jamejamclick
کلیک امنیت کد خبر: ۷۹۹۹۳۳ ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۵:۳۰

استفاده از تلفن همراه برای انجام اخاذی و کلاهبرداری شیوه ای است که در تمام دنیا مورد توجه قرار می گیرد و بر همین اساس در کشور ما نیز اپراتورهای تلفن همراه به طور متناوب هشدارهایی در این باره منتشر کرده و از مشترکان خود می خواهند در این زمینه دقت عمل لازم و کافی را به خرج دهند.

هشدار در مورد جدیدترین روش‌های کلاهبرداری اینترنتی در ایران

به گزارش جام جم کلیک: اما نکته جالب اینکه کلاهبرداران در موارد متعدد برای دستیابی به اطلاعات بانکی یا مواردی مانند ورود به رایانه‌ها هم در حال استفاده از تلفن هستند. در یکی از شیوه‌هایی که برای این منظور در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد، کلاهبرداران با افراد تماس می‌گیرند و ادعا می‌کنند که پشتیبان فنی رایانه و از یک شرکت معتبر هستند.

این افراد با ادعای اینکه ویروس‌ها یا بدافزارهایی را در رایانه شما شناخته‌اند تلاش دارند شما را مجاب کنند تا دسترسی از راه دور به آنها بدهید و یا هزینه‌ای برای نرم‌افزارهایی که نیاز ندارید پرداخت کنید.

بنا بر گزارشهای منتشر شده از سوی مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر) این کلاهبرداران، از برخی نگرانی‌های شما در قبال ویروس‌ها و تهدیدات دیگر آگاه هستند و با استفاده از همین مورد سعی در نصب نرم‌افزارهای امنیتی می‌کنند. اما هدف اصلی این کار، محافطت از رایانه شما نیست بلکه هدف کسب پول است.

کلاهبرداری‌های از نوع پشتیبان فنی چگونه کار می‌کنند؟

سالهاست که کلاهبرداران نرم افزارهای امنیتی جعلی را به فروش می‌رسانند. آنها وب سایت‌های جعلی را ایجاد می‌کنند که پیشنهاد پویش‌های امنیتی رایگان را در رایانه شما می دهند؛ به همین جهت، برای اینکه شما را متقاعد به آلود بودن رایانه تان کنند پیام‌های هشدار آمیزی را نشان می‌دهند. سپس، تلاش می کنند که نرم افزاری را برای حل این مشکل به شما بفروشند.

در بهترین حالت، این نوع نرم افزارها، یا نرم افزارهای بی اهمیتی هستند و یا در جای دیگر به صورت رایگان در دسترس هستند. در بدترین حالت نیز این نرم افزارها، بدافزار هستند و برای فراهم کردن امکان دسترسی مجرمین به رایانه و اطلاعات شخصی شما طراحی شده‌اند.

جدیدترین نوع کلاهبرداری با تماس تلفنی شروع می‌شود. کلاهبرداران نام و اطلاعات اولیه افراد را از طریق کتب راهنمای عمومی بدست می‌آورند؛ حتی ممکن است نرم افزاری را که شما در حال استفاده آن هستید حدس بزنند.

هنگامی که با شما از پشت تلفن صحبت می‌کنند، اغلب وانمود می‌کنند که از یک شرکت شناخته شده هستند تا بتوانند اعتماد شما را جلب کنند و یا شما را با حجم زیادی از اصطلاحات فنی گیج کنند. ممکن است از شما بخواهند که داخل رایانه خود شده و یکسری فعالیت پیچیده را انجام دهید.

گاهی اوقات، فایل‌های صحیح رایانه را مورد هدف قرار می‌دهند و ادعا می‌کنند این فایل‌ها ویروس هستند. کلاهبرداران فعالیت خود را به گونه‌ای انجام می‌دهند تا باور کنید آنها می‌توانند در حل مشکل به شما کمک کنند.

اما هنگامی که کلاهبرداران اعتماد شما را جلب کردند، ممکن است کارهای زیر را انجام دهند:

از شما امکان دسترسی از راه دور به رایانه را بخواهند و سپس تغییراتی را در تنظیمات آن انجام دهند به طوری که رایانه در معرض آسیب قرار گیرد.

برای ثبت نام کردن شما در برنامه warranty یا نگهداری رایانه تلاش کنند.

درباره اطلاعات کارت بانکی بپرسند در نتیجه بتوانند برای خدمات تلفنی صورتحساب بدهند.

با حیله و نیرنگ بدافراری را نصب کنند تا داده های حساس مانند کلمه عبور و نام کاربری را به سرقت ببرند.

شما را به وب سایتی رهنمون کنند که از شما بخواهد شماره کارت بانکی و دیگر اطلاعات شخصی خود را وارد کنید.

صرفنظر از روش‌های مورد استفاده توسط کلاهبرداران، آنها یک هدف دارند: کسب درآمد مالی.

اگر تماس تلفنی دریافت کردید، چه کار باید بکنید؟

اگر تماس تلفنی از کسی که ادعا می کند فرد پشتیبان فنی شرکت معتبری است دریافت کردید، خودتان به شماره‌ای که از آن شرکت دارید و از صحت آن شماره مطمئن هستید زنگ بزنید. تماس گیرنده‌ای که حس اضطرار برای شما ایجاد می‌کند یا از روش‌های پرفشار استفاده می کند احتمالاً کلاهبردار هنرمندی است.

بر همین اساس لازم است موارد زیر را در ذهن خود به خاطر بسپارید:

کنترل رایانه خود را به طرف سومی که به صورت غیرمنتظره و هماهنگ نشده تماس گرفته است ندهید.

برای احراز هویت تماس گیرنده، فقط به شناسه (شماره) تماس گیرنده اعتماد نکنید. مجرمان شماره‌های تماس گیرنده را جعل می‌کنند؛ ممکن است به نظر برسند که از شرکتی قانونی یا شماره محلی در حال تماس هستند اما حتی از داخل کشور نباشند.

نتایج جست‌وجوی آنلاین بهترین راه برای پیدا کردن پشتیبان فنی یا گرفتن اطلاعات تماس شرکت مورد نظر نیست. کلاهبرداران گاهی اوقات برای متقاعد کردن شما به تماس با آنها تبلیغات آنلاینی را قرار می‌دهند. حتی با استفاده از روش‌هایی، رده سایت مربوط به خود را در نتایج جستجو بالا می‌‎برند.

اگر به پشتیبانی فنی احتیاج دارید، بدنبال اطلاعات تماس شرکت مربوط در بسته نرم افزاری یا در برگه رسید باشید. هرگز اطلاعات مالی یا شماره کارت خود را به کسی که تماس می‌گیرد و ادعا می‌کند که از طرف پشتیبانی فنی است ندهید.

اگر تماس گیرنده برای خرید یک محصول امنیت رایانه پافشاری کرد تلفن را قطع کنید. اگر در خصوص رایانه خود نگران هستید، با پشتیبانی نرم افزار امنیتی نصب شده در رایانه خود تماس بگیرید و از آنها کمک بخواهید.

هرگز کلمه عبور خود را از طریق تلفن به کسی ندهید. هیچ سازمان‌ قانونی با شما تماس نمی‌گیرد و کلمه عبور شما را نخواهد پرسید.

اگر به یک کلاهبرداری پاسخ دادید چه کار باید بکنید؟

اگر فکر می کنید که ممکن است بدافزاری را از سایت کلاهبرداری، دانلود کرده اید یا به مجرم فضای مجازی اجازه دسترسی به رایانه خود را داده اید، نترسید و کارهای زیر را انجام دهید:

از بدافزار خلاص شوید. نرم افزار امنیتی را به روز یا دانلود کنید و رایانه را پایش کنید. هر آنچه که این نرم افزار به عنوان مشکل می شناسد حذف کنید.

کلمات عبور افشا شده را تغییر دهید. اگر شما از این کلمات عبور برای حساب‌های دیگر خود نیز استفاده کرده‌اید، کلمات عبور آن حساب ها را نیز تغییر دهید.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر