jamejamclick
کلیک امنیت کد خبر: ۸۰۰۹۰۵   ۰۲ خرداد ۱۳۹۴  |  ۲۱:۵۸

مایکروسافت، گوگل و 14 شرکت دیگر به دنبال حذف رمزعبور

برنامه ویژه گوگل و مایکروسافت برای حذف رمز عبور چیست؟

تعداد 16 شرکت بزرگ در رده فناوری اطلاعات مشغول به فعالیت برای ارائه یک راهکار جایگزین کلمه عبور هستند و بزرگ‌ترین نام‌ها در میان این لیست، شرکت‌های مایکروسافت و گوگل هستند.

برنامه ویژه گوگل و مایکروسافت برای حذف رمز عبور چیست؟

جام جم کلیک: بسیاری از ما برای ایجاد رمز عبور خود تلاش زیادی نمی‌کنیم و از فرمول‌های پیچیده برای ایجاد رمز عبور مناسب استفاده نمی‌کنیم زیرا در نخسیتن گام این خود ما هستیم که باید این رمز را برای حساب‌های کاربری متعددی که داریم طراحی کرده و پس از آن به خاطر بیاوریم که کدام رمز برای کدام حساب طراحی شده است.

این امر موجب می‌شود تا امنیت اطلاعات ما به خطر بیفتد ولی علاوه بر ما، شرکت‌های بزرگ نیز از این اقدام ما لطمه می‌خورند زیرا برای نمونه اگر ای‌میل شما هک شود، فرد هکر می‌تواند از طریق آن برای ارسال ای‌میل‌های حاوی بدافزار به سایر کاربران استفاده کند.

حال یک گروه متشکل از 16 شرکت بزرگ در رده فناوری اطلاعات به دور یکدیگر جمع شده‌اند تا بتوانند رمز عبور را به صورت کلی از بین برده و به جای آن یک مورد مشابه را جایگزین کنند. این گروه که به اتحاد FIDO مشهور هستند، درمیان جمع خود نام‌های بزرگی مانند مایکروسافت و گوگل را نیز می‌بینند.

پروژه اصلی این گروه برای جایگزینی رمز عبور این است که نشانه‌های انسانی به جای آن قرار داده شده و مواردی مانند تشخیص صدا، شناسایی اثر انگشت و شناسایی طرح چشمان فرد برای این امر به کار گرفته شود. البته این کار به تجهیز تمامی دستگاه‌های الکترونیکی امروزی به پیش‌نیازهای سخت‌افزاری برای این امر بستگی دارد و به همین دلیل نیز نمی‌توان انتظار داشت که به این زودی‌ها شاهد عرضه این ساختار جایگزین برای رمز عبور باشیم. البته گروه FIDO در حال تلاش برای رسیدن به یک راه حل سریع‌تر برای این موضوع هستند.

احمد محمدحسینی
جام جم کلیک

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها