jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۸۴۸۷۰ ۱۷ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۳:۵۹

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: به رغم بارندگی های اخیر ذخایر سدهای استان 280 میلیون متر مکعب کمبود آب دارند که با توجه به درپیش بودن فصل گرما نیاز است مصرف آب منطقه مدیریت شود.

سدهای تهران با کمبود آب مواجه اند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، خسرو ارتقایی افزود: از ابتدای سال آبی جاری مهرماه 93 تاکنون افزون بر 226 میلیمتر بارندگی در سطح استان تهران ثبت شده که در مقایسه با متوسط دوره بلندمدت 47 ساله افزون بر 10 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به ذخیره شدن 422 میلیون متر مکعب آب در سدهای تهران در اثر بارندگی های سال آبی جاری، گفت: کل ذخایر آب سدهای استان تهران افزون بر700 میلیون مترمکعب است که با احتساب رقم ذخایر 280میلیون مترمکعب کمبود آب داریم.

ارتقایی ذخایر آب سدهای پنجگانه استان تهران شامل سدهای امیرکبیر را 71میلیون متر مکعب، لتیان 44میلیون متر مکعب ، لار 19میلیون متر مکعب، طالقان 168 میلیون متر مکعب و ماملو 120 میلیون مترمکعب عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران تاکید کرد: کاهش ذخایر به دلیل خشکسالی های پی در پی در استان تهران و استفاده از ذخایر آبی سدها در طول سال است.

وی گفت: افزون بر 150 میلیون مترمکعب حجم آب غیر قابل برداشت سدهای زیرپوشش است و همواره باید این عدد از حجم ذخایر آبی کسر شود و آنچه قابل استفاده است را مورد نظر قرار داد لذا مقدار مفید آب ذخیره شده در سدهای پنج گانه استان تهران تا روز گذشته حدود 270 میلیون مترمکعب می باشد.

ارتقایی با بیان اینکه در سدهای شرقی استان تهران به ویژه سدهای لار و لتیان ذخایر آبی اندکی وجود دارد، افزود: حجم آب ذخیره شده در سد لار که اکنون 19 میلیون مترمکعب است در مقایسه با متوسط آورد آب این سد که تا 450 میلیون مترمکعب می باشد، رقم بسیار ناچیزی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به ذخایر برفی استان تهران گفت: اکنون پوشش برفی در استان در مقایسه با شرایط نرمال بیش از 50 تا 70 درصد کاهش نشان می دهد، باید دقت شود که حجم ورودی آب به مخزن سدهای زیرپوشش، وابستگی مستقیمی به میزان پوشش برفی در حوضه های آبریز سدها دارد که در این زمینه با کاهش روبرو هستیم، اما امیدواریم با ورودی هایی که در ابتدای سال 94 اتفاق افتاده شرایط بدتر از گذشته نشود.

وی افزود: از سوی دیگر روان آب ها که تا پیش از سال جدید پنج درصد کاهش داشت با بارش های خوب صورت گرفته این کسری تاحدودی جبران شده و حجم انها اکنون در حد سال گذشته است.

ارتقایی گفت: باوجود بارندگی های خوبی که در روزهای پایانی سال 93 و اوایل سال 94 ثبت شده از شرایط فوق بحرانی به شرایط بحرانی بازگشتیم به این معنی که همچنان کمبود منابع آب وجود دارد و بنابراین تقاضا داریم تا مردم عزیز و شهروندان تهرانی برای مدیریت مصرف بهینه آب همکاری خود را ادامه دهند.

وی با تاکید بر اینکه ما ناگزیر هستیم تا حداقل 20 درصد کاهش مصرف آب را در شبکه های آب شهری دنبال کنیم، افزود: استاندار تهران در نشستی تاکید داشتند تا دستگاه های دولتی استان به حجم 20 درصد کاهش مصرف آب را در دستور کار خود قرار دهند.

ارتقایی با استقبال از این رویکرد دولت گفت: باید از بدنه دولت آغاز کنیم و تلاش کنیم تا مصارف مجموعه های دولتی را کاهش دهیم لذا کاهش 20 درصدی آب رقم قابل توجهی است ضمن اینکه این کار به معنی این است که دولت از خود و زیرمجموعه های خود برای کاهش مصرف آغاز می کند و این قدم بسیار مثبتی خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

تضییع اموال مردم در بازار سرمایه از جهات مختلفی نیازمند کاربست قواعد حقوقی است. استمرار این وضعیت هم موجب تضییع حقوق عامه است و هم مشکلاتی با ابعاد اجتماعی ـ امنیتی به دنبال خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر