jamejamonline
سیاسی دولت کد خبر: ۸۹۷۵۵۷ ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۱۷:۲۲

رئیس جمهور با اشاره به روند اجرایی برجام گفت: اگر هرجا ما در طرف مقابل کندی یا در اجرای وظایفشان کاستی ببینیم باید برخورد کنیم و تذکر دهیم، باید در برابر آنها بایستیم و اگر وظیفه بالاتری داشتیم باید انجام دهیم.

اگر در اجرای برجام کاستی ببینیم، برخورد می کنیم

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی در جلسه امروز هیات دولت در سخنانی تاکید کرد: این به آن معنا نیست که در برابر طرف مقابل حواسمان جمع نباشد و بر کار طرف مقابل نظارت و یا راستی آزمایی نکنیم بلکه باید این کار را انجام دهیم.

وی با اشاره به فضای بوجود آمده پس از برجام خاطرنشان کرد: این مقدار فضایی که به وجود آمده است همه باید از آن استفاده و بهره‌برداری کنیم مخصوصا برای اقتصاد مقاومتی که امسال باید آن را عملیاتی کنیم و به اقدام و اجرا درآوریم.

رئیس جمهور با اشاره به تلاش های دولت برای اجرای اقتصاد مقاومتی گفت: برجام فضایی ایجاد کرده تا بهتر اقتصاد مقاومتی را پیاده کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ در همه بندهای اقتصاد مقاومتی چه در جذب سرمایه، چه در صادرات غیرنفتی و چه در صادرات نفت و گاز و در دیپلماسی اقتصادی، برجام فضایی برای ما آماده کرده است که اقتصاد مقاومتی را پیاده کنیم.

رییس جمهور در ادامه با تبریک میلاد امیرالمومنین علی (ع )، زندگی فردی و حکومتی ایشان را الگوی بی بدیلی برای همگان دانست و درس آموزی از مکتب این امام همام را در عرصه های مختلف بویژه عدالت ورزی، توجه به رضایت و آزادی مردم و مبارزه با فساد، مورد تاکید قرار داد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با برشمردن ویژگی های ممتاز شخصیت نخستین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت اظهارداشت: مولای متقیان علی (ع) تربیت یافته مستقیم مکتب پیامبر عظیم الشان (ص) بودند و همچنین ایشان شخصیتی است که همانند خود پیامبر اسلام مورد احترام همه مسلمانان جهان بوده و از جایگاه والایی برخوردار است که هیچ کسی در آن تردیدی ندارد.

رییس جمهوری در تبیین سومین ویژگی منحصربه فرد امام علی(ع) گفت: سومین ویژگی را می توان در تاریخ و دوران های مختلف زندگی سیاسی، اخلاقی، اجتماعی و دینی امام علی (ع) مشاهده نمود و افتخار ما این است که در میان الگوهایی که برای حکومتداری وجود دارد الگوی برتر حکومت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و مولای متقیان علی (ع) را داریم.

روحانی با تاکید بر ضرورت درس آموزی از زندگی فردی و حکومتی امام علی (ع) اظهارداشت: امیرالمومنین علی (ع) به حق باید در همه زمینه ها امام و راهبر ما باشد و پیرو علی (ع) بودن، افتخار بزرگی است.

رییس جمهوری با اشاره به موضوع عدالت و دقت نسبت به بیت المال در نگاه امام علی (ع) گفت: مولای متقیان نسبت به رعایت امانت در بیت المال بسیار حساس بودند و در اجرای عدالت و تقسیم بیت المال ملاحظه نسبت به سوابق کسی را جائز نمی دانستند.

وی تاکید کرد: مولای متقیان علی(ع) رضایت عموم مردم را ستون حکومت خود می دانست. بنابراین در هر کاری که انجام می شود باید معیار اصلی دستور خدای متعال و رضایت عمومی مردم باشد و اینها همه درس هایی است که باید از مولایمان بیاموزیم.

روحانی در ادامه با اشاره به مولفه آزادی در حکومت امام علی (ع) اظهار داشت: در کدام حکومت سراغ دارید که مخالفین در مسجد مانع سخنرانی و نماز امیرالمومنین (ع) شوند اما در عین حال امام علی آنها را آزاد بگذارد و بخوبی به همه بیاموزد که مخالفین تا کجا و چه اندازه حق دارند و مرز توطئه با آزادی بیان کجاست؟

رییس جمهوری همچنین به برخورد قاطع امام علی (ع) با فساد اشاره کرد و گفت: امیرالمومنین علی (ع) در زمینه فساد با هیچ کس مماشات نمی کرد و قاطعانه در برابر فساد می ایستاد و نمی گذاشت فساد ادامه یابد و شیعه علی (ع) به این معناست که راه آن امام، بطور تمام و کمال ادامه یابد.

وی با اشاره به کلام پیامبر اسلام (ص) به امام علی (ع) مبنی بر اینکه ما پدران امت هستیم، اظهارداشت: این جمله بدین معناست که حاکمان و کسانی که بر مردم حکمرانی می کنند از جایگاه پدرانه ای نسبت به مردم برخوردار هستند بنابراین باید مردم را فرزندان عزیز خود بدانند و حالت پدری نسبت به عموم مردم داشته باشند. دختران و جوانان را در جامعه دختران و فرزندان خود بدانند و از موضع پدری و دلسوزی با آنان رفتار کنند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه چنین نیست که هر کس یا نهاد و ارگانی بخواهد با اقداماتی به دنبال کنترل مردم باشد، تصریح کرد: آزادی مردم با آیین نامه و سلیقه افراد و برخی دستگاهها نمی تواند محدود شود و آزادی مردم به غیر از قانون با هیچ چیز دیگری محدود نمی شود و حتی دولت و قوه قضاییه هم نمی توانند مردم را محدود کنند و فقط قانون می تواند چارچوب هایی در این زمینه داشته باشد.

رییس قوه مجریه تاکید کرد: حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت کنیم جز در زمینه اجرای قانون.

وی با اشاره به نامگذاری روز میلاد امام علی (ع) بعنوان روز پدر گفت: این روز را به همه پدران عزیز تبریک و تهنیت می گویم.اگرچه فرزندان باید از پدر و مادر خود اطاعت کنند اما در عین حال پدران هم باید شرایط زمان را مدنظر قرار دهند. امروز متاسفانه شکاف نسلی در جامعه ایجاد شده به گونه ای که والدین و فرزندان گاهی حرف یکدیگر را لمس نمی کنند. لذا باید شکاف های اجتماعی را مدنظر قرار داده و با فرزندان خود رابطه نزدیک تری برقرار کنیم و فردا که به عنوان روز پدر نامگذاری شده است زمانی را به شنیدن حرف های فرزندان خود اختصاص دهیم.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از استقبال گرم مردم استان سمنان از کاروان دولت تدبیر و امید اظهارداشت: تواضع، مهربانی و محبت مردم بخاطر نظام اسلامی است و ما خادم مردم هستیم و باید به وظیفه خدمتگزاری خود به خوبی عمل کنیم. این مسئولیت بزرگترین افتخاری است که نصیبمان شده که باید لحظه به لحظه آنرا مغتنم بشماریم.

روحانی با بیان اینکه اگر نعمتی با مجاهدت و حضور و تلاش مردم و با هدایت های رهبری عزیز بوجود آمده باید قدر دانسته و کفران نعمت نکرد، گفت : فضای برجام را باید قدر بدانیم و شکرگزار نعمت های الهی باشیم و از آن بیشترین استفاده را بکنیم اما متاسفانه عده ای کفران نعمت می کنند.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه در عین حال باید بر عملکرد طرف مقابل نظارت و راستی آزمایی داشته باشیم، گفت: اگر از طرف مقابل کندی و کاستی ببینیم حتما باید برخورد جدی کرده و تذکر دهیم و حتی اگر وظیفه بالاتری هم داشتیم انجام دهیم و این از مسلمات است.

وی با بیان اینکه امسال باید اقتصاد مقاومتی در عمل اجرا شود، گفت: برجام شرایط را برای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی هر چه بیشتر مهیا کرده است که باید از آن به بهترین نحو استفاده کنیم.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گزارش استاندار خراسان جنوبی از وضعیت این استان اظهار داشت: استان های محروم و کویری کشور شرایط خاصی دارند و لازم است که دولت کمک های بیشتری به این مناطق داشته باشد و باید به استان های محروم بویژه استان خراسان جنوبی توجه ویژه ای داشت و همه وعده های دولت درخصوص این استان عملیاتی شود.

روحانی در ادامه لزوم توجه بیشتر به آبادانی و توسعه استان های شرقی را مورد تاکید قرار داد و گفت: اعتباراتی که در شرق کشور هزینه می شود غیر از توسعه این مناطق و ایجاد توازن منطقه ای از لحاظ امنیت ملی و توسعه عمیق در محور شرق بسیار حائز اهمیت است و دولت تمام توان خود را برای توسعه این مناطق بکار گرفته و خواهد گرفت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر