jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۳۳۸۷۷ ۱۸ شهريور ۱۳۹۴  |  ۰۹:۴۱

طبق یافته اخیر پژوهشگران، گرگرفتگی که پس از درمان سرطان سینه در فرد مبتلا ایجاد می شود، با طب سوزنی قابل درمان است.

بهبود گرگرفتگی ناشی از درمان سرطان سینه با طب سوزنی

فرد مبتلا به سرطان سینه، پس از درمان با کاهش سطح هورمون استروژن در بدن مواجه شده و دچار یائسگی زودرس می‌شود و از گرگرفتگی رنج می‌برد. در شرایط گُرگرفتگی فرد دچار تعرق شدید می‌شود، ضربان او بالا رفته و احساس گرمای شدید می‌کند.

به گزارش مهر، روش‌های فعلی رفع گرگرفتگی به دلیل بالا بردن سطح استروژن بدن برای این گونه افراد مضر هستند زیرا این هورمون سبب بازگشت سرطان خواهد شد. مطالعات پیشین نشان داده‌اند که طب سوزنی درد مفاصل این بیماران را درمان می‌کند و حال پژوهشگران تصمیم گرفتند تا تاثیرگذاری آن را روی گرگرفتگی این افراد نیز مورد آزمایش قرار دهند.

در این آزمایش 120 نفر از کسانی که سرطان سینه خود را درمان کرده بودند شرکت کردند. این افراد روزانه چندین بار دچار حملات گرگرفتگی می‌شدند. شرکت کنندگان به طور تصادفی به 4 گروه تقسیم شدند و به مدت 8 هفته تحت 4 نوع درمان قرار گرفتند.

گروه اول تحت درمان طب سوزنی قرار گرفت ولی به گونه‌ای که سوزن‌ها جریان الکتریکی ضعیفی را به بدن افراد منتقل می‌کردند. گروه دوم به وسیله داروی ضدتشنج به نام گاباپنتین مورد آزمایش قرار گرفتند. این دارو اثرات گرگرفتگی را در بیماران سرطانی از بین می‌برد. برای گروه سوم نیز طب سوزنی در نظر گرفته شد ولی این بار هیچ سوزنی وارد بدن افراد نشد و جریان الکتریکی نیز وجود نداشت. در نهایت گروه آخر نیز به وسیله دارونمای گاباپنتین مورد درمان قرار گرفتند.

نتایج حاصل از این آزمایشات نشان داد گروه اول که به وسیله طب سوزنی الکتریکی درمان شده بودند بیشترین سطح بهبودی را در خود نشان دادند. بعد از آنها گروه سوم بود که تحت درمان طب سوزنی ساختگی قرار گرفته بودند. آن دسته از افراد که داروی گاباپنتین مصرف کرده بودند بهبودی زیادی از خود نشان ندادند. در دو گروه اول، علاوه بر بهبودی، عوارض جانبی کمتری نیز مشاهده شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر