jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۹۸۷۵۶   ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۰۴:۱۸

سرنوشت محتوم: انقراض

روزهای دشوار گوزن زرد ایرانی

گذشت روزگاری که گوزن زرد از شمال آفریقا تا عراق و ترکیه را زیر سم‌های خود می‌گرفت و طبیعت این مناطق را زینت می‌داد.

روزهای دشوار گوزن زرد ایرانی

حالا گوزن زرد فقط در بخش‌هایی از ایران یافت می‌شود که در این مناطق نیز عرصه بر گوزن‌ها همچنان تنگ است. در سال‌های کمی دورتر، گوزن‌های زرد در مناطق جنگلی زاگرس و جنگل‌های گرمسیری خوزستان زندگی می‌کردند، اما حالا این قلمرو محدود شده به مناطق حفاظت‌شده دز و کرخه در خوزستان. گوزن‌های زرد البته در جزیره اشک دریاچه ارومیه نیز زندگی می‌کنند، ولی وقتی این دریاچه خود به شوربختی رسیده، حال و روز گوزن‌های زرد نیز نباید چندان تعریفی باشد.

بجز جزیره اشک، پناهگاه حیات وحش دشت‌ناز ساری نیز گوزن‌های زرد را در خود جای داده که گویا وضع زیست این جانور در آنجا بهتر است. با این حال گوزن‌های زرد در مجموع در شرایطی قرار دارند که بسیار شکننده است و نامشان در فهرست حیوانات در معرض انقراض قرار گرفته است. گوزن‌های زرد، علوفه، سرشاخه درختان و میوه‌ها را می‌خورند و ادامه حیات می‌دهند، پس طبیعی است وقتی زیستگاه‌های آنها نابود شود خوراکی هم برای خوردن ندارند و جمعیت‌شان رفته‌رفته کم می‌شود. بجز این، شکار بی‌رویه تاکنون ضربه اصلی را به گوزن‌های زرد زده، آن هم شکار از سوی انسان‌ها که در قتل عام گوزن‌های زرد از گرگ‌ها و گربه‌های جنگلی که دشمنان طبیعی گوزن‌ها محسوب می‌شوند، جلو افتاده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فاجعه بزرگ شروع شده است

فاجعه بزرگ شروع شده است

هورالعظیم جان ندارد. از این تالاب بین‌المللی شبحی بیشتر باقی نمانده است. لاشه هزاران ماهی و گاومیش‌هایی که در گل و لای مدفون شده‌اند از فاجعه‌ای خبر می‌دهد که پیامدهایش بیش از گذشته گریبان دیگر کلانشهرها و حتی پایتخت را خواهد گرفت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر