jamejamonline
فرهنگی معارف و اندیشه کد خبر: ۸۱۵۴۳۳ ۱۸ تير ۱۳۹۴  |  ۰۸:۴۶

علامه طباطبایی در تفسیر المیزان به برخی پرسش‌ها در باب آیه «لیله القدر خیر من الف شهر» اشاره می‌کند، با توجه به این که در هر سال یک شب قدر موجود است، پس در هزار ماه هم بیش از 80 شب قدر موجود است، پس چگونه است یک شب قدر بهتر از هزار ماه دانسته می‌شود؟

در باب همجواری شب قدر و روز قدس

شاید پرسش‌هایی از این دست برای همه ما مطرح و پاسخ‌هایی نیز به آنها داده شده باشد، از جمله این که شب قدر بهتر از هزار ماهی است که در آنها شب قدر موجود نیست. اما شاید اگر به روایتی از رسول اکرم در باب شأن نزول آیه نخست سوره قدر توجه کنیم، پاسخ پرسش‌هایمان را به شیوه‌ای مستقیم‌تر بیابیم.

از پیامبر اکرم(ص) چنین روایت شده است که فرمود: در خواب به من نشان دادند که بنی‌امیه بر منبرم بالا می‏روند، و این معنا بر من سخت گران آمد و خدای تعالی در این مناسبت‏ سوره « انا انزلناه فی لیلة القدر» را نازل کرد. براساس این روایت آیه مذکور برای تسلی دادن به پیامبر(ص) در باب خلافت بنی امیه نازل شده، به این معنا که شب قدر از هزار ماه سلطنت بنی‌امیه بهتر است.

براساس این روایت، شب قدر بهتر از هزار ماه است و این هزار ماه، هزار ماه تیره‌ای است که سایه شوم سلطنت ظالمان بر جهان حکمفرما باشد. شب قدر، شب امید است و شب تقدیر. قدر از ما قدر می‌شود. سلام ملائکه و نزول روح، هر سال صورت می‌گیرد ولی باید قابلیت شنیدن این سلام را در خود ایجاد کنیم و اولین گام برای شنیدن، «خواست» ماست برای این که تقدیری نو را رقم زنیم. ما مسلمین باید بخواهیم با ظلم مبارزه کنیم و بر آگاهی خود، هر چه بیشتر بیفزاییم تا منشا ظلم را بشناسیم.

شب قدر و روز قدس، پیوندی ناگسستنی دارد و هر دو از هزار ماه سلطه جباران بر قدس شریف ارزشمندتر است، اگر قدر آنها را بدانیم و آزادی قدس و قدسیان را با تمام وجود «بخواهیم» و در راه این «خواست مقدس» گام برداریم.

گروه اندیشه - حسین برید

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

حوزه هنری و تحول دیجیتال

حوزه هنری و تحول دیجیتال

با آن کاپشن خاکی رنگ و شال گردنی که همیشه روی صورتش می‌کشد، سوار بر موتور وارد حیاط می‌شود، چرخی دور حوضچه خوشرنگ حوزه می‌زند و کنار دیوار آینه‌کاری شده، موتورش را تکیه می‌دهد، عینک ته استکانی اش را با انگشت بالا می‌دهد و دستی به سبیل سیاهش می‌کشد و می‌رود گوشه پله‌ها کنار قیصر می‌نشیند و با سیگار و چاق سلامتی، صحبت‌شان گل می‌اندازد.

بابایی جنگ را درست نوشت نه درشت!

بابایی جنگ را درست نوشت نه درشت!

بابایی از آنجا که خود رزمنده بوده، در سال‌های جنگ به معنای حقیقی کلمه با شهدا زندگی کرده و بعد از جنگ نیز همان ضرورت و رسالت را حس کرده و همان مسیر را ادامه داده است.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر