jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۸۸۵۵۳   ۲۷ فروردين ۱۳۹۴  |  ۰۹:۵۹

جام جم سرا- ویتامین D فواید بسیاری برای استخوان‌ها و ستون فقرات دارد؛ همچنین اخیرا ویژگی‌های دیگری از جمله ضد سرطان ‌بودن نیز به آن نسبت داده‌اند، اما یکی از مهمترین ویژگی‌های آن ارتباطش با سرطان پستان است، زیرا کمبودش خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهد و سبب کاهش احتمال موفقیت در درمان آن نیز می‌شود.

سلاحی طبیعی برای مبارزه با «سرطان پستان»

ویتامین D، در مقابل سرطان پستان

گروهی از محققان موسسه پژوهشی گوستاو راسی فرانسه ماموریت یافتند تا ارتباط میان ویتامین دی و کلسیم را در جلوگیری از سرطان پستان بررسی کنند.

این گروه، خون بیش از 17 هزار زن را آزمایش کردند؛ پس از آن به جستجوی موارد سرطان پستان میان آنها پرداختند. پس از حصول نتیجه و شناسایی مبتلایان به این بیماری در جمعیت مذکور مشخص شد که کمبود کلسیم خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی‌دهد، اما هماهنگی و تناسبی میان کمبود ویتامین دی و احتمال بروز سرطان پستان میان این افراد مشاهده شد.

تا 25 درصد خطر بیشتر

علاوه بر مساله بند قبل، زنانی که میزان ویتامین دی خون آنها بالا بود (بیش از 27 میلی‌گرم در لیتر) 25 درصد کمتر از زنانی که ویتامین دی خون‌شان پایین ارزیابی می‌شد (کمتر از 20 میلی‌گرم در لیتر) به سرطان پستان مبتلا شده بودند.

سه‌چهارم زنان کمبود ویتامین D دارند

بنابر نتیجه این پژوهش، متخصـــصان توصیه می‌کنند زنان به میزان کافی ویتامین دی دریافت کنند. این سفارش برای زنان بسیار مهم است؛ زیرا در بخش دیگری از این پژوهش مشخص شد که سه‌چهارم زنان مورد سنجش به میزان کافی ویتامین دی دریافت نمی‌کنند.

کمبود ویتامین D و سرطان پستان

به نظر می‌رسد کمبود ویتامین D نه‌تنها خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد، بلکه در روند درمان این سرطان نیز اخلال ایجاد می‌کند. بنابر پژوهش‌های گروهی از محققان که در نشریه سلامت زنان منتشر شده است، کمبود ویتامین دی روند درمان سرطان پستان را کند می‌کند و تغییرات بالینی نامطلوبی دارد. این نتیجه از مجموع هفت پژوهشی است که بر 80 هزار و 700 زن انجام شده است.

تاثیر ضدسرطانی ویتامین D

طبق پژوهش‌های گروه مبارزه با سرطان موسسه پژوهشی گوستاو راسی: «مطالعات روی مدل‌های حیوانی نشان داده‌اند که ویتامین دی خواص ضدسرطانی دارد. بیشتر این خواص به ظرفیت ویتامین دی در جلوگیری از تکثیر سلول‌ها که منجر به بروز سرطان می‌شوند، نسبت داده شده است.» (در سرطان پستان، رگ‌های خونی تغذیه و حفظ بقای تومورها را تضمین می‌کنند.)

زنان در معرض کمبود ویتامین D

وقتی شخصی در معرض اشعه ماورای بنفش خورشید قرار می‌گیرد، ویتامین دی در سطح پوست کم‌کم ساخته می‌شود. بنابراین زنانی که پوست‌شان کمتر در معرض نور خورشید است، بیشتر دچار کمبود ویتامین دی هستند. افرادی که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند و ساعات کمی در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند نیز ویتامین دی کمتری خواهند داشت. علاوه بر این در زمستان و به علت کوتاه‌ بودن طول روز، احتمال کمبود ویتامین دی بیشتر خواهد بود.

در پایان باید گفت، 15 دقیقه ماندن در معرض نور خورشید برای تامین نیاز بدن به ویتامین دی کافی است. روش دیگری که برای تامین ویتامین دی پیشنهاد می‌شود، استفاده از مکمل‌های این ویتامین است. البته مکمل‌ها باید با نظر پزشک استفاده شود. (جام جم سرا/ ندا فراهانی/ سیب، ضمیمه سه شنبه روزنامه جام جم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها