jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۴۲۹۸۶   ۱۴ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۰:۵۴

نتیجه یک تحقیق نشان می دهد که ارتباط های چهره به چهره اعضای خانواده و دوستان تاثیر زیادی در سلامت روان دارد و جایگزین کردن این ارتباط ها با ایمیل، پیام های متنی و مکالمات تلفنی، خطر ابتلا به افسردگی را دو برابر می کند.

تماس های تلفنی را جایگزین دید و بازدید نکنید

به گزارش ایرنا از روزنامه تلگراف، این تحقیق روی 11 هزار فرد بالغ انجام شد و براساس یافته های آن، افرادی که دستکم سه بار در هفته با دوستان و خانواده شان دیدار می کنند، با احتمال بسیار کمتری در زمینه ابتلا به افسردگی روبرو هستند.

در این تحقیق دو ساله، در ارتباط با افرادی که صرفا چند ماه یکبار ارتباط چهره به چهره با دوستان و بستگان خود داشتند، مشخص شد که 11 و نیم درصد احتمال بروز نشانه های افسردگی را داشتند. به عکس، افرادی که دستکم سه بار در هفته با خانواده و دوستان خود ملاقات می کردند، با نرخ شش و نیم درصد، کمترین سطح نشانه های افسردگی را داشتند.

محققان می گویند: خانواده ها برای کمک به پیشگیری از ابتلای بستگان سالمند خود به افسردگی، دست کم سه بار در هفته به ملاقات آنها بروند.

این مطالعه نشان می دهد احتمال ابتلا به افسردگی در افراد مسنی که دوستان و خانواده های خود را اغلب اوقات ملاقات می کنند، نصف سالمندانی است که کسی به دیدار آنها نمی آید.

این تحقیق که توسط دانشگاه میشیگان صورت گرفت و در نشریهJournal of the American Geriatrics Society منتشر شد، نخستین تلاش برای بررسی ارتباط انواع مختلف تماس های اجتماعی با افسردگی است.

مجریان این تحقیق وضعیت افراد بالای 50 سال را به مدت دو سال مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند برخلاف تاثیر قوی تماس های چهره به چهره بر افسرده نشدن، برقراری تماس های تلفنی و ایمیلی و یا ارتباط گیری از طریق رسانه های اجتماعی با عزیزان، هر چند این قبیل تماس ها مکرر و منظم باشند، هیچ تاثیر مثبتی در این زمینه ندارد.

دکتر 'الن تئو' از مجریان این مطالعه گفت: ما دریافتیم که تماس های تلفنی و ارتباطات دیجیتالی با دوستان و یا اعضای خانواده به لحاظ اثرگذاری در زمینه جلوگیری از افسردگی، همسان تعاملات اجتماعی چهره به چهره نیستند.

براساس نتایج این تحقیق، تاثیر روش های مختلف ارتباط گیری افراد در سنین مختلف متفاوت است اما به طور خاص، تماس مکرر چهره به چهره با دوستان در سنین 50 تا 69 سال تاثیر زیادی در جلوگیری از افسردگی دارد و اوج اثرگذاری دیدن فرزندان و اعضای خانواده، در افراد بالای 70 سال است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها