jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۸۹۰۵۴۵ ۰۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۳:۰۰

سنت پسندیده‌ای است که با استقبال سال نو و زمانی که طبیعت آغوش خود را برای سال جدید می‌گشاید، تورقی داشته باشیم بر آنچه در سال 94 گذشت؛ چرا که گذشته چراغ راه آینده است.

عبور رسانه ملی از گردنه‌های سخت

سال 94 سالی همراه با حوادث تلخ و شیرین بود. سالی که از یک سو شاهد حوادث تلخی همچون فاجعه منا و تراژدی کشتار هدفمند مسلمانان با تفکر جاهلیت مدرن بودیم و از سوی دیگر
به رغم سنگ‌اندازی دشمنان، شاهد اقتدار روزافزون ایران عزیز بودیم؛ اقتداری که در سایه رهنمودهای رهبر انقلاب و درایت و از جان گذشتگی دلاورمردان این مرز و بوم چه در بازداشت تفنگداران دریایی در حریم ساحلی آب‌های نیلگون خلیج‌فارس، ایران و جهان شاهد آن بود و چه در سایه رشادت‌های قهرمانان مدافع حرم در فراسوی مرزهای ایران اسلامی تقویت شد.

علاوه بر اینها پیروزی نظام در مصاف با 1+5 و اجرایی شدن برجام با همه نقاط ضعف و قوتی که دارد تا حماسه 7 اسفند و در سطح منطقه موفقیت‌های ارتش و مقاومت در سوریه در مصاف با تروریست‌ها و حامیانشان و تجاوز نظامی آل‌سعود به یمن را نیز شاهد بودیم. اما همه این رویدادها در شرایطی به وقوع پیوست که بار سنگین پوشش اخبار و انعکاس لحظه به لحظه رخدادها بر دوش رسانه ملی بود.

رسانه‌ای که به تعبیر رهبر انقلاب قرارگاه خط مقدم جنگ نرم است و با وجود تنگنای مالی با تولید برنامه‌ها و سریال‌های فاخر و در رقابتی نابرابر با رسانه‌های خارجی و شبکه‌های فارسی‌زبان تحت حمایت آمریکا و اروپا و در یک کلام جبهه رسانه‌ای غربی، عبری و عربی خوش درخشید و با عبور از گردنه‌های سخت یک تنه از پس همه آنها برآمد، چنان که نظرسنجی‌ها آنجا که پای میزان اعتماد به اخبار و برنامه‌ها از زبان رسانه‌ها در میان است، اکثریت مخاطبان از سازمان صداوسیما نام می‌برند.

سازمانی که با وجود زحمات شبانه‌روزی مدیران بی‌ادعای آن، از عملیات روانی و سنگ‌اندازی برخی بدخواهان و مدعیان دروغین بی‌نصیب نماند و هر روز با شایعه و دروغ‌پردازی‌های تازه دست و پنجه نرم کرد.

افتتاح پروژه‌های متعدد فنی، گسترش شبکه‌های HD، راه‌اندازی رادیوهای مناسبتی اربعین، انقلاب و بهاران و ادامه سیاست صرفه‌جویی، چابک‌سازی و خودکفایی رسانه ملی همه و همه سندهایی محکم در موفقیت مدیریت رسانه ملی در سال 94 و در مسیری پرسنگلاخ بوده و هست اما در سالی که گذشت و براساس ماموریتی که دکتر سرافراز رئیس رسانه ملی مبنی بر تغییرات کیفی در روزنامه جام‌جم، تعریف کرده بود و وعده‌ای که در واپسین روزهای سال 93 داده بودیم، سال 94 روزنامه جام‌جم نیز پوست‌اندازی کرد و با عبور از روزنامه‌ای خنثی به روزنامه‌ای چالش‌گر و اثرگذار تبدیل شد.

روزنامه جام‌جم در بحبوحه‌ای که از آن با عنوان روزگار سخت‌ هاردکپی یا رسانه‌های مکتوب یاد می‌شود، موفق شد با تغییرات شکلی و محتوایی و با یادداشت‌های مستمر و پرمغز که طیف وسیعی از نخبگان آنها را به رشته تحریر درمی‌آورند و همین‌طور سوژه‌های تولیدی و گزارش‌های تحلیلی و بهره‌گیری از ظرفیت‌ طنز و کاریکاتور، توجه مخاطبان بویژه نخبگان و خانواده‌ها را به خود جلب کند و جایگاه خود را ارتقا بخشد.

خانواده روزنامه جام‌جم، ضمائم، جام‌جم آنلاین و ویژه‌‌نامه‌های شهرستان موفق شد به‌رغم مزیت رسانه‌ای، فرهنگی و اجتماعی روزنامه، جدی‌ترین مسائل و مطالبات سیاسی و اقتصادی مردمی را نیز مطرح و تحلیل نماید.

برآیند این تغییرات شکلی و محتوایی بویژه تلاش وافر همکاران زحمتکش روزنامه جام‌جم در تولید ادبیات مربوط به سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی و اقتصاد مقاومتی را می‌توان در تقدیر رهبر معظم انقلاب از تغییرات روزنامه شاهد بود.

معظم‌له روز یکشنبه چهارم بهمن‌ ماه و پس از اقامه نماز ظهر هنگامی که به حضرت آقا گفتم مدیرمسئول روزنامه جام‌جم هستم، فرمودند جهتگیری‌هایش خیلی خوب شده، تغییراتی هم که در ظاهر روزنامه دادید جذاب‌تر شده است.

نظر مثبت و کارشناسی رهبر معظم انقلاب دست مریزاد و خسته نباشیدی بود به همه همکاران تحریریه جام‌جم تا با انرژی مضاعف برای ارتقای هر چه بیشتر روزنامه بکوشند اما در سطح ساختاری نیز سال 94 برای موسسه جام‌جم سالی ویژه بود؛ چرا که پس از بررسی‌های کارشناسی سرانجام مقرر شد ساختار دو پارچه مدیرعامل و مدیرمسئول پس از گذشت 10 ماه مجددا یکسان‌سازی شود و موسسه جام‌جم ساختاری یکپارچه پیدا کند.

علاوه بر این، ابلاغ شد با هدف پرهیز از موازی‌کاری و بهره‌گیری بهینه از ظرفیت بازوهای مکتوب رسانه ملی به‌عنوان رسانه مکمل خانواده بزرگ صداوسیما، انتشارات سروش نیز با حفظ برند این انتشارات پرسابقه با موسسه جام‌جم ادغام شود.

در مجموع در سایه راهنمایی‌ها و نظارت دقیق و عالمانه ریاست محترم سازمان صداوسیما از یک‌سو و با همت و تلاش همه دست‌اندرکاران روزنامه جام‌جم از سوی دیگر علاوه بر حفظ محتوا در عرصه توزیع و چاپ و با هدف خودکفایی موسسه نیز گام‌های بلندی برداشته شد که امید است با ادامه این مسیر بتوانیم با افتخار اعلام کنیم سال 95 سال خودکفایی کامل و درآمدزایی موسسه جام‌جم و انتشارات سروش بوده و جام‌جم بتواند دوران طلایی خود را در نخستین سال‌های انتشارش تکرار و از آن هم فراتر برود و این میسر نیست مگر با سعی و تلاش روزافزون خانواده جام‌جم و سروش.

در پایان از طرف همه همکاران موسسه جام‌جم فرارسیدن سال نو را خدمت تک‌تک هموطنان عزیز و مخاطبان وفادار روزنامه جام‌جم تبریک عرض نموده و سالی پر از نشاط و موفقیت را برای ایرانیان در هر کجای کره زمین که هستند، آرزومندیم.

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

دکتر مراد عنادی - رئیس موسسه و مدیرمسئول (ویژه نامه نوروزی جام جم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حوزه هنری و تحول دیجیتال

حوزه هنری و تحول دیجیتال

با آن کاپشن خاکی رنگ و شال گردنی که همیشه روی صورتش می‌کشد، سوار بر موتور وارد حیاط می‌شود، چرخی دور حوضچه خوشرنگ حوزه می‌زند و کنار دیوار آینه‌کاری شده، موتورش را تکیه می‌دهد، عینک ته استکانی اش را با انگشت بالا می‌دهد و دستی به سبیل سیاهش می‌کشد و می‌رود گوشه پله‌ها کنار قیصر می‌نشیند و با سیگار و چاق سلامتی، صحبت‌شان گل می‌اندازد.

بابایی جنگ را درست نوشت نه درشت!

بابایی جنگ را درست نوشت نه درشت!

بابایی از آنجا که خود رزمنده بوده، در سال‌های جنگ به معنای حقیقی کلمه با شهدا زندگی کرده و بعد از جنگ نیز همان ضرورت و رسالت را حس کرده و همان مسیر را ادامه داده است.

آغاز یک گام بلند در صنعت رسانه

آغاز یک گام بلند در صنعت رسانه

صنعت رسانه، رو به رشد و از نظر فناوری، پویا و متنوع است. به همین دلیل عملا توسعه این صنعت وابسته به نوآوری در آن است و بدون تکنولوژی این صنعت زمینگیر می‌شود.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر