبور دهند.

این مقام مسئول در وزارت نیرو درباره برآورد خسارت سیلاب اخیر به تاسیسات آبی، گفت: مشکل خاصی در این زمینه بوجود نیامد، چون سازه‌های آبی با رعایت استاندارد ساخته شده و همه سدهایی که در محدوده سیلاب بوده به خوبی توانسته است نقش خود را ایفا کند.

وی افزود:‌ از اول اسفند تاکنون حدود ۱۴ میلیارد مترمکعب آب ورودی به سدها بوده که حدود ۷ میلیارد آن را توانستیم ذخیره کنیم. حاج رسولی ها در مورد میزان بارش از ابتدای سال آبی (مهرماه) تاکنون نیز گفت:‌ میانگین بارش در کشور ۲۱۸ میلیمتر گزارش شده که نسبت به پارسال ۲۲ درصد افزایش و نسبت به دراز مدت یک درصد کاهش داشته است.

مشاور وزیر نیرو با اشاره به اینکه امسال، نوع بارش و محل بارش ها بسیار تاثیرگذار بوده است بیان داشت: میزان روان آب های سطحی ۶۰ درصد افزایش نشان می دهد. ۲ درصد روخانه های کشور در مناطق شهری قرار دارد اما خسارتی که ناشی از سیلاب از این لحاظ وارد می شود بسیار بیشتر از این مقدار است.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر