jamejamclick
کلیک عمومی کد خبر: ۸۵۹۵۷۳ ۰۵ آذر ۱۳۹۴  |  ۰۲:۴۵

خبرهای مربوط به دنیای ربات‌های پرنده و انسان‌نما و همین‌طور ربات‌هایی که به شکل جانداران هستند در سال‌های اخیر درصد بالایی از اخبار نوآوری‌های دنیای رباتیک را به خود اختصاص داده‌اند.

سورنا 3؛ پرچم پیشرفت ایران در علوم و فناوری‌های نوین

امروزه تعامل انسان و ربات از سوژه‌های مهم تحقیقاتی است و بسیاری از مراکز پژوهشی در حال تحقیق یا ساخت سامانه‌هایی هستند که بتوانند در کارها با انسان همکاری کنند یا در ارتباط نزدیک با انسان در امور روزانه زندگی قرار گیرند.

ژاپن به کشور ربات‌ها معروف است. در نظرسنجی‌هایی که در سال‌های اخیر درباره علاقه ژاپنی‌ها به انواع ربات‌ها انجام شده است، همواره ربات‌های انسان‌نما از توجه و امتیاز بالاتری نسبت به سایر ربات‌ها برخوردار بوده‌اند.

به نظر می‌رسد انسان نسبت به رباتی شبیه خودش احساس مثبت‌تر و حس عاطفی بیشتری دارد و همین نکته بسیار مهم است تا دریابیم چرا در سطح بین‌المللی، تحقیقات بسیاری در این بخش برای ورود این ربات‌ها به زندگی آینده بشر صورت می‌گیرد.

رونمایی از سری ربات‌های انسان‌نما در اندازه واقعی در ایران که در دانشکده فنی دانشگاه تهران و با همکاری نهادهای مختلف با حمایت‌هایی از بخش خصوصی در حال تکامل است مراحل مختلفی را تا امروز پشت سر گذاشته است. اولین سری از این ربات‌ها در سال 1387 سرآغازی از ربات‌های این خانواده بود که ابتدا یک ماکت ساده، بدون تحرک پا با لرزش دست و قابلیت تعقیب خط بود.

بعد از رونمایی از این ربات کسی باور نمی‌کرد در کمتر از دو سال از رونمایی از سورنای یک، نسل دوم این ربات در سال 1389 در حدی قابلیت داشته باشد که بتواند با رئیس‌جمهور وقت دیدار کند و در استودیو و برنامه زنده تلویزیونی حاضر شود.

این ربات از لحاظ قد، وزن و درجه آزادی در حدی بود که انجمن مهندسان برق و الکترونیک‌آمریکا (IEEE) و مجله پاپیولار ساینس این ربات را به عنوان پنجمین ربات انسان‌نمای جهان بعد از ربات‌های انسان‌نمای کشورهایی مثل ژاپن، آمریکا، آلمان و اسپانیا اعلام کرد.

ویژگی‌های سورنا 3

از سومین نسل ربات سورنا ‌‌هفته پیش رونمایی شد. ربات انسان‌نمای ملی سورنا ۳ را مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته (CAST) دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران با مدیریت دکتر عقیل یوسفی‌کما به‌عنوان مجری و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) به‌عنوان کارفرما ساخته است؛ رباتی که با قد 190 سانتی متر، از بلندقدترین ربات‌های انسان‌نمای ساخته شده در دنیاست.

از لحاظ قابلیت تحرک و درجه آزادی نیز این ربات با داشتن 31 درجه آزادی همپای ربات‌های انسان‌‌نمای روز دنیا پیشرفت داشته است و در مقایسه با 22 درجه آزادی مفاصل ربات سورنا 2 و قد 150 سانتی‌متری آن جهش قابل توجهی داشته است . از لحاظ نرم‌افزاری هم در دو بخش کنترل و هوش مصنوعی دارای پیشرفت‌های قابل توجهی است.

ربات‌ها هرچه قدبلندتر و دارای درجه آزادی بیشتری باشند و از لحاظ ساخت، پارامترهای ابعاد بدن انسان در آنها رعایت شده باشد از لحاظ هدایت و کنترل حرکتی نیاز به برنامه‌های پیچیده‌تری دارند و این مسأله چالش بزرگی برای پژوهشگران است.

از لحاظ هوشمندی هم قابلیت تشخیص چهره، گفتار به صورت اولیه، قابلیت شنوایی، قابلیت تعقیب فرد خاصی در بین مجموعه افراد و... از قابلیت‌های افزوده شده به این ربات است. امکان بالا رفتن از پله، دور زدن، چرخیدن، حرکت در سطح شیبدار و سرعت حرکتی بیشتر در مسیر صاف نسبت به سورنا2 نیز از ویژگی‌های ربات سورنا3 است که از لحاظ طراحی بدنه و فرم ساخت نیز کیفیت مناسبی داشته و تا حدی مخاطب با دیدن چهره و فرم این ربات یاد فیلم مرد آهنی و با دیدن رنگ و نوع خم‌های بخش‌های مختلف بدنه تا حدی یاد ربات انسان‌نمای کوریو شرکت سونی می‌افتد.

لزوم حرکت به سوی مدیریت کاربردی فناوری

به‌طور قطع ساخت ربات‌های انسان‌نما در این سطح از نشانه‌های قطعی پیشرفت علوم و فناوری‌های نوین در ایران است و البته قابلیت‌های به دست آمده در این گونه تحقیقات فقط در سطح ربات ساخته شده باقی نخواهد ماند. باید توجه داشت در کنار افتخار به این‌گونه ربات‌ها و فناوری‌ها که در سال‌های اخیر در کشور رونمایی شده است باید به فکر مدیریت کاربردی‌تر فناوری در ایران نیز باشیم.

امروزه در نقاط مختلف ایران، برخی روستاها و شهرها فاقد ساده‌ترین دستگاه‌های تشخیصی و آزمایشگاهی برای امور درمانی هستند و هموطنان ما رنج سفر را در کنار رنج بیماری و هزینه درمان باید تحمل کنند و به مراکز استان و گاهی فقط تهران برای درمان سفر کنند.

باید سعی شود مدیریت فناوری در کنار خلق شاهکارهای مهندسی مانند ربات سورنا یا ربات جراح سینا به فکر ارائه راهکارهای کاربردی با توجه به نیاز ملی در بخش‌های مختلف باشد تا همه بتوانند طعم شیرین فناوری و پیشرفت علمی کشور را بچشند.

آریا صبوری

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر