jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۱۶۷۶۹ ۲۲ تير ۱۳۹۴  |  ۱۸:۴۹

رئیس سازمان چای اعلام کرد: انبارهایی که چای‌ سنواتی (چای متعلق به سال‌های قبل) نگهداری می‌کنند، پلمب شدند و قرار است پس از فصل برداشت، این محصول غیرخوراکی را به کشورهایی که از آنها چای نمی‌خریم، صادر کنیم.

انبارهای چای‌ سنواتی پلمب شدند

این در حالی است که مجلس اخیرا در بخشی از گزارش تحقیق و تفحص خود از عملکرد سازمان چای به ورود چای‌های غیرقابل مصرف به بازار اشاره کرده بود و ظاهرا این اقدام برای پاکسازی بازار چای از چای‌های متعلق به سال‌های قبل انجام شده است.

به گزارش ایسنا، محمدولی روزبهان اظهار کرد: از آنجا که امکان تولید موادی چون اسانس و دیگر موارد از چای سنواتی در داخل کشور وجود ندارد، صادرات به کشورهای غیرهمسایه و کشورهایی که از آنها چای وارد نمی‌شود، در دستور کار است.

وی با بیان این که تبدیل چای‌ سنواتی به کمپوست امکان‌پذیر است، افزود: بخشی از این محصول قرار است به کمپوست تبدیل شود.

روزبهان درباره میزان تولید چای خشک کشور نیز گفت: در حال حاضر میزان تولید چای در کشور حداکثر 15 درصد مصرف را جواب می‌دهد؛ بنابراین 85 درصد نیاز کشور به چای باید از طریق واردات تأمین شود. این در حالی است که در گذشته میزان واردات چای 35 درصد بود.

رئیس سازمان چای افزود: برای جلوگیری از صدمه دیدن بازار داخلی، مجوزهای وارداتی با تأخیر صادر می‌شوند تا چای داخلی به فروش برسد و واردات تأثیری بر قیمت آن نگذارد.

وی خاطرنشان کرد: با وجود این که چای باید از مبادی رسمی وارد شود نیمی از آن از طریق قاچاق به کشور وارد می‌شود.

به گفته روزبهان از 56 هزار تن برگ سبز چای خریداری ‌شده حدود 11 هزار و 500 تن چای خشک استحصال شده و هنوز برداشت برگ سبز چای ادامه دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر