jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۸۱۶۶۲۰   ۲۲ تير ۱۳۹۴  |  ۱۰:۲۲

یک محقق و پژوهشگر طب مضرات نوشیدنی‌های گازدار بر روی بدن را تشریح کرد و گفت: ۱۰ دقیقه پس از نوشیدن یک لیوان نوشیدنی گازدار قندی، بی‌درنگ ۱۰ قاشق چایخوری شکر وارد بدن می‌شود.

نوشابه مانند مواد مخدر خماری دارد!

علیرضا ابوالفضلی محقق و پژوهشگر طب درباره مضرات نوشیدنی‌های گازدار اظهار کرد: هنگام نوشیدن یک نوشیدنی گازدار، بدن انسان واکنش‌هایی از خود نشان می‌دهد.

۱۰ دقیقه پس از نوشیدن یک لیوان نوشیدنی گازدار قندی:

بی‌درنگ ۱۰ قاشق چایخوری شکر وارد بدن می‌شود و دلیل اینکه با وجود این شیرینی فراوان دچار استفراغ نمی‌شویم این است که اسید فسفریک شیرینی آن را تا حد بسیاری خنثی می‌کند.

۲۰ دقیقه بعد پس از نوشیدن یک لیوان نوشیدنی گازدار قندی:

قند خون بالا می‌رود و منجر به ترشح ناگهانی و یک‌جای انسولین می‌شود، کبد هم برای جلوگیری از ادامه افزایش قند خون، برای تبدیل قند به چربی دست به کار می‌شود.

۴۰ دقیقه بعد پس از نوشیدن یک لیوان نوشیدنی گازدار قندی:

جذب کامل کافئین مردمک‌های چشم را گشاد می‌کند و فشار خون بالا می‌رود و در پاسخ به این حالت بدن، کبد قند را به داخل جریان خون رها می‌کند. گیرنده‌های آدنوزین مغز(نوکلئوتیدی است که در سلول‌ها به عنوان حامل انرژی به‌کار می‌رود) بلوکه شده و از احساس خواب آلودگی جلوگیری می‌کنند.

۴۵ دقیقه بعد پس از نوشیدن یک لیوان نوشیدنی گازدار قندی:

ترشح دوپامین افزایش پیدا می‌کند و مراکز خاصی که در مغز حالت سرخوشی ایجاد می‌کند، تحریک می‌شوند؛ این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می‌شود.

۶۰ دقیقه بعدپس از نوشیدن یک لیوان نوشیدنی گازدار قندی:

اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک به کلسیم، منیزیم و روی می‌چسبد؛ متابولیسم بدن افزایش پیدا می‌کند و میزان بالای قند خون و شیرین‌کننده‌های مصنوعی، دفع هر چه بیشتر کلسیم از طریق ادرار را باعث می‌شوند، مدتی بعد نیز کافئین در نقش یک داروی «ادرارآور» وارد عمل می‌شود.

به گفته ابوالفضلی، حالا دیگر کلسیم و منیزیم و روی که قرار بود جذب بدن شود، بیش از پیش از طریق ادرار دفع می‌شوند و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیت‌ها نیز از دست می‌رود؛ بعد از آن، کم کم آن غوغایی که در بدن ایجاد شده بود فروکش می‌کند و نوبت به اُفت قند می‌رسد. در این مرحله فرد یا خیلی حساس و تحریک پذیر می‌شود یا خیلی کرخت و بی‌حال. حال تمام آبی که از طریق نوشابه وارد بدن شده بود دفع شده است، آبی که می‌شد به جای اسید، کافئین و شکر حاوی مواد مفیدی برای بدن باشد. چند ساعت بعد نیز اثر کافئین هم از بین می‌رود و فرد هوس یک نوشابه دیگر به سرش می‌زند.

ابوالفضلی ادامه داد: زمانی که این موضوع در قالب مقاله چاپ و به زبان انگلیسی در سایت‌ها منتشر شد واکنش‌های تندی علیه این مقاله و منتشرکنندگان صورت گرفت تا جایی که به تهدید هم ختم شد؛ بنابراین اهتمام و دقت در بحث تغذیة جسم و روح بسیار حیاتی است.

این محقق و پژوهشگر طب خاطرنشان کرد: بسیاری از افرادی علاقه شدیدی به خوردن نوشابه دارند، ترک آن نیز برایشان سخت است اما باید بدانند که نوشابه از نظر طی فرآیند جذب پس از مصرف، بسیار شبیه هروئین است و می‌توان نتیجه گرفت که این افراد به نحوی دچار اعتیاد به این نوشیدنی هستند در حالیکه نخودشان اطلاع ندارند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج پنجم کرونا در راه است؟

موج پنجم کرونا در راه است؟

براساس مشاهدات میدانی می‌توان گفت موج چهارم کرونا در بسیاری از استان‌ها در حال فروکش است و این روزها از قله موج چهارم کرونا عبور کرده‌ایم.

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

خبر خیلی دردآور بود؛ انفجارهای تروریستی مدرسه دخترانه سیدالشهدای کابل. هنوز و در حالی که چند روز از انفجارها می‌گذرد، پایتخت جمهوری اسلامی افغانستان همچنان در سوگ است.

حقی که ناحق است

حقی که ناحق است

یکی دو هفته بود همه هشدار می‌دادند و حالا چند روز است همان‌ها دارند انتقاد می‌کنند که چه وضعش است! چرا این همه آدم می‌آیند برای انتخابات ریاست‌ جمهوری ثبت‌ نام می‌کنند؟ اینها کلی هزینه مادی و معنوی دارد و اصلا کجای دنیا برای انتخاب رئیس‌ جمهوری، طی پنج‌روز، 300نفر ثبت‌نام می‌کنند؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر