jamejamsara
سرا کد خبر: ۷۸۳۴۴۶ ۱۲ فروردين ۱۳۹۴  |  ۰۹:۳۹

جام جم سرا- یک روانشناس با بیان برخی از روش‌های شناسایی خلاقیت در بچه‌ها گفت: کودکان خلاق اغلب در استفاده از وسایل بازی و گوش دادن به صحبت‌ها توجه و دقت بیشتری نسبت به بچه‌های دیگر دارند.

راهکار‌هایی برای شناسایی کودکان خلاق

الهام شیرازی اظهار کرد: بهترین زمان برای اطلاع از خلاقیت کودکان، تماشای آن‌ها به هنگام بازی است. کودکان خلاق اغلب برای هریک از وسایل بازی خود مورد استفاده متفاوتی پیدا می‌کنند و قبل از اینکه از وسیله‌ای به سراغ وسیله دیگر بروند، از آن‌ به انواع مختلف استفاده می‌نمایند.

این روان‌شناس کودکان و نوجوانان عنوان کرد: بزرگ‌تر‌ها می‌توانند از کودک سوال کنند و بعد به دقت و با حصوله به جواب‌های او گوش دهند. ذکر جزئیات یک ماجرا و به تفضیل سخن گفتن می‌تواند نشانه قدرت خیال و تصور زیاد کودک خلاق باشد.

وی نشانه‌های کودکان خلاق را چنین بیان کرد: دقت و توجه شدید در گوش دادن، مشاهده کردن و انجام دادن کاری، شور و نشاط و مشغولیت‌های شدید جسمانی، نگاه کردن با دقت به اشیاء، اشتیاق صحبت کردن درباره کشفیات با دیگران، کنجکاوی زیاد برای سر درآوردن از امور، استفاده از اکتشافات یا یک تجربه، جسارت در گفتار، پی بردن به روابط در چیزهایی که به ظاهر با هم بی ارتباط هستند.

او درباره پرورش خلاقیت و ایده پردازی کودکان به والدین و مربیان توصیه کرد: توانایی تصور و تجسم اشیاء، مفاهیم و فرآیند‌های امکان بروز خلاقیت را بیشتر می‌کند. در نظر گرفتن عواطف و احساسات نقش بسزایی در رشد و یا عدم رشد خلاقیت دارد. خواندن و نوشتن داستان‌های تخیلی و علمی، اختراعات و ابداعات فراوانی وجود دارند که قدرت تخیل افراد را پرورش می‌دهند. (باشگاه خبرنگاران)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر