jamejamsara
سرا کد خبر: ۷۸۳۵۶۰   ۱۳ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۰:۱۸

چه کسی گره‌های زندگی مشترکتان را باز می‌کند؟

عوامل دخالت والدین در زندگی زوج‌های جوان

جام جم سرا- سن کم، ناآشنایی با مهارتهای زندگی، اعتماد به نفس پایین و وابستگی اقتصادی از جمله عواملی است که موجب دخالت برخی والدین در زندگی همسران جوان می‌شود البته این زوج‌ها می‌توانند با اتخاذ راهکارهایی میزان دخالت‌ها را کاهش دهند.

عوامل دخالت والدین در زندگی زوج‌های جوان

گاهی خود همسران هستند که به صورت غیرمستقیم والدین را به دخالت کردن در زندگیشان دعوت می‌کنند. در واقع برخی همسران بیشتر در معرض دخالتهای اطرافیان هستند. خصوصیات شخصیتی و رفتاری آنان باعث می‌شود دیگران و به ویژه والدیشان نتوانند به این افراد اعتماد کنند و در نتیجه تصور می‌کنند بهتر از آنان صلاحشان را تشخیص می‌دهند.
همسران می‌توانند با به کار گیری روش‌هایی از میزان دخالت والدین در زندگی مشترکشان بکاهند. در اوایل ازدواج معمولاً خانواده‌ها هنوز اطمینان لازم را به همسران جوان پیدا نکرده‌اند، در نتیجه ممکن است بیشتر دخالت کنند؛ که البته در طول زمان و با پیدا کردن اطمینان تا حد بسیاری این دخالت‌ها می‌تواند کاهش یابد.
در ابتدای ازدواج همسران معمولاً حساسیت بیشتری دارند، چرا که خودشان هم می‌دانند هنوز به اندازه کافی مستقل نشده‌اند و در نتیجه، به صورت ناخودآگاه، هر لحظه منتظرهستند اطرافیان برایشان تصمیم بگیرند و به نوعی در زندگی آنان دخالت کنند البته این موضوع در افرادی که در سنین پایین ازدواج کرده‌اند، بیشتر دیده می‌شود.


همسرانی که برای کوچک‌ترین کاری با والدین خود مشورت می‌کنند به صورت غیر مستقیم از خانواده‌های خود برای دخالت کردن در زندگی مشترکشان دعوت می‌کنند. این همسران در کوتاه مدت غالباً نمی‌توانند تغییری در وضعیت خود ایجاد کنند؛ چرا که این موضوع علاوه بر اینکه برایشان عادت شده است، به مسائل دیگری نیز بر می‌گردد. از جمله اینکه این همسران غالباً از مهارت‌های مهمی چون مهارت حل مسئله آگاه نیستند و در نتیجه اگر هم بخواند به خودشان فشار بیاورند که کمتر با والدین خود تماس بگیرند، ممکن است تصمیمات اشتباهی بگیرند و اعتماد والدینشان را کم کنند.
به این دسته از همسران توصیه می‌کنم نقطه ضعف‌های خودشان را که باعث می‌شود دائم به دنبال مشورت گرفتن از والدین خود باشند شناسایی و آن‌ها را برطرف کنند.
گاهی اوقات یکی از همسران اعتماد به نفس ضعیفی دارد یا اصلا هر دو آنان دچار این مشکل هستند. این گروه از همسران هر تصمیمی که می‌گیرند نیاز دارند تایید دیگران را بگیرند و در نتیجه ممکن است به دنبال تماس با مادر، خواهر یا پدر خود باشند. این نقطه ضعف البته احتمال تصمیمات اشتباه را هم می‌تواند افزایش دهد چرا که افرادی که اعتمادبه نفس ضعیفی دارند غالباً تصمیمات خود را خیلی سریع تغییر می‌دهند و ممکن است تصمیمی را عملی کنند که چندان به آن نیندیشیده و نقط ضعف احتمالی را شناسایی نکرده باشند.
غالباً این گروه از همسران در مقابل دخالت‌های احتمالی دیگران بسیار آسیب پذیرند و اذیت می‌شوند؛ پس اگر تصور می‌کنید به این گروه تعلق دارید زود‌تر برای رفع مشکل دست به کار شوید.
به دلایل گوناگونی ممکن است همسران بعد از ازدواج به خانواده‌های پدری خود از نظر اقتصادی وابسته باشند. دانشجو بودن، سربازی رفتن یا زیر بار قسط‌های گوناگون قرار داشتن می‌تواند باعث شود همسران مورد حمایت مالی به صورت ماهیانه و ثابت خانواده‌های خود قرار بگیرند. در این وضعیت که خانواده جدید هنوز کاملا مستقل نشده است و به خانواده‌های اصلی خود وابسته هستند، احتمال دخالت کردن خانواده بیشتر از شرایط عادی است.
اگر در آستانه تشکیل خانواده هستید و نیازمند کمک دیگران، حتی الامکان سعی کنید این کمک را در یک نوبت دریافت کنید و نه به صورت مستمر و دائمی و اگر هم در حال کمک گرفتن هستید تلاش کنید تا حدامکان زود‌تر مستقل شوید. (نرگس عزیزی - کارشناس ارشد مشاوره خانواده/ سپیده دانایی)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها