گوگل کروم، ماه گذشته رتبه اول مرورگرها را به خود اختصاص و به سلطه 21 ساله اینترنت اکسپلورر پایان داد. این نه تنها تغییر مهمی برای اینترنت اکسپلورر است، بلکه تغییر مهمی در بازار مرورگرها محسوب می‌شود.
کد خبر: ۹۰۱۶۱۰
گوگل کروم به سلطه اینترنت اکسپلورر پایان داد

به گزارش جام جم کلیک ، بر اساس جدیدترین آمار Net Applications، اینترنت اکسپلورر و اج ( که هر دو تحت نام اکسپلورر در این آمار محاسبه شده‌اند)، در ماه 2 درصد کاهش کاربر داشته‌اند و میزان کاربران به 41.4 درصد رسیده است. این پنجمین ماه متوالی کاهش کاربر برای این دو مرورگر است. در همین حال، گوگل کروم با افزایش 2.7 درصدی، به سهم 41.7 درصد رسیده است. موزیلا فایر فاکس با کاهش 0.8 درصدی، برای اولین بار به زیر 10 درصد از سهم بازار رسیده است. سافاری و اپرا، چندان تغییری نداشته‌اند و به ترتیب سهم 4.9 و 1.9 درصدی از بازار را تصاحب کرده‌اند.

اما خبر مهم، کاهش سهم، اینترنت اکسپلورر و افزایش سهم گوگل کروم است. کاهش کاربران اینترنت اکسپلورر،‌ از زمانی شروع شد که در آگوست 2014، مایکروسافت به کاربران هشدار داد که اگر خواهان دریاف پچ‌های امنیتی هستند، باید به اینترنت اکسپلورر 11 مهاجرت کنند. کاربران با توجه به پیش‌نیازهای این آپگرید، تصمیم به مهاجرت به گوگل کروم گرفتند. از زمان اعلام این اخطار، اینترنت اکسپلورر، 17.1 درصد از سهم خود در بازار را از دست داده است. این کاهش در بازه زمانی کم، در تاریخ مرورگرها بی‌سابقه است.

البته Net Applications تنها موسسه‌ای نیست که گوگل کروم را دارای بیشترین سهم بازار می‌داند. موسسه StatCounter، از سال 2012، گوگل کروم را محبوب‌ترین مرورگر می‌داند. برای سالها، راجر کاپریوتی، مدیر بازاریای اینترنت اکسپلورر، داده‌ها و روش‌شناسی StatCounter را زیر سوال برده بود. با این امر جدید، احتمالا آقای راجر کاپریوتی حرفی برای گفتن نداشته باشد!

البته مشکل فایرفاکس با اینترنت اکسپلورر متفاوت است. فایرفاکس اولین مرورگری بود که به رقابت با اینترنت اکسپلورر پرداخت و در سال‌های اخیر، با پیشرفت گوگل کروم، چندان حرفی برای گفتن نداشته است.

منبع: آی تی رسان

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها