jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۰۶۵۰۴ ۲۳ خرداد ۱۳۹۴  |  ۰۸:۵۶

جام جم سرا- ورزش نه‌تنها تاثیرات مثبت زیادی روی جسم دارد بلکه خلق و خو را هم بهتر می‌کند. بر اساس مطالعاتی که اخیرا انجام گرفته، ورزش و انجام فعالیت‌های ورزشی در سنین نوجوانی علاوه بر تمام فواید خوب خود، احتمال خودکشی در آینده را هم به میزان قابل توجهی پایین می‌آورد.

ورزش و اثرات آن بر کاهش احتمال خودکشی

پژوهشی که در دانشگاه «گوتنبرگ» سوئد روی بیش از یک میلیون نفر انجام شده، نشان می‌دهد وضع نامناسب جسمی در نوجوانی خطر رفتارهایی مثل خودکشی در بزرگسالی را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر، ورزش و انجام فعالیت‌های مناسب جسمی در دوره جوانی و نوجوانی تمایل به خودکشی را در سنین بالاتر کاهش می‌دهد.

گزارش جدیدی که از طرف دفتر ملی مطالعات سوئد درباره سلامت کودکان و نوجوانان منتشر شده، نشان می‌دهد سلامت روحی نوجوانان این کشور به میزان قابل توجهی دچار تزلزل شده و آمار خودکشی در بین جوانان این کشور رشد 4 برابری داشته است. بنابراین محققان به یافتن عوامل موثر در پیشگیری از خودکشی علاقه‌مند شده‌اند.

محققان شرایط جسمی بیش از یک میلیون نفر از پسران سوئدی 18 ساله را در معاینات پزشکی زمان ورود به سربازی مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند جوانانی که شرایط جسمی مناسب‌تری دارند کمتر از سایرین به خودکشی تمایل پیدا کرده‌اند. پژوهش‌های دیگری هم که پیش از این انجام شده بود، نشان می‌دهد ورزش بر سلامت روحی افراد تأثیر مثبت داشته و به مبارزه با افسردگی کمک می‌کند و عملکردهای مغزی را هم بهبود می‌بخشد.

در نوجوانی، مغز روند روبه رشدی دارد و نیازمند محرک‌های مثبت است، بنابراین ورزش می‌تواند برای این دوره سنی مفیدتر باشد.

ندا فراهانی / سیب (ضمیمه سه شنبه روزنامه جام جم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر