jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۴۱۷۴۱   ۱۱ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۱:۴۶

رئیس انجمن سکته مغزی با اشاره به اینکه روزانه ۲۰۰ سکته مغزی در تهران و ۸۰۰ سکته در کشور می‌شود، گفت: ۹۰درصد این افراد نمی‌میرند ولی آنها باید در یک ساعت اول پس از سکته به بخش‌ مراقبتی و درمانی منتقل شوند که برای ایجاد چنین مراکزی اقدامی نشده است.

روزانه ۲۰۰ تهرانی سکته مغزی می کنند +توصیه ها

به گزارش تسنیم، دکتر بابک زمانی در مراسم رونمایی از داروی ایرانی سکته مغزی، صرع، اختلال دوقطبی و تشنج «دپاکین» اظهار کرد: سکته مغزی در برخی از کشورهای پیشرفته به چهارمین علت مرگ تبدیل شده است، حال آنکه حتی در برخی مناطق دنیا مانند شمال اروپا و برخی از مناطق آفریقا حتی به پنجمین عامل مرگ و میر تبدیل شده است، و این حاکی از آن است که پیشگیری و درمان‌های هوشیارانه ای در این کشورها در این باره در حال انجام است، حال آن که در کشور ما همچنان سومین علت مرگ و میر سکته مغزی است و نخستین یا دومین علت ناتوانی افراد هم همین بیماری به شمار می‌رود.

زمانی در ادامه اظهار کرد: از میزان مبتلایان به سکته‌های مغزی در ایران آمار دقیقی وجود ندارد و آنچه می‌گوییم در مقایسه با کشورهای دیگر است که از نظر نژادی به ما شبیه‌تر هستند.

این متخصص مغز و اعصاب تصریح کرد: بر اساس استانداردهای دنیا به‌طور متوسط برای تهران با حومه‌اش با 15 میلیون نفر جمعیت، روزانه 200 نفر سکته می‌کنند. پس در کشور 85 میلیونی ما روزانه هزار نفر سکته مغزی می‌کنند که این آمار بالا و در عین حال نگران کننده است.

زمانی ادامه داد: اکثر افراد دچار سکته مغزی نمی‌میرند و تعداد خیلی کمی از آنها در مرحله حاد فوت می‌کنند، یعنی از آن هزار نفر زیر 10 درصدشان فوت می‌کنند و 90 درصد این جمعیت زنده می‌مانند، اما متأسفانه دچار ناتوانی و متحمل دردهای زیادی می‌شوند و هزینه‌های زیاد درمان را برای خانواده و جامعه نیز به‌همراه دارند.

به‌گفته رئیس انجمن سکته مغزی، شیوع سکته مغزی بین افراد 20 تا 40 ساله است و افرادی که در این سن دچار سکته مغزی می‌شوند تعدادشان 2 برابر مبتلایان به ام‌اس است، یعنی شیوع سکته مغزی دو برابر آمار ابتلا به ام‌اس است.

زمانی همچنین افزود: درمان‌های موجود برای سکته مغزی درمان‌های مدرن و فوق العاده مؤثر است و قدرت تأثیر آن از نظر آماری در سطح دانش بین المللی حتی از درمان‌هایی که برای ام‌اس استفاده می‌شود نیز قاطع‌تر است.

به‌گفته این متخصص مغز و اعصاب، حدود 30 درصد افراد دچار سکته مغزی در صورت انتقال سریع از طریق آمبولانس‌های اورژانس به بیمارستان‌ها به‌طور کامل بهبودی می‌یابند، اما بقیه بیماران به‌دلیل دیر رسیدن و از دست دادن فرصت طلایی درمان، با مشکلات جدی روبه‌رو هستند.

زمانی یادآور شد: نکته مهم آن که در کشور ما درمان سکته مغزی حاد به‌شکل سیستماتیک صورت نمی‌پذیرد زیرا درمان سکته مغزی در مرحله حاد به یک برنامه ریزی دولتی با امکانات مطلوب نیاز دارد که ارگان‌های مختلف را با هم هماهنگ کند.

وی عنوان کرد: در راستای پیشگیری از سکته مغزی و درمان سریع بیماران خوشبختانه از سوی وزارت بهداشت در ماه‌های اخیر اقدامات خوبی آغاز شده است که امیدواریم برنامه ریزی‌ها به‌سوی راه اندازی بخش‌های ویژه نگهداری و درمان بیماران مبتلا به سکته مغزی و فراهم شدن امکانات لازم در آمبولانس‌ها برای خدمت رسانی بهینه به بیماران دچار سکته مغزی پیش رود.

به‌گفته زمانی، برای بهبود شرایط بیماران سکته مغزی باید اقدام‌های مناسب در بیمارستان‌ها، سیستم حمل و نقل، سیستم بیمه؛ سیستم نگهداری بیماران بعد از دوران نقاهت به‌طور جدی صورت پذیرد، ضمن اینکه رسانه‌ها نقش جدی و اساسی در فرهنگسازی و آگاهی رسانی به مردم دارند.

وی افزود: همه باید دست به دست هم دهند تا افراد دچار سکته مغزی در یک ساعت اول پس از سکته به بخش‌های مراقبتی و درمانی منتقل شوند و با وجود اینکه راه اندازی بخش‌های درمان این بیماران خرج زیادی هم ندارد اما متأسفانه تاکنون در کشور ما اتفاق نیفتاده است. اما امیدواریم با تحرکات جدی آغاز شده در وزارت بهداشت و درمان و ورود مستقیم وزیر بهداشت به این موضوع بسیار حائز اهمیت شاهد تحولات جدی در آینده نه‌چندان دور برای نجات جان بیماران سکته مغزی باشیم.

زمانی در خاتمه با اشاره به موفقیت ایران در تولید داروی «دپاکین» برای بیماران مبتلا به سکته مغزی و سایر اختلالات اعصاب و روان خاطرنشان کرد: تولید داروی باکیفیت «دپاکین» در کشور بدون شک موفقیت ارزنده‌ای به شمار می‌رود و موجبات آرامش خیال بیشتر میلیون‌ها هموطن نیازمند به داروی باکیفیت و ارزان‌قیمت را فراهم می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها