jamejamclick
کلیک عمومی کد خبر: ۸۶۰۱۲۴   ۰۷ آذر ۱۳۹۴  |  ۰۹:۲۷

دانشمندان موفق به ساخت تراشه هوشمندی شده اند که با قرار گرفتن درون باتری سیستم های همراه نسبت به انفجار یا آتش گرفتن آن هشدار می دهند.

تراشه ای که سلامت باتری موبایل را تضمین می کند

این روزها باتری های لیتیوم یونی کاربردهای وسیعی پیدا کرده اند. آنها از تلفن های همراه هوشمند گرفته تا سایر سیستم های الکترونیکی همراه را شارژ می کنند.

استفاده گسترده و همه روزه از این نوع باتری ها موجب شده تا در برخی موارد آنچنان داغ شده که تا مرز انفجار نیز پیش روند.

اکنون گروهی از دانشمندان با آگاهی از این موضوع تراشه هوشمندی ساخته اند که به راحتی در این دسته از باتری ها تعبیه شده و کار زیر نظر قرار دادن سلامت آنها را انجام می دهند.

بدین ترتیب دیگر جای نگرانی درخصوص منفجر شدن و یا آتش گرفتن باتری های لیتیوم یونی وجود نخواهد داشت.

به گزارش مهر، در حال حاضر باتری های لیتیوم یونی به همراه تراشه ای ساخته می شوند که ولتاژ، دما و میزان شارژ آنها را در سطحی مناسب قرار می دهد. این تراشه به کاربر سیستم همراه درخصوص داغ شدن بیش از حد باتری هشدار می دهد.

اما به عقیده دانشمندان دانشگاه فنی «نانیانگ» سنگاپور که تراشه هوشمند جدید را ساخته اند، تراشه های فعلی فاقد کارایی لازم برای تشخیص هرگونه نقص در عملکرد باتری هستند که این خود می تواند جرقه شکل گیری معایب بعدی در باتری باشد.

اما تراشه هوشمند این دانشمندان نه تنها کارایی تراشه های قبلی را دارد بلکه سلامت باتری و میزان شارژ آن را نیز به طور مداوم زیر نظر دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها