jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۳۹۷۰۱   ۰۵ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۶:۲۶

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی گفت: با توجه به کاهش دمای هوا و بازگشایی مدارس، کودکان و افراد در معرض خطر که واکسن آنفلوآنزا نزده اند، هر چه سریعتر نسبت به تزریق این واکسن اقدام کنند.

کودکان و افراد در معرض خطر واکسن آنفلوآنزا بزنند

به گزارش مهر، دکتر داوود یادگاری افزود: تزریق واکسن آنفلوآنزا برای کودکان دچار بیماری های مزمن ریوی از جمله آسم، کودکان مبتلا به بیماری های خونی، کبدی، کلیوی و دیابت و نیزکودکان دچار نقص ایمنی از قبیل کودکان مبتلا به ایدز و سرطان ضروری است.

وی با اشاره به اینکه کودکان مصرف کننده داروهای سرکوب کننده ایمنی از دیگر گروه هایی هستند که نیازمند تزریق این واکسن هستند، افزود: کودکان مبتلا به تشنج، قطع نخاع و بیماری های مزمن مغزی از جمله عقب افتادگی ذهنی و کودکانی که به علت خطر سندرم «ری» باید در طولانی مدت آسپرین مصرف کنند، همچنین بچه هایی که به مدت طولانی در مراکز مراقبت از کودکان نگهداری می شوند از دیگر گروه هایی هستند که تزریق واکسن آنفلوآنزا برای آنان توصیه می شود.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا، کودکان ۶ ماه تا ۴ ساله به طور معمول واکسینه می شوند. در کشور ما نیز با نظر متخصصان کودکان توصیه می شود، نسبت به تزریق واکسن آنفلوانزا برای این کودکان اقدام شود.

وی اضافه کرد: همچنین کلیه کودکان زیر ۸ سال در صورتی که تا به حال واکسن آنفلوآنزا تزریق نکرده اند، برای ایجاد ایمنی مناسب می بایست ۲ بار واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند، به عبارتی پس از تزریق نوبت اول واکسن، یک دوز واکسن مشابه یک ماه (چهار هفته) بعد تکرار شود.

یادگاری اظهار داشت: آنفلوآنزا در کودکان زیر ۴سال به خصوص زیر ۲ سال می تواند با عوارض بیشتری همراه بوده، منجر به بستری شدن این کودکان در بیمارستان شود.

وی افزود: برای مثال، اوایل مهر که فصل بازگشایی مدارس است و تماس کودکان در محیط مدرسه بیشتر می شود، کودکان در مواردی که به این بیماری مبتلا می شوند، این ویروس را با خود به منزل می آورند و در صورتی که افراد مستعدی مانند گروهی که بیماری زمینه ای از قبیل دیابت، آسم، بیماری های کلیوی و نیز کسانی که داروی سرکوب کننده ایمنی دریافت می کنند در خانه باشند، این افراد دچار بیماری آنفلوآنزا می شوند. بسته بودن درب و پنجره منازل در زمستان به علت سرما، از دلایل دیگری است که میزان شیوع این بیماری را در خانه ها و در محیط های بسته افزایش می دهد.

به گفته رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ابتلا به آنفلوآنزا در افراد دچار بیماری های زمینه ای سبب تشدید بیماری های آنان می شود. برای مثال در افرادی که بیماری های قلبی یا ریوی مانند آسم دارند، ابتلا به آنفلوآنزا سبب تشدید بیماری در آنان می شود یا در بیماران قلبی، آنفلوآنزا ممکن است، منجر به نارسایی قلبی شود. همچنین در بیماری ریوی، ممکن است، عوارض ریوی مانند آسم در مبتلایان تشدید شود به همین دلیل در فصول سرد که ابتلا به آنفلوآنزا شایع تر است، شاهد افزایش میزان بستری افراد به خصوص در افرادکه بیماری های زمینه ای در بیمارستان ها هستیم.

وی با اشاره به اینکه بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوآنزا واکسیناسیون است، تصریح کرد: برخلاف برخی اظهار نظرهای کارشناسی اشتباه، واکسن آنفلوآنزا ویروس ضعیف شده نیست که مانند سایر واکسن ها با یکبار تزریق، شخص برای همیشه مصونیت پیدا کند بلکه حتی افرادی هم که قبلا علیه ویروسی از آنفلوآنزا واکسینه شده اند و بدنشان آنتی بادی علیه ویروس ترشح کرده است به دلیل تغییر یافتن ژن های این ویروس برای کاهش احتمال ابتلای آنان به این بیماری، نیازمند تزریق واکسن جدید هستند. در واقع هر واکسنی، سوش های خاصی از بیماری آنفلوانزا را در بر می گیرد و قادر به پوشش تمام سوش ها نیست.

یادگاری تصریح کرد: این ویروس معمولا از طریق ترشحات تنفسی به دیگران منتقل می شود و اطرافیان فرد را در محیط خانواده و محیط های کاری به ویژه کسانی را که نسبت به ابتلا به این ویروس مستعد هستند، مبتلا می سازد.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: علایم بیماری معمولا به صورت تب ناگهانی، احساس لرز، گاهی لرز واقعی، درد کلی بدن، سرفه، ترشحات توام با خلط، درد پشت قفسه صدری، درد دور چشم در مواردی درد مفاصل و نیز کوفتگی بدن و ضعف و بی حالی شروع می شود. از علایم دیگر این بیماری آبریزش از بینی و گلو درد است و در برخی از موارد مانند آنفلوآنزای H۱N۱ (آنفلوآنزای خوکی) افراد دچار اسهال و استفراغ نیز می شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام یک خسارت محض

برجام یک خسارت محض

انعقاد قرارداد برجام برای جمهوری اسلامی ایران یک خسارت محض بود. تنها حسنی که می‌توان برای این توافق قائل بود این است که یک جریانی در داخل کشور ایمان پیدا کرد که اعتماد بالا در عرصه دیپلماسی خارجی به چند کشور غربی بدون توجه به پشتوانه‌ های داخلی نتیجه نمی‌دهد و این اعتماد کاملا غیرمنطقی و بدون مبناست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر